Generic selectors

انواع سالاد

سالاد سالادها دیگر فقط نقش پیش غذا را ندارند. البته هنوز هم سالاد شیرازی، سالاد کاهو و سالاد فصل در کنار غذاهای ایرانی و فرنگی جای خودشان را از دست نداده اند و با تزئین های جذاب و دلبرانه هر روز به شکل جدیدی در سفره های ما در می آیند.

اما بعضی از انواع سالاد مثل سالاد الویه، سالاد ماکارونی، سالاد مرغ و سالاد سزار به عنوان یک وعده غذایی کامل مصرف میشوند و خیلی هم پر طرفدار هستند. در تهیه سالاد نسبت به غذاهای دیگر خلاقیت بیشتری میتوان به کار برد.

شما میتوانید به راحتی موادی را که دوست ندارید از سالادها حذف کنید و مواد دلخواه خود را اضافه کنید. البته باید به همنشینی مواد هم توجه کنید. مهمترین نکته در تهیه سالاد سس آن است. ما معمولا سس مایونز یا سس فرانسوی را به هنوان سس سالاد میشناسیم.

اما این ها تنها گزینه های شما نیستند. از چاشنی های مختلفی میتوان برای سالاد استفاده کرد که البته نحوه ترکیبشان اهمیت دارد. گاهی کمی سرکه بالزامیک یا یک قاشق روغن زیتون با کمی کنجد برای اضافه کردن به سالاد کافی است. به این ترتیب سالاد شما سالم تر خواهد بود.

اگر هدف شما از خوردن سالاد رژیم لاغری است باید توجه کنید که هر سالادی لزوما کم کالری نیست. مثلا یک وعده سالاد الویه، سالاد ماکارونی یا حتی سالاد سزار تهیه شده با مرغ سرخ شده در روغن و سس مایونز و خردل کالری خیلی زیادی دارد.

سالادهای رژیمی بدون سس مایونز تهیه میشوند و مقدار کربوهیدرات (مثل سیب زمینی و ماکارونی) کمی دارند. در ضمن مرغ استفاده شده در سالاد رژیمی کباب شده است.

سالاد الویه سالاد الویه که در اصل از کشور روسیه پا به کشور ما و دیگر نقاط جهان گذاشته است با سیب زمینی، تخم مرغ و مواد دیگری تهیه میشود که تا حدودی اختیاری هستند.

گاهی سالاد الویه با مرغ تهیه میشود و گاهی با ژامبون. خیارشور و سس مایونز هم همیشه در سالاد الویه پای ثابت هستند. البته گاهی کمی ماست و آبلیمو هم به سس مایونز اضافه میشود. این سالاد خوشمزه خیلی اوقات به شکل ساندویچ همراه با نان سرو میشود و به ویژه برای پیک نیک رفتن عالی است.

سالاد ماکارونی سالاد ماکارونی هم مثل الویه نوعی غذای سرد است که هم با ژامبون و هم با مرغ قابل تهیه است. از مواد و سبزیجات مختلفی مثل خیارشور، هویج، گوجه، نخودفرنگی و ذرت هم در سالاد ماکارونی استفاده میشود. این سالاد مدرن خوشمزه چیزی از سالاد الویه کم ندارد و بسیار محبوب است.

سالاد سزار سالاد سزار از معروفترین سالادهایی است که در اصل ایتالیایی است و به عنوان پیش غذا یا وعده ناهار/شام رژیمی سرو می شود. سالاد سزار به روش های مختلفی تهیه می شود ولی ترکیبات اصلی آن کاهو، مرغ (سرخ یا کباب شده)، پنیر پارمزان و تکه های نان ترد هستند. در کنار هر سالاد خوش طعمی باید یک سس مناسب سرو شود. سس سالاد سزار را میتوانید به صورت آماده تهیه کنید. اما سس سزار خانگی معمولا از ترکیب مایونز، خردل، روغن زیتون، لیمو ترش و سیر رنده شده استفاده میشود.

سالاد فصل این سالاد را با سبزیجات فصل تهیه میکنند و معمولا در آن از کاهو، کلم، خیار، گوجه و هویج در کنار مواد دیگر استفاده میشود. سس سالاد فصل به اختیار شماست.

انواع موادی که به عنوان سس و چاشنی سالاد قابل استفاده هستند عبارتند از: آب لیمو ترش، سرکه انگور، سرکه بالزامیک، سس مایونز، سس فرانسوی، سس سویا، سس پستو، سس فلفل و البته روغن زیتون. این که چه ترکیبی استفاده شود بستگی به مواد سالاد و سلیقه شما دارد. مثلا ترکیب سالاد مرغ با سس پستو مناسب است. در حالی که با سالاد سزار رژیمی معمولا از سرکه بالزامیک و روغن زیتون و آبلیموی تازه استفاده میشود.