اسم این غذا به انگلیسی تخم مرغ اسکاچ (scotch eggs) هست. ولی ما قصد داریم بهش بگیم کوفته تخم مرغ. یا کوفته سوسیس تخم مرغ! چرا؟ چون در اصل با تخم مرغ آب پز و گوشت مخصوص سوسیس تهیه میشه. برای همین هم یه جورایی آدم رو یاد سوسیس تخم مرغ خودمون میندازه. ما اینجا برای این که طعم مشابهی ایجاد کنیم نیمی از گوشت رو با سوسیس چرخ (یا رنده) شده جایگزین کردیم. البته شما اگه در کشوری هستید که به گوشت سوسیس دسترسی دارید میتونید اون رو جایگزین کنید و کلا 450 گرم گوشت سوسیس استفاده کنید. یه راه دیگه هم اینه که 450 گرم گوشت چرخکرده استفاده کنید و با پودر سیر و ادویه های سوسیس خانگی طعم دلخواه رو ایجاد کنید. بد نیست روش تهیه تخم مرغ آب پز رو هم نگاه بکنید. میدونم که همه بلد هستید. ولی اگه دوست دارید کوفته تخم مرغ شما ظاهر زیباتری پیدا کنه نکات این دستور میتونه کمک زیادی بهتون بکنه.

انواع کوفته معمولاً به عنوان ناهار یا شام سرو میشن. ولی کوفته تخم مرغ و سوسیس به عنوان صبحانه هم عالیه. البته تنها کاربردش این نیست. اگه دنبال غذا برای مسافرت هستین هم میتونین ازش استفاده کنید. حتی میتونید کوفته ها رو از قبل آماده و فریز کنید. فقط مرحله سرخ کردن یا در فر پختن رو بذارید قبل از سرو انجام بدید. البته کوفته پخته و در یخچال سرد شده هم قابل مصرف و حتی به نظر بعضی ها خیلی هم خوشمزه است. روش تهیه سنتی این غذا با سرخ کردن هست و مقدار زیادی روغن احتیاج داره. ولی در فر هم خیلی خوب از آب در میاد. در واقع این روزها بیشتر در فر تهیه ش میکنن.

 

طرز تهیه کوفته تخم مرغ و سوسیس

1- سوسیس را چرخ یا رنده ریز کنید و به همراه گوشت چرخ کرده داخل کاسه ای بریزید. نمک و فلفل اضافه کنید. کم کم آرد نخودچی یا آرد سوخاری اضافه کنید و با دست مخلوط نمایید تا مایه کوفته چسبندگی پیدا کند (دقت کنید که زیاد از حد آرد اضافه نکنید).

2- مقداری از مایه کوفته بردارید و کف دستتان پهن کنید و 1 تخم مرغ آبپز را میان آن قرار دهید و با دست از اطراف جمع کنید تا تخم مرغ داخل گوشت پنهان شود (تمام کوفته تخم مرغ ها را به همین صورت آماده کنید).

کوفته

3- داخل ماهیتابه روغن بریزید و روی حرارت قرار دهید تا داغ شود.  تخم مرغ های خام را داخل کاسه ای بشکنید و با چنگال بزنید تا کف کند. به نوبت کوفته ها را داخل تخم مرغ و سپس در پودر سوخاری بزنید. و در روغن داغ قرار دهید تا سرخ شود. پس از سرخ شدن کوفته تخم مرغ را به همراه سالاد و سس گوجه فرنگی یا هر سس دیگری که دوست دارید تزیین و سرو کنید.

  کوفته

در صورتی که میخواهید از فر استفاده کنید کف سینی را چرب کنید. کاغذ روغنی بکشید.  سپس کوفته ها را روی سینی قرار دهید و داخل فر با دمای 200 درجه سانتیگراد به مدت 10 - 15 دقیقه قرار دهید تا بپزد.

 

کوفته سوسیس تخم مرغ

نکته های کلیدی:

- در صورت تمایل میتوانید به مایه گوشتی مقداری جعفری خرد شده، زیره، تخم گشنیز و یا هر ادویه دیگری که دوست دارید اضافه کنید.

- به جای تخم مرغ میتوان از تخم پرنده های دیگر هم استفاده کرد. مثلاً میتوان با تخم های کوچک تر کوفته مینیاتوری تهیه کرد.

- این غذا رو بدون گوشت هم برای گیاهخوارها تهیه میکنن. مثلاً یکی از روش ها اینه که به جای گوشت سوسیس از مایه فلافل استفاده کنید.

- این که برای پختن کوفته تخم مرغ از پودر سوخاری استفاده کنید یا نکنید به سلیقه شما بستگی داره. به ویژه در روش پختن در فر استفاده از پودر سوخاری ضرورت نداره. ولی کوفته رو برشته و خوشمزه تر میکنه.