رولت و نان خامه ای قطعاً محبوب ترین شیرینی های تر در ایران هستند. رولت شکلاتی هم از آن دسته شیرینی هایی است که هیچگاه قدیمی نمیشود. ترکیب بی نظیر شکلات و خامه همیشه ترکیبی محبوب بوده است. شیرینی هایی همچون رولت شکلاتی، قطاب و آرد نخودچی به دلیل شکل رسمی که دارند، در میان شیرینی های مناسبتی، به خصوص شیرینی های عید نوروز از نقش ویژه ای برخوردارند. پخت رولت شکلاتی خانگی به سه روش رواج دارد. روش اول روشی است که بیشتر در کشورهای اروپایی مثل فرانسه و اسپانیا رایج است و روش دوم آن نیز روشی جدیدتر است و معمولا بیشتر از روش اول محبوب شکلات دوست هاست. و در آخر روش سوم نیز سریع ترین و آسانترین روش پخت رولت شکلاتی است. در این پست قصد داریم تهیه رولت شکلاتی خانگی را از هر سه روش و مرحله به مرحله توضیح دهیم.

طرز تهیه شیرینی رولت شکلاتی

روش اول تهیه رولت با خامه شکلاتی:

 

مرحله اول

فر را از قبل با دمای 180 درجه سانتی گراد گرم کنید. شکلات تخته ای خرد شده را در کاسه ای شیشه بریزید و کاسه را روی قابلمه ای حاوی مقداری آب قرار دهید. قابلمه را همراه با کاسه روی حرارت بگذارید و اجازه دهید تا آب به جوش آید و شکلات ها آب شوند. مراقب باشید شکلات ها نسوزد. خرد کردن شکلات ها به ذوب شدن هرچه سریعترشان کمک میکند.

مرحله دوم

وقتی شکلات ها تماما ذوب شد، کاسه را از روی حرارت بردارید. حالا خامه را در سه نوبت و به تدریح به شکلات ها اضافه کرده و هم بزنید تا کامل مخلوط شوند. توجه کنید که خامه خیلی سرد نباشد و ترجیحا هم دما با دمای اتاق باشد. در آخر کره را، که آن هم گرم شده و خیلی سرد نیست، به مخلوط اضافه کرده و هم بزنید.

 

مرحله سوم

زرده تخم مرغ ها را از سفیده ها جدا کرده، و با پودر قند هم بزنید تا رنگ مخلوط از زردی دربیاید و مایل به سفید شود.

 

مرحله چهارم

سفیده تخم مرغ ها را جداگانه هم بزنید؛ آنقدر که سفیده ها پف کنند و حجیم شوند و به سختی از ظرف سرازیر شوند. سفیده ها به تشکیل بافت نرم رولت شکلاتی شما کمک میکنند. توجه کنید که اگر سفیده ها را بیش از حد هم بزنید پف آنها میخوابد.

 

مرحله پنجم

سفیده ها را به تدریج در دو مرحله به مخلوط زرده و شکر خود اضافه کنید و با همزن دستی هم بزنید تا مخلوط یکدستی حاصل شود.

 

هم زدن زرده و سفیده

 

مرحله ششم

آرد و پودر فندق را الک کنید. آن ها را به مخلوطی که در مرحله قبل درست کردید اضافه کنید و هم بزنید.

 

اضافه کردن آرد و پودر فندق

 

مرحله هفتم

مخلوط را ترجیحا روی یک قالب سیلیکونی پخش کنید. اگر قالب سیلیکونی ندارید، کف یک قالب تفلونی را چرب کنید و روی آن کاغذ روغنی پهن کنید. سپس خمیر رولت را روی کاغذ ریخته و با کاردک یا پشت قاشق آن را کامل پخش کنید. سعی کنید خمیرتان زیاد به دیواره های قالب نچسبد. سپس آن را به مدت 10 دقیقه و با حرارت 180 درجه سانتی گراد در فر قرار دهید. طولانی تر کردن این مدت به خشک شدن نان رولت شکلاتی شما منجر میشود و رول کردن چنین نانی سخت تر است چون نان در مرحله رول شدن ممکن است ترک بخورد.

