هر سال تابستون که میشه همه ش با خودم فکر میکنم با این میوه های خوش آب و رنگ چه چیزای خوشمزه ای میتونم درست کنم. از یه طرف مربا و شربت آلبالو هست از یه طرف دیگه کیک های جذابی مثل کیک آلبالو و کیک زردآلو. اما حرف از غذای تابستونی که باشه مخصوصاً غذای پلویی، آلبالو پلو حرف اول رو میزنه. من شخصاً آلبالو پلو با مرغ رو بیشتر دوست دارم اما گاهی هم برای تنوع آبالو پلو با گوشت قلقلی درست میکنم. به نظرم این مدل هم خوشمزه است. مخصوصاً بچه ها معمولاً گوشت قلقلی رو بیشتر دوست دارند. بنابراین اگه کوچولو دارید پیشنهاد میکنم حتماً این پلوی تابستونی جذاب رو امتحان کنید.

اگه مهمونی دارید هم میتونید آلبالو پلو رو با گوشت قلقلی، پلو زعفرانی تزیین کنید. یه مقدار آلبالو هم طی مراحل تهیه برای تزیین کنار بذارید.

طرز تهیه آلبالو پلو با گوشت چرخ کرده

مرحله اول:

برنج را 30 دقیقه قبل از پخت در مقداری آب و نمک خیس دهید. سپس با چند لیوان آب و مقداری نمک روی حرارت قرار دهید تا بجوشد .بعد با آب ولرم آبکشی کنید. برنج باید تا اندازه ای بجوشد که وقتی میان دو انگشت میفشارید اطراف برنج نرم و مغز آن کمی خام باشد.

مرحله دوم:

آلبالوی تازه را شسته و دُم و هسته آن را بگیرید. آلبالوها را داخل قابلمه بریزید و شکر را روی آلبالوها بپاشید و چند دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید تا آلبالوها نرم شوند. پس از این که نرم شدند از روی حرارت بردارید و آبکشی کنید. آب اضافی را مجدد روی حرارت قرار دهید تا کمی غلیظ شود.

 

مرحله سوم:

داخل کاسه ای گوشت چرخ کرده، پیاز رنده شده، نمک و فلفل را مخلوط کنید. در صورت تمایل کمی پاپریکا هم اضافه کنید. سپس با آن کوفته قلقلی درست کنید و در روغن سرخ کرده و کنار بگذارید.

مرحله چهارم:

ته قابلمه روغن بریزید و نان لواش قرار دهید. سپس برنج آبکش شده و آلبالوها را لایه لایه داخل قابلمه بریزید. حرارت را زیاد کنید تا برنج شروع به بخار کردن کند. سپس حرارت را ملایم کنید و دم کنی را بگذارید تا آلبالو پلو دم بکشد. در اواسط پخت 1 لیوان شربت آلبالو را با مقداری کره یا روغن داغ مخلوط کنید و روی برنج بدهید.

 

مرحله پنجم:

برای سرو آلبالو پلو را در ظرف بریزید و روی آن را با کوفته های سرخ شده، مقداری آلبالو و برنج زعفرانی تزئین کنید. برای تهیه برنج زعفرانی مقداری برنج سفید را با مقداری کره و زعفران دم کرده مخلوط کنید و روی آلبالو پلو قرار دهید تا همزمان دم بکشد.

برای آلبالو پلو با گوشت مجلسی میتوانید برنج را با قالب ژله قالب بزنید. کف قالب را کمی چرب کنید. داخل آن برنج ساده یا زعفرانی بریزید. با دست روی برنج کمی فشار دهید تا به هم فشرده شود. سپس در دیس برگردانید.

  آلبالو پلو مجلسی با گوشت  

نکته های تهیه آلبالو پلو با گوشت قلقلی

- یک کاسه کوچک از آلبالو ها را کناری بگذارید تا در زمان سرو غذا روی برنج را تزئین کنید.

- در صورتی که میخواهید برنج صورتی خوشرنگی داشته باشید میتوانید شربت آلبالو را روی برنج ندهید و صبر کنید تا برنج دم بکشد.

- سپس با شیره البالوی غلیظ شده مخلوط کنید و سرو نمایید ( در اینصورت باید اواسط پخت به برنج مخلوط اب و کره اضافه کنید.