زرشک پلو با مرغ بدون شک رایج ترین غذا در مهمانی های ایرانی است.این غذای محبوب ترکیبی از برنج، زرشک، مرغ و زعفران است. راز خوش طعم بودن و زیبایی این غذا را می بایست در پیاز داغ فراوان و زعفران آن جستجو نمود.  

در ادامه ی این آموزش ما رسپی های مربوط به این غذا و همچنین نکات طلایی پخت آن را نیز بیان می کنیم. پس جهت یادگیری پخت گام به گام زرشک پلو با مرغ همراه سایت ایران کوک باشید.

   

طرز تهیه زرشک پلو با مرغ

   

مرحله اول: سرخ کردن مرغ

تکه‌های مرغ را کمی نمک بزنید، سپس در روغن سرخ کنید تا طلایی شوند.

مرحله دوم: اضافه کردن رب گوجه فرنگی

مرغ ها را داخل قابلمه بگذارید. پیاز را خرد کنید و در روغن تفت دهید تا نرم شود. سپس رب گوجه فرنگی ، آبلیمو ، نمک و فلفل اضافه کنید و چند دقیقه تفت دهید.

این مواد را به همراه 2 پیمانه آب روی مرغ ها بریزید و در قابلمه را بگذارید و با حرارت ملایم اجازه دهید حدود 2 ساعت مرغ ها بپزند و سس غلیظ شود. 10 دقیقه قبل از اینکه مرغ را از روی حرارت بردارید چند قاشق زعفران دم کرده روی مرغ ها بریزید.

زرشک پلو

مرحله سوم: آبکشی کردن برنج

برنج را 30 دقیقه با آب و مقداری نمک خیس دهید. برنج را بشویید و با چند لیوان آب و مقداری نمک داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد.

سپس آبکشی کنید ( برنج را باید زمانی آبکشی کنید که وقتی دانه برنج را میان دو انگشت میفشارید مغز برنج کمی خام و اطراف ان نرم باشد ).

زرشک پلو

مرحله چهارم: دم کردن برنج

ته قابلمه روغن بریزید و ته دیگ دلخواه را بچینید. برنج آبکشی را داخل قابلمه بریزید. حرارت را زیاد کنید و وقتی برنج بخار کرد 1 پیمانه آب و کمی روغن را مخلوط کنید و روی برنج بدهید. سپس حرارت را ملایم کنید و دم کنی را بگذارید و اجازه دهید برنج دم بکشد.

مرحله پنجم:  تفت دادن زرشک

زرشک ها را 30 دقیقه در مقداری اب ولرم خیس دهید. سپس آبکشی کنید. دو سه قاشق روغن کف تابه بریزید. کمی کره اضافه کنید و روی حرارت متوسط بگذارید تا کره آب شود.

شعله را روی کمترین حالت ممکن تنظیم کنید و زرشک آبکشی شده را به تابه اضافه کنید. کمی تفت بدهید. سپس 1 قاشق زعفران دم کرده به زرشک اضافه کنید و از روی حرارت بردارید ( در صورت تمایل می‌توانید 1 قاشق غذاخوری شکر به زرشک اضافه کنید تا طعم ترشی آن ملس شود).

زرشک پلو

برای سرو زرشک پلو با مرغ، برنج را در دیس بکشید و با برنج زعفرانی، زرشک و مرغ تزئین و سرو کنید.

 زرشک پلو مرغ    

رسپی های مرتبط با طرز تهیه ی زرشک پلو با مرغ

طرز تهیه ی زرشک پلو با مرغ با هویج و فلفل دلمه

 

برای طرز تهیه ی زرشک پلو با هویج و فلفل دلمه ابتدا نیاز است که شما از شب قبل یا چند ساعت قبل مرغ ها را با ادویه جات دلخواه آغشته کنید. حالا مواد را در یخچال بگذارید. سپس یک ماهیتابه بزرگ را بر روی شعله قرار داده و کره و روغن را در ماهیتابه بریزید. در ادامه مرغ ها را در ماهیتابه بچینید و سرخ کنید. بعد از سرخ شدن مرغ ها آن ها را از ماهیتابه خارج کنید. یک پیاز درشت را در همان ماهیتابه سرخ کنید و سپس هویج ها را به همراه فلفل دلمه خرد شده و یک حبه سیر درسته به پیازها اضافه کنید. حالا رب گوجه را اضافه می کنید. دوباره مرغ ها را به ماهیتابه اضافه کرده و یک لیوان آب گرم به همراه یک استکان زعفران دم کرده به ترکیب اضافی می کنیم. در ادامه زرشک ها را تفت می دهیم و به ترکیب اضافه می کنیم. هنگامی که برنج را دم کردید روی آن را با زرشک تزیین کنید و به همراه مرغ های سرخ شده نوش جان کنید.

طرز تهیه ی زرشک پلو با مرغ ریش ریش زعفرانی

برای طرز تهیه ی زرشک پلو با مرغ ریش ریش زعفرانی نیاز است که شما ابتدا مرغ ها را به همراه یک پیاز خرد شده تفت دهید. سپس با کمی آب و نمک می گذاریم که به مدت 45 دقیقه تا مرغ ها کاملا بپزد. در ادامه برنج ها را آبکشی نموده و و دم می کنیم. سپس مرغ ها را ریش ریش می کنیم و در یک ماهیتابه جداگانه پیازها را سرخ می کنیم. حالا رب گوجه فرنگی را اضافه می کنیم. نیاز است که زرشک هایی که از قبل شسته شده را به پیازهای سرخ شده را به همراه مرغ های ریش ریش شده را اضافه کنید.یک لیوان از آب مرغ را درون ماهیتابه بریزید و اجازه دهید تا مرغ ها جا بیفتد. زمانی که برنج دم کشید مخلوط مرغ و زرشک و زعفران را بر روی آن می ریزیم و سرو می کنیم.

طرز تهیه ی زرشک پلو با مرغ مخلوط

 

برای طرز تهیه ی زرشک پلو با مرغ مخلوط ابتدا مرغ ها را به همراه پیاز حلقه شده، سیر، فلفل دلمه و هویج حلقه شده  را به همراه دو لیوان آب داخل قابلمه بریزید. بعد از 35 دقیقه که مرغ ها پخته شد آن ها را ریش ریش کنید. سپس زرشک ها را شسته و در ماهیتابه به همراه کره تفت بدهید.بعد کمی شکر اضافه کرده و مرغ ها را به آن اضافه نمایید. در آخر زعفران دم کرده را به ترکیب اضافه نموده و در لابه لای برنج آبکشی شده قرار دهید.

نکات کلیدی طرز تهیه زرشک پلو با مرغ:

 

- برای تهیه زعفران دم کرده زعفران را بسایید و با آب جوش مخلوط کنید و 15 دقیقه روی بخار آب ( مانند کتری ) قرار دهید تا دم بکشد.

- برای تهیه برنج زعفرانی مقداری برنج را با 2 قاشق چایخوری زعفران دم کرده و مقداری کره مخلوط کنید.

- در صورت تمایل مقداری خلال پسته و بادام به همراه زرشک تفت دهید.

- در صورت استفاده از خلال بادام، از نیم ساعت قبل آن را در آب یا مخلوط آب و کمی گلاب خیس کنید.

- در صورت استفاده از پسته و بادام آنها را بیش از چند ثانیه تفت ندهید چون رنگشان تیره میشود.

- موقع تفت دادن زرشک باید شعله خیلی کم باشد. قبل از این که زرشک شما باد کند و ظاهر زیبایش را از دست بدهید آن را از روی شعله بردارید.