لوبیا پلو یک غذای خوشمزه ایرانی است که دستور تهیه آن در مناطق مختلف کمی با هم تفاوت دارد و در بعضی از شهرها مثل اصفهان به آن استانبولی میگویند. اما استانبولی تهرانی نوعی دمپخت گوجه است که با سیب زمینی پخته می‌شود و با لوبیاپلو تفاوت دارد.

مواد اصلی لوبیا پلو، برنج، لوبیا سبز و رب گوجه هستند. بیشتر مواقع لوبیا پلو گوشت هم دارد که میتواند تکه‌ای یا چرخکرده باشد. در دستور تهیه لوبیا پلو که در ادامه میبینید از گوشت خورشتی تکه ای استفاده شده است. اما شما می‌توانید از گوشت چرخکرده هم به همین ترتیب استفاده کنید.

مواد لازم لوبیا پلو

بهتر است قبل از شروع به مراحل تهبه لوبیا پلو، همه مواد را آماده کنید. برنج را از یکی دو ساعت قبل بشویید و در آب بخیسانید. لوبیا سبز را هم پس از شستن به قطعات دلخواه خرد کنید. به طور مرسوم تکه‌های لوبیا در لوبیا پلو حدود 1 سانت هستند. اما شما می‌توانید طبق سلیقه خود آن را کوچکتر یا بزرگتر برش بزنید.

طرز تهیه لوبیا پلو مجلسی

مرحله اول:

پیاز را خلالی خرد کنید و در تابه عمیق یا قابلمه تفت بدهید تا شروع به طلایی شدن کند.   پیاز داغ لوبیا پلو  

مرحله دوم:

وقتی پیاز نرم شد و شروع به طلایی شدن کرد (5 دقیقه) کمی زردچوبه و 3 قاشق رب گوجه به آن اضافه کنید و دو سه دقیقه دیگر به تفت دادن ادامه دهید.   زردچوبه و رب

مرحله سوم:

لوبیا سبز را بشویید و به قطعات 1 سانتی خرد کنید. حال لوبیا سبز را به مخلوط پیاز و رب اضافه کنید. 5 دقیقه دیگر به تفت دادن ادامه دهید.   لوبیا سبز لوبیا پلو

مرحله چهارم:

گوشت خورشتی را همراه با یک پیمانه آب، قدری نمک و فلفل اضافه کنید. درب تابه را ببندید و بگذارید گوشت کاملاً بپزد. بعد از پخت گوشت، اگر مخلوط شما رقیق بود مدتی در تابه را باز بگذارید تا آب بخار و سس غلیظ شود.   پخت گوشت لوبیا پلو

مرحله پنجم:

برنج را که از قبل خیس کرده اید با کمی نمک و روغن بگذارید در آب بپزد. سپس آن را آبکش کنید.

برنج لوبیا پلو

مرحله ششم:

برنج یا سیب زمینی برای ته دیگ آماده کنید. کف قابلمه کمی آب روغن بریزید و روی شعله بگذارید. سیب زمینی یا نان را ته قابلمه بچینید. سپس برنج و مخلوط لوبیا سبز را لایه لایه اضافه کنید. در این مرحله میتوانید کمی دارچین هم همراه با مخلوط لوبیا به لایه ها اضافه کنید.

برنج و مخلوط لوبیا و دارچین

estanboli-13

مرحله هفتم:

بگذارید برنج دم بکشد. 10 دقیقه قبل از سرو 2-3 قاشق روغن زیتون یا کنجد روی آن بدهید و با کفگیر هم بزنید و برنج و سس را با هم مخلوط کنید.

لوبیا پلو با سالاد شیرازی

لوبیا پلو آماده شده را همراه با سالاد شیرازی و سبزی خوردن نوش جان کنید!

نکته ها:

1- گیاهخوارها یا کسانی که مبتلا به نقرس هستند می‌توانند به جای گوشت از سویا یا سیب زمینی نگینی شده استفاده کنند.

2- برای تهیه لوبیا پلو فوق العاده خوش طعم علاوه بر رب از پوره گوجه فرنگی تازه استفاده کنید.

3- بسته به سلیقه میتوانید مقداری دارچین هم به غذا اضافه کنید (معمولاً در لوبیا پلو نذری از دارچین هم استفاده می‌کنند).

4- لوبیا پلو را با مرغ هم می‌توانید تهیه کنید.