سالاد الویه جزو آن دسته از سالاد هایی است که بسیار فوری آماده می شود. اما نکته ی بسیار مهمی که در پخت این سالاد وجود دارد این است که به چندین روش می توان  آن را تهیه کرد. همچنین به دلیل راحتی طرز تهیه و قابلیت استفاده آن‌ در اغلب مهمانی ها و جشن تولد ها در میان مردم بسیار پرطرفدار شده است. 

در رابطه با تاریخچه سالاد الویه بهتر است بدانید که مربوط به شوروی سابق بوده است و امروزه بیشتر مردم کشور روسیه در شب سال نو، این سالاد خوشمزه و اصیل را سرو می کنند. معمولاً در سالاد الویه از موادی همچون سیب زمینی آب پز، ژامبون یا مرغ پخته، تخم مرغ آب پز، خیارشور، نخود فرنگی و هویج استفاده میشود.

البته بهتر است بدانید که سیب زمینی و سس مایونز در دستور پخت سالاد الویه جزو پایه های اصلی این سالاد پرطرفدار محسوب می شود که در هر صورت نیاز است که شما جهت تهیه ی آن استفاده کنید. در اینجا از ژامبون گوشت استفاده شده ولی شما میتوانید سالاد الویه با مرغ هم تهیه کنید که دستور تهیه اش هم در سایت ایران کوک موجود هست.

همچنین در این دستور تهیه ما از ژامبون گوشت برای تهیه ی سالاد الویه استفاده کرده ایم. اما همانطور که اشاره کردیم موادی که در این سالاد استفاده می شود کاملاً سلیقه ای می باشد و شما می توانید با توجه به ذائقه ی خود مواد سالاد الویه را تهیه نمایید. حال برای تهیه ی یک سالاد خوشمزه و به یاد ماندنی همراه ما باشید.

  سالاد الویه با ژامبون

طرز تهیه سالاد الویه ساده

 

مرحله اول:  آب پز کردن سیب زمینی

قبل از هر چیز سیب زمینی ها و تخم مرغ ها را آب پز کنید.به این ترتیب که آنها را با چند لیوان آب داخل قابلمه بریزید. در قابلمه را ببندید و حدود 1 ساعت روی حرارت قرار دهید تا خوب پخته شوند

 جهت اطمینان از پخته بودن سیب زمینی میتوانید چنگالی را داخل آن ها فرو کنید. سپس سیب زمینی ها و تخم مرغ ها را پوست بگیرید و با دنده ریز رنده کنید.

اگر دوست دارید کمی تکه های سیب زمینی زیر دندان حس شوند، میتوانید به جای رنده آنها را با گوشتکوب بکوبید یا از رنده درشت تر استفاده کنید.

مواد اولیه سالاد الویه

 

مرحله دوم: رنده کردن خیارشور

خیارشور را هم رنده کنید و همراه سیب زمینی و تخم مرغ داخل کاسه ای بریزید. ژامبون را نیز خرد کنید و سپس همراه مخلوط سبزیجات (نخودفرنگی، هویج و ذرت)کنسروی یا پخته به بقیه مواد سالاد اضافه کنید.

  مواد الویه در کاسه

مرحله سوم: آماده کردن سس سالاد

سس مایونز و ماست را در ظرف دیگری بریزید. نمک، فلفل و در صورت تمایل کمی آبلیمو و پودر سیر بزنید (اگر خیارشور شما ترش است بهتر است از آبلیمو صرف نظر کنید). خوب با هم مخلوط کنید.

  سس مایونز و ماست

مرحله چهارم: هم زدن سس

سس را روی مواد بریزید و خوب هم بزنید.

  سالاد الویه قبل از تزیین

مرحله پنجم: قرار دادن سالاد در یخچال

الویه را بچشید و اگر لازم است به آن نمک و فلفل بیشتری بزنید. پس از مخلوط کردن مواد و آماده شدن سالاد الویه آن را در ظرف بریزید و تزیین کنید و حداقل به مدت 2 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا سرد و آماده سرو شود.

