اغراق نیست اگر بگوییم کباب کوبیده در میان محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین غذاهای ایرانی رتبه اول را دارد. برای ما ایرانی‌ها هیچ چیزی جای چلو کباب کوبیده را نمیگیرد. همه ما چنین خاطره خوشی در ذهن داریم که یک روز تعطیل به دشت و صحرازده‌ایم و بساط منقل را به پا کرده‌ایم.

تهیه کباب کوبیده هرچند ساده است اما نکاتی دارد که اگر رعایت نشود کباب بیش از حد شل یا سفت میشود یا طعم خوبی پیدا نمیکند. این نکات را در دستور تهیه کباب کوبیده سنتی خواهید خواند و به صورت مرحله به مرحله در تصاویر مشاهده خواهید کرد.

در پایان دستور هم نکات بیشتری را میخوانید که به شما در تهیه یک کوبیده بی نقص کمک میکنند.

 

طرز تهیه کباب کوبیده سنتی

 

مرحله اول: چرخ کردن پیازها

پیازها را پوست بکنید و بشوید و با دنده ریز رنده یا چرخ کنید.

 سپس پیاز را در صافی بریزید و آب آن را به خوبی بگیرید و داخل کاسه ای بریزید.

کباب کوبیده

 

مرحله دوم: چرخ کردن گوشت ها

گوشت راسته و قلوه گاه را چرخ و آن را به پیاز اضافه کنید. سپس نمک بزنید و 10 دقیقه خوب ورز دهید. حال، مخلوط گوشت را داخل یخچال قرار دهید تا سرد شود (حدود 1 ساعت). پس از استراحت به مخلوط گوشت و پیاز آب گرفته کمی نمک و فلفل و زردچوبه بزنید.

کباب کوبیده

   

مرحله سوم: ورز دادن مواد

مواد را باهم ورز دهید تا بافت گوشت چسبنده شود (اگر چرخ گوشت دارید بهتر است در این مرحله دوباره گوشت را با ادویه چرخ کنید).

کباب کوبیده

   

مرحله چهارم: به سیخ کشیدن کباب ها

 

برای به سیخ کشیدن ابتدا کاسه ای آب سرد در کنار دست تان قرار دهید. دست تان را پیش از برداشتن مایه کباب با آب کمی مرطوب کنید ، کمی از مایه کباب بردارید واز اطراف شروع به پوشاندن سیخ کنید. در پایان ابتدا و انتهای مایه کباب را به سیخ بچسبانید.

کباب کوبیده

 

مرحله پنجم: گذاشتن کباب ها در یخچال

پس از آماده شدن تمام سیخ ها را 1 ساعت داخل یخچال استراحت دهید ( بهترین نوع طبخ برای کباب کوبیده آتش ذغال است اما میتوانید کباب ها را درون فر نیز اماده کنید ).

کباب کوبیده  

مرحله ششم: طبخ کباب ها

سیخ ها را روی ذغال بگذارید و با بادبزن شروع به باد زدن کنید . آتش را آرام و یکنواخت باد بزنید تا زمانی که گوشت خودش را بگیرد ، پس از اینکه گوشت خودش را گرفت دیگر نیازی به باد زدن نیست ( در زمان طبخ کباب ها را چند بار روی هم بزنید تا روغنی که از کباب ها چکیده میشود به خورد کباب ها برود ).

کباب کوبیده  

رسپی های مرتبط با طرز تهیه  کباب کوبیده

طرز تهیه کباب کوبیده مرغ تابه ای

برای طرز تهیه کباب کوبیده مرغ تابه ای ابتدا گوشت مرغ را به همراه دنبه گوسفندی چرخ می کنیم. سپس سیر و پیاز را رنده کرده و به همراه تخم گشنیز، نمک و فلفل سیاه و زردچوبه ترکیب می کنیم. سپس روی کاسه را با سلفون پوشانده و به مدت یک ساعت در یخچال قرار می دهیم .بعد از گذشت یک ساعت در تابه ای مناسب روغن را ریخته و در کف تابه مایه کباب را پهن و به صورت طولی با عرض 2 سانتیمتر برش می دهیم. حال کباب ها را با حرارت ملایم سرخ نمایید.

طرز تهیه کباب کوبیده در فر

برای طرز تهیه کباب کوبیده در فر ابتدا پیاز را خرد کرده و فلفل دلمه ای و گوجه فرنگی را به آن اضافه نمایید. حالا گوشت را به این ترکیب اضافه نموده و کمی نمک ، فلفل، سماق و بکینگ پودر را اضافه نمایید. حالا مواد را خوب ورز داده و کباب را به سیخ کشیده داخل فر قرار دهید.

طرز تهیه کباب کوبیده سنتی

برای طرز تهیه کباب کوبیده سنتی ابتدا گوشت و قلوه گاه گوسفندی را به یک اندازه تکه کنید.  سپس نمک، فلفل سیاه و مقداری پودر بکینگ به آن اضافه کنید. سپس گوشت ها را چرخ کرده و خوب ورز دهید. حالا می توانید سیخ گرفته و روی منقل ذغالی گذاشته تا پخته شود.

طرز تهیه کباب کوبیده خانگی

برای طرز تهیه کباب کوبیده خانگی ابتدا پیاز ها را رنده کرده و آن ها را داخل کاسه ای کوچک می ریزیم. حالا مقداری نمک، فلفل سیاه و سماق را به مواد اضافه کرده و ورز می دهیم. در ادامه تابه ای نچسب را آماده کرده و مواد را داخل آن می ریزیم. سپس با یک قاشق آنها را برش داده و سرخ می کنیم.

     

نکات طلایی طرز تهیه کباب کوبیده

- می توانید گوشت را چرخ کنید و نمک بزنید و داخل فریزر بسته بندی کنید و در زمان تهیه کباب با پیاز آب گرفته مخلوط کنید و پس از 1 ساعت استراحت داخل یخچال به سیخ بکشید. در بعضی از روش ها مایه کباب 1 شب داخل یخچال استراحت داده و سپس کباب میشود.

- تعیین کننده ترین عامل در طعم کباب کوبیده نوع گوشت و میزان چربی آن است. در تهیه کباب کوبیده معمولاً از گوشت گوسفندی یا ترکیب آن با گوساله استفاده میشود که هر دو خوب هستند و انتخاب بستگی به ذائقه شما دارد.

- بهترین ترکیب، ترکیب قلوه گاه گوسفند با راسته گوساله است. گوشت قلوه گاه چربی لازم برای کباب کوبیده را تأمین می‌کند.