عدس‌پلو، یکی از پلوهای مخلوط خوشمزه و اصیل ایرانی است که همه آن را دوست دارند. عدس پلو با گوشت چرخ‌کرده، رایج‌ترین شکل پخت عدس‌پلو است، اما این غذای جذاب به شکل‌های دیگری نیز پخته می‌شود. عدس‌پلو با تن ماهی، یکی از انواع عدس پلوست که غذایی سریع و آسان است؛ این پلوی خوشمزه را می‌توانید در روزهایی که وقت زیادی برای آشپزی ندارید، در یک چشم به‌هم زدن درست کنید.

عدس‌پلو با تن ماهی به اندازه انواع دیگر عدس‌پلو خوشمزه است و البته مواد مغذی زیادی را به بدن‌تان می‌رساند. کنسرو تن ماهی، منبع پروتئینی ارزانی است و کالری و چربی کمی دارد. خوردن تن ماهی موجب احساس سیری طولانی‌مدت می‌شود و از پرخوری جلوگیری می‌کند. همچنین تن ماهی، یکی از بهترین منبع غذایی برای دریافت امگا 3 است که فواید زیادی برای سلامتی دارد. امگا 3 به سلامت مغز، درمان بیماری‌های قلبی، کاهش التهاب در بدن و ارتقای سیستم ایمنی کمک می‌کند.

 

طرز تهیه عدس پلو با تن ماهی

مرحله اول

عدس‌ را از شب قبل در آب ولرم خیس کنید. عدس‌ خیس‌خورده را با چند لیوان آب داخل قابلمه بریزید و بپزید تا آب عدس تمام شود.

 

مرحله دوم

پیاز و سیرها را خرد کنید و در روغن تفت دهید تا نرم شود. سپس، تن ماهی و عدس را به آن‌ها اضافه کنید و کمی تفت دهید.

کمی زردچوبه، نمک و فلفل روی مواد بریزید و آن‎‌ها را از روی حرارت بردارید.

عدس پلو با تن ماهی

 

مرحله سوم

برنج را 30 دقیقه قبل از پخت در مقداری آب و نمک بخیسانید. سپس، آب برنج خیس‌خورده را خالی کنید و آن را با چند لیوان آب و مقداری نمک داخل قابلمه بریزید.

قابلمه برنج را روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. سپس برنج را با آب ولرم ابکشی کنید (برنج را زمانی آبکشی کنید که وقتی دانه برنج را میان دو انگشت فشار می‌دهید، اطراف آن نرم و مغزش کمی خام باشد).

 

مرحله چهارم

داخل قابلمه روغن بریزید و ته‎‌دیگ دلخواه را کف آن قرار دهید (نان لواش یا برش سیب زمینی) و یک لایه برنج روی ته دیگ‌ها بریزید . سپس، مخلوط ماهی و عدس را روی لایه برنج بریزید و به همین صورت لایه لایه قابلمه را پر کنید.

  مرحله پنجم

دم‌کنی را روی قابلمه قرار دهید و حرارت را زیاد کنید تا برنج شروع به بخار کردن کند. بعد از بخار کردن برنج، حرارت را کم کنید و 1 لیوان مخلوط آب، نمک و روغن روی برنج بدهید و بگذارید برنج دم بکشد. سپس، عدس پلو را در ظرف بکشید و با کشمش سرخ‌شده تزیین و سرو کنید.

عدس پلو با تن ماهی

نکات طلایی در پخت عدس‌پلو با تن ماهی

-در این دستور پخت به جای تن ماهی از ماهی نیز می‌توانید استفاده کنید.

-استفاده از سیر در دستور پخت این عدس‌پلو اجباری نیست و می‌توانید آن را حذف کنید.

 

سخن آخر

عدس‌پلو با تن ماهی، یکی از انواع عدس‌پلوست که غذایی سریع و راحت است. این غذای خوشمزه را می‌توانید در روزهایی که وقت زیادی برای آشپزی ندارید، دریک چشم به‌هم زدن درست کنید.

در اولین مرحله پخت عدس‌پلو با تن ماهی باید عدس خیس‌خورده را با چند لیوان آب بپزید. سپس، پیاز و سیرها را در روغن تفت دهید و تن ماهی و عدس پخته را به آن‌ها اضافه کنید. کمی زردچوبه، نمک و فلفل به مواد اضافه کنید و آن‌ها را از روی حرارت بردارید. برنج‌خیس‌خورده را با مقداری آب و نمک روی حرارت قرار دهید، بعد از این‌که مقداری جوشید آن را با آب ولرم آبکشی کنید. در آخر ته‌دیگ ‌دلخواه را کف قابلمه قرار دهید و برنج و مواد تن ماهی را لایه لایه داخل قابلمه بریزید. حالا باید دمکنی را بگذارید و اجازه دهید برنج دم بکشد.