خیلی وقت ها پیش می آید که به دنبال یک دستور غذای ساده و خوشمزه می گردید. ممکن است خسته از سرکار رسیده باشید، وقت کم باشد و یا اصلا بی هیچ دلیل خاصی حوصله ی آشپزی کردن را نداشته باشید و دوست داشته باشید یک غذای ساده و سریع تهیه کنید. در ضمن بیشتر این غذاها کم کالری و سالم هم هستند. پس اگر دنبال تهیه شام سبک هم هستید این مطلب را دنبال کنید.

شاید پس از ساعت ها جست و جو در اینترنت با خودتان فکر کنید غذای ساده وجود ندارد و آشپزی کردن کلا سخت است. ما نمی گوییم آشپزی کردن کار آسانی است اما در این مطلب قصد داریم 20 نوع غذای ساده و خوشمزه را معرفی کنیم که برای موقعیت های حساس شما به کمکتان بیایند و باعث شوند که از آشپزی کردن لذت ببرید. ممکن است برخی از این غذاهای ساده را بشناسید یا برخی از آن ها برایتان جدید باشد. ما تمام سلیقه ها و ذائقه ها را در این مطلب در نظر گرفته ایم. امیدواریم این لیست 20 تایی غذا، شما را از شر پرسش تکراری "حالا امروز چی درست کنم" یا "شام چی درست کنم" راحت کند! با ما تا انتهای این لیست پر از غذاهای خوش طعم، ساده و البته سالم همراه باشید.

 

لیست 25 غذای ساده 

 

1- قیمه ریزه، غذای محلی ساده

اگر اصفهانی باشید حتما قیمه ریزه را می شناسید. قیمه ریزه نوعی خوراک با گوشت چرخ کرده است که بر خلاف اسمش شباهت زیادی به خورشت قیمه ندارد. غذایی بسیار سالم است که نهایتا بیست دقیقه باید به خاطرش آشپزی کنید. با تهیه کردن قیمه ریزه؛ این غذای ساده ایرانی دیگر نیازی به انواع فست فود ها نخواهید داشت.

 

قیمه ریزه اصفهانی

 

طرز تهیه قیمه ریزه اینجا کلیک کنید...
 
 
 
 

2- سالاد ماکارونی، معرف حضور همه

اگر دوست دارید یک غذای ساده برای شام تهیه کنید، سالاد ماکارونی پیشنهاد ما به شماست. این غذا کالری نسبتا بالایی دارد و میتواند تا صبح شما را سیر نگه دارد. اما اگر در رژیم لاغری هستید بهتر است سس مایونز کمتری با این غذا مصرف کنید. سالاد ماکارونی از آن دست غذاهایی است که همه دوستش دارند. با مقداری ماکارونی، گوجه فرنگی، خیارشور، نخود فرنگی و کالباس می توانید دل همه را به دست آورید.

 

 

 

سالاد ماکارونی یک شام ساده

 

 

 

طرز تهیه سالاد ماکارونی اینجا کلیک کنید...
 
 
 

 

3- سالاد الویه، غذای مسافرتی ساده

سالاد الویه یک غذای دوست داشتنی و راحت برای همه موقعیت ها به حساب می آید. قصد گردش و مسافرت دارید؟ به راحتی ساندویچ سالاد الویه را به سفر ببرید. یک غذای سریع میخواهید؟ سالاد الویه را انتخاب کنید. سالاد الویه را میتوانید با ژامبون و یا با مرغ تهیه کنید تا همه ی اعضای خانواده هم راضی باشند.

 

سالاد الویه با ژامبون

 

 

طرز تهیه سالاد الویه اینجا کلیک کنید...
 
 

 

4- کباب لاپلو، غذای ساده و سالم برای شام

یکی دیگر از انواع غذای ساده با گوشت چرخ کرده کباب لاپلو است. پلو با لایه های کباب بی شک غذایی خوش طعم و بی نظیر برای تنوع در برنامه غذایی خواهد بود. اگر تا به حال این غذا را تهیه نکرده اید، حتما یک بار امتحانش کنید. مخصوصا اگر دانشجو هستید یا کودکی دارید که از خوردن گوشت طفره می رود.

