زرشک پلو با مرغ بدون شک رایج ترین غذا در مهمانی های ایرانی است. راز تهیه زرشک پلو مرغ خوشمزه و خوش آب و رنگ در پیاز داغ فراوان و زعفران است.

البته خیلی از شما دوستان در تهیه زرشک پلو با مرغ ماهر هستید و نیازی به این توضیحات ندارید. با این حال برای کامل بودن لیست دستورات آشپزی، ما در اینجا تصمیم داریم روش تهیه مرغ و همچنین زرشک پلو را به طور کامل با نکات و جزئیات بیان کنیم.

برای پخت مرغ مجلسی دو روش وجود دارد. در بعضی دستورها دیده شده که اول مرغ را در آب همراه با پیاز و ادویه میپزند و بعد سرخ میکنند. اما در روش دیگری که اینجا هم از آن استفاده شده ابتدا مرغ در کمی روغن تفت داده شده و تا حدودی سرخ میشود بعد همراه با پیاز داغ و مواد دیگری پخته میشود که سس آن را تشکیل میدهند.

البته برای مرغ مجلسی سس باید بسیار کم و غلیظ باشد. در ادامه طرز تهیه زرشک پلو با مرغ را به صورت مرحله به مرحله با تصویر خواهید دید.

طرز تهیه زرشک پلو با مرغ

مرحله اول:

تکه‌های مرغ را کمی نمک بزنید، سپس در روغن سرخ کنید تا طلایی شوند.

مرحله دوم:

مرغ ها را داخل قابلمه بگذارید. پیاز را خرد کنید و در روغن تفت دهید تا نرم شود. سپس رب گوجه فرنگی ، آبلیمو ، نمک و فلفل اضافه کنید و چند دقیقه تفت دهید.

این مواد را به همراه 2 پیمانه آب روی مرغ ها بریزید و در قابلمه را بگذارید و با حرارت ملایم اجازه دهید حدود 2 ساعت مرغ ها بپزند و سس غلیظ شود. 10 دقیقه قبل از اینکه مرغ را از روی حرارت بردارید چند قاشق زعفران دم کرده روی مرغ ها بریزید.

زرشک پلو

مرحله سوم:

برنج را 30 دقیقه با آب و مقداری نمک خیس دهید. برنج را بشویید و با چند لیوان آب و مقداری نمک داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد.

سپس آبکشی کنید ( برنج را باید زمانی آبکشی کنید که وقتی دانه برنج را میان دو انگشت میفشارید مغز برنج کمی خام و اطراف ان نرم باشد ).

زرشک پلو

مرحله چهارم:

ته قابلمه روغن بریزید و ته دیگ دلخواه را بچینید. برنج آبکشی را داخل قابلمه بریزید. حرارت را زیاد کنید و وقتی برنج بخار کرد 1 پیمانه آب و کمی روغن را مخلوط کنید و روی برنج بدهید. سپس حرارت را ملایم کنید و دم کنی را بگذارید و اجازه دهید برنج دم بکشد.

مرحله پنجم:

زرشک ها را 30 دقیقه در مقداری اب ولرم خیس دهید. سپس آبکشی کنید. دو سه قاشق روغن کف تابه بریزید. کمی کره اضافه کنید و روی حرارت متوسط بگذارید تا کره آب شود.

شعله را روی کمترین حالت ممکن تنظیم کنید و زرشک آبکشی شده را به تابه اضافه کنید. کمی تفت بدهید. سپس 1 قاشق زعفران دم کرده به زرشک اضافه کنید و از روی حرارت بردارید ( در صورت تمایل می‌توانید 1 قاشق غذاخوری شکر به زرشک اضافه کنید تا طعم ترشی آن ملس شود).

زرشک پلو

برای سرو زرشک پلو با مرغ، برنج را در دیس بکشید و با برنج زعفرانی، زرشک و مرغ تزئین و سرو کنید.

 زرشک پلو مرغ

نکات کلیدی زرشک پلو با مرغ:

- برای تهیه زعفران دم کرده زعفران را بسایید و با آب جوش مخلوط کنید و 15 دقیقه روی بخار آب ( مانند کتری ) قرار دهید تا دم بکشد.

- برای تهیه برنج زعفرانی مقداری برنج را با 2 قاشق چایخوری زعفران دم کرده و مقداری کره مخلوط کنید.

- در صورت تمایل مقداری خلال پسته و بادام به همراه زرشک تفت دهید.

- در صورت استفاده از خلال بادام، از نیم ساعت قبل آن را در آب یا مخلوط آب و کمی گلاب خیس کنید.

- در صورت استفاده از پسته و بادام آنها را بیش از چند ثانیه تفت ندهید چون رنگشان تیره میشود.

- موقع تفت دادن زرشک باید شعله خیلی کم باشد. قبل از این که زرشک شما باد کند و ظاهر زیبایش را از دست بدهید آن را از روی شعله بردارید.