سالاد فصل از آن  دسته از سالاد هایی است که بسیار خوشمزه و محبوب ما ایرانی هاست. این سالاد اغلب به علت خوش آب و رنگ بودنش  در بسیاری از مهمانی ها و مجالس استفاده می شود.

با توجه به اسم سالاد فصل شما می توانید این سالاد را با توجه به فصلی که درون آن قرار دارید تهیه کنید. این بدین معناست که، سالاد فصل بهار و سالاد فصل تابستان را باید از خوراکی های با طبع سرد تهیه کنید  و همچنین سالاد فصل پاییز و سالاد فصل زمستان را از سبزیجات و صیفی جات  با طبع گرم تهیه نموده و نوش جان کنید.

شاید به همین دلیل است که بیشتر افراد ترجیح می دهند که برای مهمانی های خود از سالاد فصل برای پذیرایی استفاده کنند، چرا که سالاد فصل را می توان به زیبایی هرچه تمام تر تزیین کرده و از ان لذت برد. حال  ما طرز تهیه ی سالاد فصل خوشمزه را برای شما آماده کرده ایم، پس در ادامه همراه سایت ایران کوک باشید.

     

طرز تهیه سالاد فصل مجلسی

 

مرحله اول: شستن کاهو و کلم

برگ های کاهو و کلم را جدا کرده و تمیز بشویید. کاهو، کلم سفید و قرمز را برش های ریز بزنید.

مرحله دوم: ریز کردن هویچ

هویج را پوست بگیرید و خلال ریز یا رنده کنید. گوجه ها و خیار را حلقه ای ببرید.

 

مرحله سوم: تزیین سالاد

مطابق عکس یا به هر شکل دلخواه، همه مواد را کنار هم بچینید. برای تزیین سالاد فصل میتوانید از زیتون سبز، سیاه یا قرمز نیز استفاده کنید. سالاد را به همراه سس سرو نمایید.

سالاد فصل مجلسی

طرز تهیه سالاد فصل مخلوط

مواد لازم:

نخود فرنگی  1/2 پیمانه

ذرت  1/2 پیمانه

گوجه فرنگی  1 عدد

هویج  2 عدد

کلم قرمز یا سفید  1/4 عدد

کاهو  1/2 عدد

خیار  2 عدد

مرحله اول:

نخود فرنگی و ذرت را بپزید یا از کنسرو آماده ی آن ها استفاده کنید.

مرحله دوم:

گوجه ها را نگینی برش دهید. هویج را رنده کنید یا با رشته کن، رشته ای خرد نمایید. میتوانید کلم ها را رنده کرده یا برش های نواری درشت تری بزنید.

مرحله سوم:

کاهو را ریز برش بزنید و خیار ها را حلقه ای خرد کنید. همه ی مواد سالاد فصل را درون ظرف زیبایی بریزید. میتوانید تخم های داخل فلفل سبز را خالی کنید و سس سالاد را در آن ریخته و سرو کنید.

سالاد فصل مخلوط

طرز تهیه سالاد فصل مخصوص

مواد لازم:

هویج  1 عدد

کاهو  1/2 عدد

خیار  2 عدد

کلم بروکلی  100 گرم

کلم قرمز یا سفید  1/4 عدد

توت فرنگی  5 عدد

انار  1/4 پیمانه

گردو  1/4 پیمانه

مرحله اول:

ابتدا هویج را به صورت رشته های درشت برش بزنید. کاهوهای کوچک را از ساقه جدا کنید و خیار ها را به صورت ورقه های خیلی نازک ببرید.

مرحله دوم:

کلم بروکلی ها را بشویید و از هم جدا کنید تا دسته های ریزتری را تشکیل دهند. کلم قرمز را رشته ای و ریز برش بزنید. توت فرنگی ها را از وسط دو نیم کنید. انار را دانه کرده و گردو ها را نصف کنید.

مرحله سوم:

مواد سالاد را به صورت ردیف های کنار هم بچینید تا ظاهری مرتب و با نظم داشته باشند. این سالاد مقوی را همراه سس یا بدون سس؛ کنار غذا یا به صورت میان وعده میل کنید.

سالاد فصل مخصوص

طرز تهیه ی سالاد فصل زمستان

برای طرز تهیه ی سالاد فصل زمستان در اولین قدم باید ابتدا کاهو و کلم برگ را خوب خرد کرده و در یک ظرف بریزید. اکنون خیار و گوجه و کلم قرمز را به دلخواه خرد کرده و به ظرف اضافی نمایید. برای تهیه ی سس سالاد ابتدا سس را در ظرفی ریخته و کمی نمک به همراه آبلیمو و شکر را به آن اضافه نمایید. 

طرز تهیه ی سالاد فصل پاییز

برای تهیه ی سالاد فصل پاییزی ابتدا لبو ها را بپزید. همزمان با این کار کلم بروکسل را خرد نمایید و کمی بپزید. در ادامه کدو حلوایی ها را خرد کنید. حالا فر را بر روی حرارت 150 تا 180 درجه سانتیگراد قرار داده و تکه های کدو حلوایی را درون آن قرار دهید. سپس لبوها ، کلم بروکسل و کدو حلوایی ها درون ظرفی بریزید. برای تهیه ی سس نیز کره بادام زمینی، عسل، آبلیمو، نمک و فلفل را با هم ترکیب نموده و هم بزنید و بر روی سالاد بریزید.    

نکات کلیدی تهیه سالاد فصل

طرز تهیه سس سالاد فصل به این صورت است که باید با توجه به حجم سالاد مقداری سس مایونز را با روغن زیتون، نمک، فلفل و آبلیمو یا نارنج مخلوط کنید و در انتهای کار سس را روی سالاد بریزید یا جداگانه و در ظرف سرو سس قرار دهید.

- برای تهیه سالاد فصل قالبی باید همه ی مواد سالاد را رنده کرده و با سس مایونز ترکیب کنید. سالاد را مرحله به مرحله در قالب بریزید و با پشت قاشق مواد را بهم فشار دهید. سالاد را دو الی سه ساعت در یخچال گذاشته و بعد سرو کنید. برای راحت تر خارج شدن سالاد از قالب، میتوانید درون قالب را با یک کیسه ی فریزر بپوشانید و مواد را روی آن بریزید.

- اگر قصد دارید سالاد فصل رژیمی تهیه کنید؛ باید مقدار سس مایونز را کاهش داده و آن را با مقداری ماست کم چرب جایگزین نمایید.

سالاد فصل تزیین های متفاوت و بی شماری دارد. با کمی خلاقیت و ایده گرفتن از صفحات مدل تزیین سالاد ایران کوک، میتوانید شاهکار خلق کنید!

- در تهیه این سالاد برای مهمانی ها؛ میتوانید از قارچ به صورت خام، لبوی پخته، گوجه ی گیلاسی و انواع فلفل دلمه ای به رنگ های مختلف استفاده کنید.

سالاد فصل ساده