 

کباب لاپلو خوشمزه

 

 

طرز تهیه کباب لاپلو اینجا کلیک کنید...

 

 

5- استانبولی، ساده ترین غذای ممکن

استانبولی یک نوع غذای ساده با برنج است که به راحتی تهیه می شود و عطر و طعم خوبی هم دارد. برای تهیه استانبولی نیازی نیست ساعت ها به خرید بروید تا مواد اولیه تهیه کنید؛ مقداری برنج، گوجه فرنگی و سیب زمینی را دم دست بگذارید، استانبولی را تهیه کنید، با سالاد سرو کرده و لذت ببرید.

 

استانبولی ساده

 

طرز تهیه استانبولی اینجا کلیک کنید...

 

 

6- کوکو سیب زمینی دوست داشتنی

کوکو سیب زمینی یک غذای بسیار عالی برای وقت هایی است که دوست دارید یک غذای ساده با سیب زمینی تهیه کنید. کوکو سیب زمینی از آن غذاهایی است که میتوان به شکل های مختلف و خلاقانه آن را درست کرد تا همه ی اعضای خانواده از کوچک تا بزرگ را خوش حال کند. علاوه بر این کوکو سیب زمینی میتواند یک گزینه ی مناسب برای موقعیت هایی باشد که به یک غذای ساده برای بیرون رفتن و گردش نیاز دارید.

 

کوکو سیب زمینی با سبزی

 

طرز تهیه کوکو سیب زمینی اینجا کلیک کنید...

 

7- کوکو سبزی، کوکوی دوست داشتنی دوم

یکی دیگر از انواع کوکو که بین مردم پرطرفدار به حساب می آید، کوکو سبزی است. هنوز بین دادن رتبه یک یا دوی محبوبیت، بین کوکو سیب زمینی و کوکو سبزی رقابت وجود دارد و تصمیم قطعی گرفته نشده است. با این حال هر دوی این غذاها بسیار راحت تهیه می شوند و برای همه مفید هستند.

 

کوکو سبزی با زرشک

 

طرز تهیه کوکو سبزی اینجا کلیک کنید...

 

8- سوتی پلو، غذای محلی اردبیل

سوتی پلو یک نوع غذای ساده محلی مخصوص استان آذربایجان است که از ترکیب برنج با شیر تهیه شده و با انواع گوشت، خرما و کشمش سرو می شود. این پلوی خوشمزه را میتوانید برای مهمانی هایتان نیز استفاده کنید و با عطر و طعم مجلسی اش، هوش از سر مهمانان ببرید!

 

سوتی پلو اردبیلی

 

طرز تهیه سوتی پلو اینجا کلیک کنید...

 

9- ساندویچ سالاد مرغ، غذای ساده بدون فر برای شام

اگر دوست داشته باشید غذای ساده با مرغ تهیه کنید؛ ساندویچ سالاد مرغ را فراموش نکنید. در ساندویچ سالاد مرغ؛ گوشت سینه ی مرغ با مواد مختلفی طعم دار و پخته می شود و یک وعده غذایی سالم و مقوی را می سازد. این ساندویچ را با هر نوع نانی که مایل باشید میتوانید سرو کنید. اگر دنبال یک شام سبک هستید این ساندویچ کار شما را راه میاندازد.

 

سالاد مرغ ساندویچی

 

طرز تهیه ساندویچ سالاد مرغ اینجا کلیک کنید...

 

10- سمبوسه گوشت، غذای ساده جنوبی پر ادویه

سمبوسه انواع زیادی دارد و بیشتر به جنوب ایران نسبت داده می شود. اما امروزه دیگر سمبوسه فقط مخصوص جنوب نیست و نسبتا غذایی جهانی به حساب می آید. اگر طرفدار غذاهای تند و فلفلی هستید؛ سمبوسه گوشت به سبک جنوبی را با ادویه زیاد و همراه با سس های تند برای شام میل کنید.

