سالاد سبزیجات انواع مختلفی داره و هر کسی اون رو به سبک خودش درست میکنه. اولین باری که سالاد کلم بروکلی و سیب رو خوردم مهمون یکی از دوستام بودم که آشپزیش حرف نداره. رفتم توی آشپزخونه تا کمکش کنم. اون موقع بود که دیدم داره روی کلم بروکلی ها سیب میریزه. خیلی تعجب کردم. ولی چون به آشپزیش اعتماد داشتم امتحان کردم. و به این نتیجه رسیدم که این سالاد حرف نداره. نه تنها من بلکه همه توی اون مهمونی خوششون اومد از این سالاد سبزیجات. خلاصه این طوری بود که سالاد سبزیجات مخلوط شد جزو سالادهایی که من هر وقت فصل سیب باشه درست میکنم. مخصوصا اگه مهمون داشته باشم. البته من بهش میگم سالاد بروکلی و سیب.

اول از همه میخوام یه نکته بگم که میتونید ازش برای تهیه بقیه سالادهایی که کلم بروکلی دارن هم استفاده کنید. قبل از شروع به تهیه سالاد کلم بروکلی و سیب  بهتره بروکلی ها رو به اصطلاح بلانچ (blanch) کنید. استفاده از این روش پخت فوری باعث میشه کلم رنگ و ظاهر و همچنین خواصش رو تا مدت بیشتری نگه داره. برای بلانچ کردن اول کلم بروکلی رو بشورید و گل هاش رو از هم جدا کنید. یه کاسه آب سرد آماده کنید و چند تا تکه یخ توش بندازید و کنار بگذارید. هم زمان یه قابلمه آب بذارید به جوش بیاد. کلم ها رو داخل آب در حال جوش بریزید. دو دقیقه که گذشت، با یه کفگیر کلم ها رو در بیارید و بلافاصله داخل آب سرد بریزید تا روند پخت متوقف بشه.

طرز تهیه سالاد سبزیجات با کلم بروکلی و سیب

مرحله اول:

هویج های رنده شده، کلم بروکلی ریز خرد شده، پیازهای خرد شده، کشمش و زرشک شسته شده را داخل کاسه ای بریزید و مخلوط کنید. سیب را ریز خرد کنید و به سالاد اضافه نمایید. اگر مایل باشید میتوانید پوست سیب را بگیرید.

مواد سالاد کلم بروکلی و سیب

مرحله دوم:

پس از اینکه تمام مواد سالاد را داخل کاسه ریختید، باید سس را آماده کنید. ماست و مایونز را خوب مخلوط کنید. یک قاشق چایخوری آبلیمو، کمی نمک و فلفل بزنید. سس سالاد را بچشید و به دلخواه چاشنی را تنظیم کنید. سس را اضافه و مخلوط کنید. در صورت تمایل میتوانید مقداری جعفری خرد شده روی سالاد بپاشید.

سس سالاد سبزیجات

پس از اضافه کردن سس، سالاد سبزیجات مخلوط را سرو کنید (برای جلوگیری از آب انداختن سالاد همیشه 10 دقیقه قبل از سرو سالاد سس را اضافه کنید).

سالاد سیب و کلم بروکلی خوشمزه

 

نکات کلیدی تهیه سالاد کلم بروکلی و سیب:

- بهتره طبق روشی که توی مقدمه گفته شد اول کلم بروکلی رو بلانچ کنید. با این کار کلم ها خوش رنگ تر و براق تر میشن و موندگاری بیشتری پیدا میکنن.

- مواد اصلی این سالاد کلم بروکلی، سیب و هویج هستن. بقیه مواد رو میتونید به دلخواه تغییر بدید. مثلا اگه دوست دارید طعم ترشی سالاد غالب تر باشه، میتونید کشمش رو حذف کنید و به جاش مقداری زرشک یا دونه انار اضافه کنید.

- علاوه بر گردو، استفاده از مغزهای مختلف مثل بادام، تخمه آفتابگردان یا کدو هم توی این سالاد سبزیجات رواج داره.

- اگر دوست دارید سس سالاد شیرین باشه به جای آبلیمو از سرکه استفاده کنید و کمی عسل هم بسته به ذائقه به سس اضافه کنید.