بدون شک یکی از جذاب ترین و هیجان انگیزترین بخش های آشپزی ایرانی ته دیگ هست. مگه میشه کسی ته دیگ چرب و برشته رو ببینه دهنش آب نیافته؟ اما تهیه ته دیگ مجلسی و قشنگ کار هر کسی نیست. حتی حرفه ای ها و کسایی که سالها تجربه آشپزی دارن هم گاهی ته دیگشون میسوزه یا برعکس خوب سرخ نمیشه. حتماً شما هم تجربه ش رو داشتید. توی این مطلب میخوام خوشمزه ترین انواع تهدیگ رو معرفی کنم و نکات تهیه هر کدوم رو جداگانه با شما در میون بگذارم. ته دیگ زعفرانی ، سیب زمینی و نونی رو مطمئنم که همه شما میشناسید. ولی اسم برخی از انواع تهدیگ رو ممکنه تا حالا نشنیده باشید. مثل ته دیگ مرغ که در مطلب دیگه ای طرز تهیه ش رو برای شما عزیزان گفتیم.  امتحان کردنش ضرر نداره. ماجراجو باشید و همه رو امتحان کنید. مطمئنم که به نتایج جالبی میرسید. اصلاً آزمایشی از این لذیذتر نداریم!

  طرز تهیه انواع ته دیگ  

انواع ته دیگ

برای تهیه ته دیگ زعفرانی مهمترین نکته این است که قابلمه ای که استفاده میکنید نچسب باشد تا ته دیگ خوب و یکدستی داشته باشید. پس از آماده شدن پلو کمی صبر کنید تا انتهای قابلمه خنک شود و ته دیگ به راحتی جدا شود (در صورتی که قابلمه شما نجسب نیست پس از تهیه پلو باید صبر کنید تا قابلمه کاملا خنک شود). در ضمن میتوانید ته قابلمه را زیر آب سرد بگیرید. اما باید خیلی مراقب باشید که زیاد قابلمه را خم نکنید و آب وارد آن نشود.

ته دیگ تخمه و کنجد : در تهیه این ته دیگ از مخلوط کنجد و مغز تخمه افتابگردان استفاده شده است. ته قابلمه مقداری روغن و زردچوبه بریزید سپس مغز تخمه آفتابگردان و کنجد را روی آن بپاشید و برنج را روی این مواد بریزید. دقت کنید که این ته دیگ زود آماده شده و حرارت بالا موجب سوختن آن میشود.

  انواع ته دیگ

ته دیگ سیب زمینی : این ته دیگ که باب سلیقه اغلب افراد است از سیب زمینی برش زده تهیه میشود. نکته مهم در تهیه این ته دیگ این است که نباید سیب زمینی ها بیش از حد نازک باشند. کمی روغن ته قابلمه بریزید و سیب زمینی ها را ته قابلمه بچینید سپس برنج را روی آن بریزید.

  انواع ته دیگ

ته دیگ نان : این ته دیگ نیز یکی از محبوب ترین نوع ته دیگ ها میباشد. ته قابلمه روغن بریزید و نان لواش یا سنگک را به شکل دلخواه ته قابلمه بچینید، سپس برنج را روی نان ها بریزید و دم کنید (نان سنگک بدلیل ضخامتی که دارد ته دیگ لذیذتری خواهد شد). نان و سیب زمینی را میتوانید قبل از گذاشتن ته قابلمه با کاتر برش بزنید.

  انواع ته دیگ

ته دیگ خمیر نان : این نوع ته دیگ که به تازگی باب شده است از خمیر نان باگت تهیه میشود. ته قابلمه روغن بریزید سپس خمیر نان باگت را که کمی مرطوب کرده اید به اشکال مختلف ته قابلمه بچینید و برنج را به آرامی روی آن بریزید و دم کنید (میتوانید از مقداری کنجد یا تخمه هم در بعضی قسمت ها استفاده کنید).

  انواع ته دیگ

ته دیگ های دیگر : میتوانید از انواع مختلف سبزیجات مانند برگ اسفناج ، بادمجان حلقه شده ، پیاز حلقه شده ، زیتون حلقه شده ، بال مرغ ، چوب شور ، کورن فلکس و ... بسته به سلیقه تان استفاده کنید. نکته جالب اینجاست که همه این ته دیگ ها بسیار خوشمزه و دارای طعمی عالی میباشند.

  انواع ته دیگ