 

سمبوسه گوشت جنوبی

 

طرز تهیه سمبوسه گوشت اینجا کلیک کنید...

 

11- ساندویچ مونت کریستو، ساندویچ ساده فرانسوی

تهیه کردن غذاهای ساده تنها محدود به کشور ما نیست. در سراسر دنیا غذاهای ساده پرطرفدارند. در بین آن ها غذاهایی هم هستند که با ذائقه ی ما ایرانی ها جور دربیاید. ساندویچ مونت کریستو یکی از همین غذاهاست که با ژامبون گوشت و پنیر تهیه می شود و طعم فوق العاده ای دارد. میتوانید این ساندویچ را برای زمان هایی که به دنبال یک غذای ساده دو نفره می گردید تهیه کنید.

 

ساندویچ کریستوی فرانسوی

 

طرز تهیه ساندویچ مونت کریستو اینجا کلیک کنید...

 

12- کوکو سیب زمینی و کدو، کوکوی ترکیه ای

یک نوع غذای ساده ی دیگر مناسب برای پیک نیک رفتن؛ همین کوکوی سیب زمینی و کدو است. این غذا با فر تهیه می شود و نیازی به سرخ کردن در روغن ندارد. به خاطر ظاهر جذابی که این غذا دارد؛ یک گزینه ی خوب برای کودکان هم هست.

کوکو ترکیه ای

 

طرز تهیه کوکو سیب زمینی و کدو اینجا کلیک کنید...

 

13- پیتزا تن ماهی و ذرت اسلایسی خوش طعم

شاید فکر کنید که پیتزا نمیتواند یک غذای ساده باشد. اما زود قضاوت نکنید. برای آماده کردن این غذا فقط به ده دقیقه زمان برای آماده سازی نیاز دارید و 20 دقیقه ی بعدی را در فر خواهد بود. بنابراین زمان زیادی را از شما نمی گیرد. نیاز به مواد زیادی هم ندارد، پس شاید بد نباشد پیتزا تن ماهی را امتحان کنید.

 

پیتزای تن ماهی با ذرت پخته

 

طرز تهیه پیتزا تن ماهی و ذرت اسلایسی اینجا کلیک کنید...

 

14- کاسرول کدو سبز پنیری، غذای ساده ای برای طرفداران پنیر

اگر یک غذای ساده بدون گوشت را می پسندید، میتوانید کاسرول کدو سبز را امتحان کنید. این غذا که عمدتا از کدو سبز، برنج، تخم مرغ، پنیر چدار و موزارلا و ... تهیه می شود، نیاز به فر داشته و طعم خوبی دارد. کاسرول کدو سبز برای ایجاد تنوع در غذایتان میتواند مفید باشد.

 

کاسرول کدو سبز پنیری

 

طرز تهیه کاسرول کدو سبز پنیری اینجا کلیک کنید...

 

15- ناگت سبزیجات، پیشنهادی ساده و لذیذ برای گیاهخواران

یک غذای ساده حتما نباید با گوشت تهیه شود. گاهی میتواند کاملا گیاهی بوده و یک گزینه ی ایده آل برای افرادی که رژیم گیاه خواری را انتخاب کرده اند. برای تهیه این ناگت انواع سبزیجات با هم پوره شده و در نهایت در روغن سرخ می شوند. طعم خوبی هم دارد و برای همه ی افراد چه پیر و چه جوان غذای دوست داشتنی ای است. پیشنهاد میکنیم این ناگت گیاهی را از دست ندهید.

 

ناگت سبزیجات برای گیاهخواران

 

طرز تهیه ناگت سبزیجات اینجا کلیک کنید...

 

16- پیتزای بادمجان لقمه ای، رژیمی و هوس انگیز

این پیتزا نوعی فینگرفود است و میتواند به عنوان یک غذای ساده مخصوص تولد و مهمانی ها استفاده شود. پیتزای بادمجان؛ یک گزینه ی بسیار دوست داشتنی برای افرادی است که به دنبال یک غذای سالم و رژیمی می گردند و در عین حال نمی توانند از پیتزا دست بکشند!

