وقت هایی که هوس غذای کبابی کرده اید ولی خیلی وقت و حوصله ندارید میتوانید به سراغ کباب تابه ای یا کباب دیگی بروید. تهیه کباب تابه ای خیلی راحت است و بیشتر افراد آن را بلد هستند. ولی چیزی که باعث خوشمزه و متفاوت شدن کباب تابه ای شما میشود نکاتی است که باید در پخت غذا رعایت شوند.

پیاز نقش تعیین کننده ای در طعم کباب تابه ای دارد. پس برای 300 گرم گوشت یک پیاز متوسط بردارید و ترجیحاً بعد از رنده کردن آب پیاز را جدا کنید. اما بعد از تهیه مخلوط گوشت نوبت به سس کباب تابه ای میرسد.

البته سس ضروری نیست و بعضی ها کباب تابه ای را بدون سس (مثلاً همراه با گوجه و فلفل سرخ شده) هم سرو میکنند. اما اگر حوصله بیشتری دارید و دوست دارید کباب تابه ای نرم و کمی هم خیس شود و طعم سس گوجه با آن ادغام شود به خودتان زحمت بیشتری بدهید و سس را هم تهیه کنید.

گاهی کباب تابه ای با سیب زمینی هم تهیه میشود که برای آن هم میتوانید از همین دستور استفاده کنید. تنها لازم است در هنگاه تهیه سس گوجه، سیب زمینی را هم خرد کنید و همراه با یکی دو لیوان آب به سس اضافه کنید و بگذارید سس حدود نیم ساعت روی شعله بماند تا سیب زمینی پخته شود.

کباب تابه ای

طرز تهیه کباب تابه ای ساده

ابتدا گوشت چرخ کرده را در کاسه ی بزرگی قرار دهید (اگر گوشت یخ زده است بگذارید در دمای اتاق نرم شود). پیاز را به صورت ریز رنده کنید و همراه با نمک، فلفل و زردچوبه به گوشت اضافه نمایید. خوب ورز بدهید تا گوشت با مواد دیگر مخلوط شده و طعم دار شود.

کباب تابه ای

مقداری روغن در ماهیتابه بریزید و ان را کف تابه به خوبی پخش کنید. سپس مخلوط گوشت را در تابه بریزید و با دست به صورت لایه نازک و یکنواختی کف تابه پهن کنید.

کباب تابه ای

بگذارید گوشت حدود 1 ربع ساعت روی شعله متوسط بماند، سپس با کفگیر مناسب روی گوشت خطوط موازی بیاندازید. با فشار کفگیر گوشت را روی خطوط ایجاد شده برش بزنید. تا زمان آماده شدن سس شعله را کم کنید.

کباب تابه ای

برای تهیه سس، گوجه را خرد یا رنده کنید و با رب گوجه، کمی نمک و فلفل مخلوط نمایید. سس را چند دقیقه روی حرارت بگذارید تا آب گوجه قدری بخار و سس کمی غلیظ شود.

کباب تابه ای

تکه های گوشت را برگردانید تا طرف دیگر آنها کف تابه قرار بگیرد. سپس سس را روی آنها بریزید و بگذارید حدود 5 دقیقه در سس پخته شوند.

کباب تابه ای

وقتی کباب تابه ای آماده شد روی آن جعفری تازه خرد شده بریزید و آن را همراه با پلو سرو کنید.

نکته های کلیدی کباب تابه ای: 

1- حتماً آب پیاز را بعد از رنده کردن جدا کنید.

2- جمع شدن بیش از حد کباب دیگی موقع پخت نشاندهنده چربی زیاد گوشت شماست. پس مقدار چربی را کم کنید و ترجیحاً از نسبت برابر گوشت گوسفندی و گوساله استفاده کنید.

3- یک روش دیگر تهیه کباب تابه ای این است که گوشت را مثل کتلت تکه تکه در تابه بگذارید.

4- برای تهیه کباب تابه ای با سیب زمینی میتوانید کباب را با سیب زمینی سرخ کرده سرو کنید یا سیب زمینی را هم در سس گوجه با مقداری آب بپزید و بعد به کباب اضافه کنید.

کباب تابه ای