امروزه خوردن غذاهای آماده طبخ و فست فود که متاسفانه ارزش غذایی چندانی هم  ندارند، در تمام جهان به یک عادت تبدیل شده است. غذاهایی که اصولا در طبخ آن ها از موادی بی کیفیت و با استاندارد پایین استفاده می شود؛ همچون: انواع سوسیس و کالباس، سس های فراوری شده، ادویه های فراوان و تحریک کننده و... . از این رو است که در تمام جهان بیش از پیش شاهد افزایش چشم گیر بیماری های گوارشی  و انواع سرطان هستیم. سوسیس خانگی راه حل شماست.

در این مطلب در ابتدای کار شما را با علت های غیر مفید بودن سوسیس بازاری, آشنا می کنیم که متاسفانه این روزها کودکان از جمله طرفداران اصلی آن هستند. در بین مضرات فراوان سوسیس _ این ماده به ظاهر خوشمزه ولی غیر مفید_ آنچه باعث شده  در رده آسیب زننده ترین مواد فراوری شده قرار گیرد، استفاده از گوشت های بی کیفیت، چربی های نواحی مختلف بدن انواع دام و طیور، استفاده از ضایعات کارخانه و رستوران ها، درصد بالای نیتریت سدیم، روغن های جامد ترانس بالا، فسفات و نمک است. نیتریت سدیم در واقع برای عمل آوری  گوشت ها  و به دلیل تثبيت رنگ قرمز آن، همچنین برای جلوگيري از فعاليت ميكرو ارگانيسم های فاسد کننده و نیز بهبود طعم، استفاده می شود ولی از آنجا که این ماده در بدن انسان تبدیل به نیتروژآمین می شود می تواند سرطان زا باشد. فسفات موجود در سوسیس هم که برای بالا بردن کیفیت این محصول استفاده می شود، یکی دیگر از تهدید کننده های سلامت بدن است چرا که مانع جذب کلسیم و منجر به پوکی استخوان می شود. از عوارض مصرف زیاد نمک نیز تا حدودی مطلع هستیم که باعث افزایش فشار خون، پوکی استخوان، بیماری های قلبی و ... می شود.

شاید همین مطلب کوتاه اما هشدار دهنده برای حذف سوسیس و کالباس از رژیم غذایی مان کافی باشد، اما عادت را چه کنیم؟ اگر شما هم از عاشقان و طرفداران این ماده هستید و آن را در غذاهای فراوانی مانند: پیتزا، ساندویچ، اسنک، سوسیس بندری، سوسیس بلغاری و ... در وعده های غذایی به کار می برید، پیشنهاد ما این است با صرف کمی وقت و تهیه سوسیس خانگی در پی حفظ سلامت خود و خانواده به خصوص کودکان باشید. سوسیس اگر با مواد مرغوب و استاندارد تهیه شود می تواند منبع سرشار پروتئین و دیگر مواد مفید باشد چرا که در تهیه آن درصد بالایی از گوشت، درصدی از سویا، شیر خشک، نشاسته خوراکی، تخم مرغ و حتی انواع سبزیجات استفاده قرارمی شود که هر یک به نوبه خود حاوی موادی مغذی هستند.

سوسیس خانگی

از آنجایی که سلامت شما برای ما ایران کوکی ها حائز اهمیت است تصمیم داریم شما را با طرز تهیه سوسیس خانگی (homemade sausage) آشنا کنیم تا علاوه بر لذت بردن از تهیه و مصرف سوسیس سالم از فواید آن نیز برخوردار شوید؛ پیشنهاد ما این است کودکانتان را در انجام این کار شریک کنید و در طی کار آن ها را از معایب سوسیس های بازاری و غذاهای فست فود مطلع کنید تا میل و رغبتشان نسبت به استفاده از این نوع غذاها کم شود. در ادامه طرز تهیه سوسیس خانگی با سویا و گوشت قرمز آموزش داده میشود. اما سوسیس خانگی با مرغ هم قابل تهیه است. میتوانید گوشت قرمز را نصف کنید و به همان میزان مرغ اضافه کنید.

طرز تهیه سوسیس خانگی آسان

مرحله اول:

ابتدا تمام مواد، گوشت، پودر سویا، شیرخشک، نشاسته، آب، تخم مرغ، روغن، سیر را در بلندر بریزید و خوب مخلوط کنید تا یکدست شود.

مرحله دوم:

ادویه ها را اول با هم مخلوط و بعد الک کنید تا ادویه ای کاملا نرم داشته باشید، حالا ادویه را هم با مواد داخل دستگاه مخلوط کنید.

مرحله سوم:

مواد را از دستگاه خارج کنید و به مدت 15 تا 30 دقیقه به خوبی ورز دهید تا مواد به خوبی هم گیر و منسجم شود. اگر همزن ایستاده آشپزخانه دارید این کار را با سری پدال شکل همزن انجام دهید تا زمانی که مواد سوسیس کاملا منسجم شود.

مرحله چهارم:

سری سوسیس ساز چرخ گوشت را نصب کنید و یک سر کاور سوسیس را به سری مخصوص وصل و با نخ محکم کنید و مواد را در چرخ ریخته و داخل کاور را پر کنید. دقت داشته باشید با یک دست کاور را که به سری سوسیس ساز وصل شده بگیرید و با دست دیگر بخشی را که از مواد پر می شود. این کار از ورود هوا جلوگیری می کند.

سوسیس1

 

مواد که کاملا پر شد می توانید، آن ها را به سایز دلخواه تقسیم کنید و با نخ مخصوص آشپزی سر و انتهای هر بخش را به خوبی ببندید.

سوسیس2

مرحله پنجم:

سوسیسها را به مدت یک ساعت در بخارپز بگذارید تا بپزد. اگر بخار پز ندارید آن ها را در سبدی فلزی بچینید و آن را روی قابلمه ای در حال جوش گذاشته و در پوش ظرف را بگذارید تا بپزد.

مرحله شش:

پس از پختن و خنک شدن سوسیس ها را دو یا سه ساعت در فریز قرار دهید. بعد از این مدت سوسیس ها را به یخچال منقل کنید و اجازه دهید 24 ساعت استراحت کند تا آماده مصرف شود.

پس از سپری شدن زمان لازم سوسیس خانگی گوشت را به هر شیوه که دوست دارید طبخ و نوش جان کنید.

سوسیس سالم

نکات:

1 - بهتر است بگذارید مایه کاملا خنک شود، مخصوصا زمانی که آن را در کیسه مخصوص پر می کنید.

2 – در استفاده از ادویه های جاگزین محدودیتی نیست، شما هر آنچه مایل هستید بیافزایید.

3 – اگر سری مخصوص سوسیس ندارید می توانید مواد را روی نایلون پهن کنید و به شکل رول های باریک در آورید و داخل سلفون بپیچید و بعد طبق آنچه در مرحله شماره 4 گفته شد تقسیم بندی کنید.

4 - می توان مقدار کمی از انواع سبزیجات نیز به مواد افزود.

5 - برای خرید کاور سوسیس و کالباس می توانید از فروشگاه آنلاین ایران کوک دیدن کنید.

 همراهان عزیز خوشحال می شویم سوسیس را با دستور ایران کوک تهیه کنید و عکس آن را در صفحه اجتماعی اینستاگرام هشتگ سوسیس_ایران_کوک به اشتراک بگذارید؛ ما عکس سوسیس شما را با اسم خودتان در صفحه اینستاگرام ایران کوک، منتشر خواهیم کرد.