 

پیتزای بادمجان

 

طرز تهیه پیتزا بادمجان لقمه ای اینجا کلیک کنید...

 

17- کتلت تن ماهی، غذای جذاب دریایی

کتلت تن ماهی با کمی سیب زمینی، آرد، پنیر چدار و تخم مرغ تهیه می شود. میتواند یک غذای ساده برای ناهار باشد و یا یک انتخاب خوب برای افرادی که به هیچ وجه زیر بار ماهی خوردن نمی روند. طعم ماهی در این غذا آن قدر اذیتشان نخواهد کرد و در عین حال از خواص ماهی تن بهره مند می شوند.

 

کتلت ماهی

 

طرز تهیه کتلت تن ماهی اینجا کلیک کنید...

 

18- سالمون برگر، نوعی کوکوی ماهی

یک غذای ساده دریایی دیگری که میتوانید با ماهی آن هم از نوع سالمون درست کنید، سالمون برگر است. فیله ماهی با کمی پودر سوخاری، تخم مرغ، سس و آبلیمو... . میتوانید این برگر دریایی را گریل کرده یا سرخ کنید. تهیه این غذا به طور کلی شاید فقط نیم ساعت از وقت شما را بگیرد؛ پس معطل نکنید!

 

ماهی برگر

 

طرز تهیه سالمون برگر اینجا کلیک کنید...

 

19- اسپاگتی مرغ، غذای ساده مناسب برای مخالفان گوشت قرمز!

برخی از گوشت قرمز گوساله و گوسفندی خوششان نمی آید یا به هر دلیلی نمیتوانند از آن استفاده کنند. اشکالی ندارد! اسپاگتی با گوشت مرغ یک غذای بسیار خوش طعم است که نه نیاز به فر دارد و نه حتی ظرف زیادی میخواهد. این غذا را تنها با یک قابلمه تهیه کنید، غذای سالمی بخورید و ظرف کمتری بشویید!

 

اسپاگتی با مرغ

 

طرز تهیه اسپاگتی مرغ اینجا کلیک کنید...

 

20- پیتزا ساده و فوری فقط با یک نان تست

با این روش تهیه پیتزا به آسانی آب خوردن می شود. یک غذای ساده و سریع که تنها ده دقیقه زمان نیاز دارد. فقط نان تست، کمی سوسیس، سس و پنیر پیتزا لازم است. دیگر هوس پیتزا خوردن را سرکوب نکنید! فر را روشن کنید و پیتزای فوری تحویل بگیرید. اگر خمیر پیتزا یا خمیر پیراشکی آماده دارید میتوانید به همین سادگی پیتزا پیراشکی هم تهیه کنید.

 

پیتزای فوری

 
طرز تهیه پیتزا ساده و فوری اینجا کلیک کنید...

 

21- سوسیس بندری، فست فود ساده ایرانی

بندری غذای ساده دیگری است که همه هر چند وقت یک بار هوس میکنند. چند عدد سوسیس خانگی خوش طعم و سالم، سیب زمینی، پیاز و رب گوجه تنها موادی هستند که برای تهیه این فست فود خوشمزه نیاز دارید. البته استفاده از ادویه های متنوع مثل پودر کاری را هم نباید فراموش کرد. یک ساندویچ بندری برای بیشتر افراد دلپذیر و به اندازه کافی سیر کننده است. اگر نگران سالم بودن غذا هستید هم کافی است از سوسیس و رب خانگی استفاده کنید. این مواد را هم میتوانید از منزل تهیه کنید و هم از جای مطمئن خریداری کنید.

 

غذای ساده ساندویچ بندری

 

 
طرز تهیه سوسیس بندری اینجا کلیک کنید...

 

22- سالاد سزار، غذای ساده ای برای همه

مطمئناً همه شما با سالاد سزار آشنا هستید. ترکیب سینه مرغ با کاهو، پنیر و گوجه و سس رژیمی (یا غیر رژیمی! بسته به سلیقه شما) چی بهتر از این؟ چیزی که سالاد سزار رو همه گیر کرده اینه که خیلی راحت میشه با تغییرات کوچک اون رو به شکل های مختلف درست کرد. اگه فکر میکنید سالاد شما رو سیر نمیکنه میتونید به این غذای ساده کمی پاستا اضافه کنید. اگه رژیم دارید سالاد سزار رژیمی درست کنید. اگه پنیر پارمزان ندارید از پنیر تازه استفاده کنید. امشب شما سرآشپز هستید. انتخاب با شماست.