اگر قصد دارید این سالاد را به عنوان غذای تولد درست کنید میتوانید کیک الویه درست کنید که روش تهیه آن درست مثل طرز تهیه کیک مرغ است.

  سالاد الویه با کالباس

رسپی های مرتبط با طرز تهیه ی سالاد الویه

طرز تهیه ی سالاد الویه مرغ خانگی 

 

برای طرز تهیه ی سالاد الویه مرغ خانگی ابتدا سیب زمینی ها را آب پز نمایید. سپس سینه ی مرغ را را به همراه پیاز و ادویه جات دلخواه و به همراه دو لیوان آب، اجازه می دهیم تا آب پز شود. بعد از آماده شدن سیب زمینی ها، آن ها را در یک ظرف جداگانه رنده می کنیم و مرغ ها را نیز ریش ریش می کنیم. سپس خیار شور را با رنده ریز خرد کرده و به همراه کنسرو نخود فرنگی به ظرف اضافی می کنیم. حال سس مایونز را به همراه آبلیمو، فلفل سیاه و کمی نمک مخلوط کرده و به سالاد اضافی می کنیم. در ادامه ظرف سالاد را در یخچال بگذارید تا خوب جا بیفتد. 

 

طرز تهیه ی سالاد الویه با کالباس

 

برای طرز تهیه ی سالاد الویه با کالباس نیاز است که شما سیب زمینی ها را در مرحله ی اول آب پز نمایید. حال آن ها را به همراه تخم مرغ آب پز و هویچ های آب پز در یک ظرف رنده کنید. سپس خیار شور ها و کالباس ها را به صورت نگینی خرد کرده و به سراغ درست کردن سس سالاد بروید. برای درست کردن سس سالاد الویه شما در یک ظرف کوچکتر سس مایونز را به همراه آب لیمو و نمک و فلفل سیاه مخلوط کنید. در آخر سس را به ظرف اضافی کرده و در یخچال بگذارید تا سرد شود. 

طرز تهیه ی سالاد الویه بدون مرغ

 

برای طرز تهیه ی سالاد الویه بدون مرغ مطابق دستور بالا، ابتدا سیب زمینی ها را آب پز کنید. سپس هویچ های از قبل آب پز شده را به صورت نگینی خرد کنید. نخود فرنگی و تخم مرغ آب پز و همچنین خیار شور های خرد شده  را به ظرف اضافی نموده و با هم مخلوط می کنیم. در آخر در ظرفی جداگانه سس سالاد را درست کرده و به ظرف اضافی می کنیم. حال شما می توانید سالاد الویه را در ظرفی جداگانه سرو کرده و به مدت ۲ ساعت در یخچال بگذارید تا جا بیفتد. 

طرز تهیه ی سالاد الویه با سوسیس خانگی

 

برای طرز تهیه ی سالاد الویه با سوسیس خانگی نیاز که شما از قبل سیب زمینی ها را آب پز کنید. تخم مرغ و هویچ را نیز آب پز کنید. در ادامه شما می توانید در ظرفی همه ی این مواد را با هم رنده کنید. حال سوسیس ها را به دلخواه ریز کرده و به همراه نخود فرنگی به مواد اضافی کنید. در آخر هم سس مایونز را به سالاد اضافی کرده و مخلوط کنید. حالا سالاد شما آماده است و ظرف را به مدت ۲ ساعت در یخچال بگذارید تا سرد شود.‌

 

نکات طلایی طرز تهیه سالاد الویه:

-حتماً سیب زمینی را با پوست بپزید. در غیر این صورت سالاد الویه شما شل میشود و نمیتوانید آن را به خوبی تزیین کنید.

- به جای کنسرو میتوانید از نخودفرنگی، هویج و ذرت آبپز شده استفاده کنید.

- بهتر است که هویج را در سالاد الویه رنده نکنید چون باعث شل شدن سالاد میشود.

- بهتر است این نکته ی مهم را به یاد داشته باشید که برای خوش طعم تر شدن سالاد الویه نیاز است که آن را حداقل ۲ ساعت در یخچال بگذارید.