غذاهای ایرانی تنوع زیادی دارن. از غذاهای محلی گرفته تا غذای ایرانی مجلسی که هر کدوم با عطر و طعم بی نظیرشون عقل و هوش رو از سر همه می پرونن. ولی یه وقتایی هست که بین این موارد زیاد و متنوع ممکنه یکم گیج بشیم و ندونیم الان چی درست کنیم. خب برای این وقت ها که ممکنه برای همه پیش بیاد، ما یه فهرست تشکیل دادیم از خوشمزه ترین غذای ایرانی.

این فهرست ده تایی به کمک شما میاد که هر وقت مهمونی های مهم دارین یا فقط یه دورهمی دوستانه و ساده، بدونین چه غذایی درست کنین که هم خودتون راحت باشین و هم اعضای خانواده و مهموناتون لذت ببرن. راستی برای دیدن طرز تهیه هر کدوم از این غذاها کافیه روی عنوان غذا کلیک کنین. توی هر قسمتی هم که به سوال یا مساله ای برخوردین میتونین با ما در میون بذارین تا در اسرع وقت پاسخ بدیم. حالا دیگه وقتشه برای خودتون یه فنجون چایی بریزین و بیاین پیشم بشینین تا با هم در مورد خوشمزه ترین غذای ایرانی صحبت کنیم.

10 خوشمزه ترین غذای ایرانی

1-فسنجان محبوب ترین غذای ایرانی

فسنجان یکی از خوشمزه ترین خورشت ها در بین انواع غذای ایرانی است. با این که اصالت این غذا به شمال کشور برمیگردد اما در تمام شهرها تهیه می شود. در مورد فسنجان اختلاف نظر های زیادی وجود دارد که باعث شده به روش های مختلفی آماده شود. با این که پخت خورشت فسنجان تقریبا زمان زیادی می خواهد اما این مساله از محبوبیت این غذا کم نکرده و شاید بتوان گفت معیاری برای تشخیص بهترین آشپزهای ایرانی باشد.

خورشت فسنجان

2-قورمه سبزی خوشمزه

یادم می آید از کودکی ارادت خاصی به این خورشت فوق العاده داشته ام. حتی ماجراهای جالبی هم در این باره برایم اتفاق افتاده است. البته میدانم در این مورد اصلا تنها نیستم. از آن جایی که خورشت قورمه سبزی سال های سال است بین ما ایرانی ها تهیه و دستور آن سینه به سینه و نسل به نسل منتقل می شود. مسلما برای همه ی ما یادگاری های خوشایندی به جا گذاشته. اصلا به نظر من یکی از دلخوشی های زندگی این است که خانه ات پر از عطر دلنشین قورمه سبزی شود و برای آماده شدنش لحظه شماری کنی.

خورشت قورمه سبزی

3-کباب پر طرفدار

می دانم با دیدن اسم کباب یاد گرانی گوشت و تمام مشکلات زندگی می افتید. اما نمیتوان انکار کرد که این غذای ایرانی سنتی با این همه تنوع، معروف ترین، خوشمزه ترین و محبوب ترین غذا بین ماست. از کباب برگ زعفرانی و مرغ کبابی بگیرید تا کباب کوبیده سنتی یا حتی کباب تابه ای! اصلا یک جور خاصی دوستش داریم. از بوی مست کننده، طعم بی نظیر و مخلفات کنارش نگویم که بیشتر از این دلمان آب نشود.

کباب سنتی غذای ایرانی

4-زرشک پلو با مرغ غذای عروسی ایرانی

چهارمین غذا در فهرست خوشمزه ترین غذای ایرانی زرشک پلو با مرغ است. زرشک پلو با مرغ از آن غذاهایی است که در تمام مجالس، مهمانی ها و عروسی های ما ایرانی ها حضوری پر رنگ دارد! بدون اغراق، تقریبا همه هم دوستش دارند. خوبیش این است که راحت هم تهیه می شود و زمان زیادی نمی خواهد. ظاهر خوبی هم دارد و با زرشک و خلال پسته و بادام می توان آن را تزیین و زیبایی سفره ی پذیرایی را چند برابر کرد. یک غذای ایده آل برای تمام موقعیت ها!