 

غذای ساده سالاد سزار خوشمزه

 
طرز تهیه سالاد سزار اینجا کلیک کنید...

 

23- فلافل، غذای فوری غیر منتظره!

شاید بگید فلافل که غذای فوری نیست. خیس دادن و پختن نخود به تنهایی کلی زمان لازم داره. درسته اما برای تهیه غذای ساده و فوری برای شام میشه از قبل یکمی برنامه ریزی کرد. کافیه یه روز تعطیل که وقت و حوصله دارید طرز تهیه فلافل رو بخونید و مایه ش رو تهیه کنید. این مایه رو توی نایلون به صورت نازک فریز کنید (این طوری سریع تر یخش آب میشه). هر موقع خواستید فلافل درست کنید از چند ساعت قبل مایه رو بیرون بگذارید. یا از صبح توی یخچال بگذارید. این طوری شب که برگشتید خونه فقط باید فلافل رو قالب بزنید و سرخ کنید. این کار هم ده دقیقه بیشتر طول نمیکشه.

 

 

فلافل جنوبی

 
طرز تهیه فلافل اینجا کلیک کنید...

 

24- آب دوغ خیار، غذای ساده تابستانی

غذا حتما نباید گوشت داشته باشه. حتماً نباید پخته بشه. و بدون شک لازم نیست تهیه ش ساعت ها وقت شما رو بگیره. آب دوغ خیار یکی از اون غذاهای ساده هست که هیچ کدوم از این ویژگی ها رو نداره. با وجود این، یکی از خوشمزه ترین هاست. توی گرمای تابستون واقعاً میچسبه. چند تا تکه نان خشک هم بریزید داخلش و خلاص. شام سبک شما آماده است.

 

آب دوغ خیار غذای ساده ایرانی

 
طرز تهیه آب دوغ خیار اینجا کلیک کنید...

 

25- استیک مرغ، سالم ترین غذا برای همه

درست کردن استیک مرغ واقعاً هیچ کاری نداره. فقط باید درست سینه مرغ رو طعم دار کنید و توی فر یا روی گاز بپزید. همین! در ضمن میتونید برای هیجان انگیزتر کردن این غذای ساده از پوره سیب زمینی، سیب زمینی تنوری هم استفاده کنید. در ضمن میتونید استیک مرغ رو به همراه سالاد به عنوان یه شام سبک سرو کنید.

طرز تهیه استیک مرغ اینجا کلیک کنید...

 

 

 

می خوام برای شام یه غذای ایرانی ساده و خوشمزه درست کنم چی پیشنهاد می کنید؟

پیشنهاد ما درست کردن : سوتی پلو، غذای محلی اردبیل | سمبوسه گوشت، غذای ساده جنوبی پر ادویه و قیمه ریزه، غذای محلی اصفهان.

شام چی بپزم با نون ؟

پیشنهاد ما یرای یک شام خوشمزه و ساده با نون : سالاد الویه، غذای مسافرتی ساده | کوکو سیب زمینی دوست داشتنی | کوکو سبزی، کوکوی دوست داشتنی دوم و ساندویچ سالاد مرغ، غذای ساده بدون فر برای شام

چه غذا هایی ساده است و مناسب شام؟

سالاد ماکارونی، معرف حضور همه | کباب لاپلو، غذای ساده و سالم برای شام | استانبولی، ساده ترین غذای ممکن | ساندویچ مونت کریستو، ساندویچ ساده فرانسوی

شام حاضری چی درست کنم ؟

اگه خسته ای و می خوای یه شام سریع درست کنی پیشنهاد ما :  شیر برنج ساده و خوشمزه | بیف استراگانف روسی محشر | پاستای مرغ و قارچ فوری