زرشک پلو با مرغ

5-آش رشته دوست داشتنی

آش رشته یک غذای ایرانی دوست داشتنی است که در روزهای سرد سال، مناسبت های خاص، نذری ها، دورهمی ها و مهمانی های دوستانه انتخاب همیشگی ماست. یک روز سرد برفی را تصور کنید. همان طور که پشت پنجره نشسته اید و به بارش برف نگاه می کنید، عطر نعنا و سیر داغ آش به مشامتان می خورد و طعم عالی آش رشته تمام خستگی هایتان را رفع می کند. واقعا آرامش بخش است، نه؟

 آش رشته غذای ایرانی

6-ته دیگ ترد خوشمزه

ته دیگ ها بخش هیجان انگیز یک پلوی خوشمزه هستند که هم باعث زیبایی و تزیین آن شده و هم خوشمزگی غذا را چند برابر می کنند. انواع ته دیگ بسیار است و سلیقه ها و نظرات درباره ی این موجود دوست داشتنی متفاوت! اگر یک قابلمه ی نچسب دارید، دیگر به حواشی توجه نکنید. فقط ته دیگ تهیه کنید تا در نظر همه ی اقوام و آشنایان چندین و چند درجه محبوب تر شوید.

ته دیگ سیب زمینی

7-باقالی پلو با ماهیچه غذای ایرانی اعیانی

یکی دیگر از غذاهای مجلسی و مطمئنا خوشمزه ترین غذای ایرانی بین ما ایرانیان باقالی پلو با ماهیچه است. بنا به سلیقه و ذائقه میتواند با گوشت گوسفندی یا گوشت گوساله تهیه شود. تهیه کردنش کار سختی هم نیست. اگر بار اولتان است به سرعت آن را یاد می گیرید. به نظرم حتی نیازی نیست توضیح بیشتری بدهم. تنها دیدن عکس یا نام این غذا کافی است تا دل ما ایرانی ها برایش ضعف برود.

باقالی پلو با ماهیچه

8-میرزا قاسمی خوشمزه ترین غذای ایرانی بدون گوشت

خیلی وقت ها پیش می آید دلتان غذای بدون گوشت بخواهد. شاید حتی گیاهخوار باشید و ندانید بین غذاهای سنتی ایرانی چه غذایی مناسب شماست. میرزا قاسمی یکی از این غذاهای نونی است که میتوانید روی آن حساب کنید. این غذا هم مثل خورشت فسنجان با این که اصالتا شمالی است، بین همه ایرانی ها طرفدار دارد و در هر منطقه ای به روش های مختلف با تفاوت های اندکی تهیه می شود.

میرزا قاسمی

9-آبگوشت خوشمزه ترین غذای ایرانی سنتی

آبگوشت یا دیزی هم از آن غذاهایی است که ما ایرانی ها خاطرات زیادی با آن داریم و همیشه در برنامه غذایی مان جای دارد. مسلما هر چه در تهیه آبگوشت با تجربه تر باشید میتوانید آبگوشت های خوشمزه تری تهیه کنید. البته راز دیگری که در خوشمزه تر شدن این غذای ایرانی سنتی تاثیر دارد، زمان پخت آن است. آبگوشت باید زمان کافی داشته باشد تا آرام آرام بپزد و به اصطلاح جا بیفتد. دیزی های بیرون خوشمزه هستند اما دیزی خانگی صفای دیگری دارد. پیچیدن عطر آبگوشت در فضای خانه است که لذت آن را بیشتر می کند.

آبگوشت خانگی خوشمزه

10-ته چین مرغ غذای بی نظیر ایرانی

و اما دهمین غذا در بین فهرست خوشمزه ترین غذای ایرانی ته چین مرغ است. ته چین مرغ یکی دیگر از آن غذاهای مجلسی است که نه تنها با ظاهر زعفرانی و جذابش نماینده ی بی نظیری از غذاهای ایرانی است، بلکه مهارت آشپزی شما را زبانزد می کند. فقط کافی است نکات خاص و ترفند های آن را بدانید. دیگر همه چیز برای ترتیب دادن یک مهمانی اعیانی ایرانی حاضر است.

ته چین مرغ غذای ایرانی خوشمزه