 

پخش کردن خمیر

 

مرحله هشتم

قالب را از فر بیرون آورید. یک پارچه تمیز نم دار روی آن پهن کنید و قالب را روی پارچه برگردان کنید. کاغذ روغنی را از روی نان جدا کنید و همچنان که نان رولت شما گرم است، پارچه را همراه با آن رول کنید. اینکار برای آن است که نان تا گرم است، حالت رول شده را به خود بگیرد و در هنگام رول کردن همراه با شکلات، ترک نخورد.

 

رول کردن

 

مرحله نهم

بعد از ده دقیقه نان رولت را مجددا پهن کنید و مخلوط شکلاتی که از قبل آماده کرده بودید را روی سطح نان پخش کنید و نان را دوباره و این بار با شکلات رول کنید. مقداری از مخلوط شکلات را برای تزیین روی رولت ها نگه دارید.

 

رول کردن شکلات

 

مرحله دهم

از همان مخلوط شکلاتی که درست کرده بودید، روی رولت نیز بمالید و کاملا آن را با شکلات بپوشانید.

میتوانید با یک چنگال تمیز یا کاردک و مقداری پودر قند روی رولت را تزیین کنید و برش دهید.

در آخر رولت ها را حدود یک ساعت در یخچال قرار دهید.

 

تزیین

 

نکته:

در صورتی که میخواهید رولت شکلاتی را در ماکروفر بپزید، میتوانید از روش جایگزینی که در پخت شیرینی برنجی آموزش داده شد، استفاده کنید و درجه حرارت ماکروفر خود را تنظیم کنید.  

روش دوم: طرز تهیه رولت شکلاتی ساده

 

مواد لازم:

آرد 3/4 پیمانه تخم مرغ 5 عدد پودر نشاسته 1/8 پیمانه شکر 1/2 پیمانه پودر کاکائو 1/4 لیوان قهوه فوری یا نسکافه 1 قاشق چایخوری نمک 1/4 قاشق چایخوری پنیر خامه ای 200 گرم بیکینگ پودر 1 قاشق چایخوری شکلات تخته ای 200 گرم خامه 400 گرم  

مرحله اول

 ابتدا فر را با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود ، مواد خشک ( آرد ، پودر نشاسته ، بکینگ پودر ، نمک ، قهوه فوری و پودر کاکائو ) را باهم مخلوط کنید و چند بار الک نمایید.

شیرینی رولت

 مرحله دوم

زرده ها و سفیده های تخم مرغ را جدا کنید ، سفیده ها را داخل کاسه ای بریزید و با همزن بزنید تا بافتی خامه ای پیدا کند ( وقتی ظرف را برمیگردانید نریزد ) ؛ زرده ها و شکر را نیز داخل کاسه دیگری بریزید و با همزن بزنید تا کرم رنگ شود.

مرحله سوم

مخلوط مواد خشک را که چند بار الک کرده اید کم کم به مخلوط زرده ها اضافه کنید و هم بزنید تا مواد باهم ترکیب شوند سپس سفیده های تخم مرغ را کم کم به مایه رولت اضافه کنید ( بصورت دورانی و بسیار آرام و در یک جهت هم بزنید تا پف سفیده ها نخوابد ). ته قالب کاغذ روغنی بیندازید و روی کاغذ را کمی چرب کنید سپس مایه رولت را داخل قالب بریزید و خوب پخش کنید و سطح ان را صاف کنید ، قالب را داخل فری که از قبل روشن کرده اید و گرم شده است به مدت 5 - 10 دقیقه بسته به نوع فر قرار دهید تا بپزد ( دقت کنید بافت رولت زیاده از حد خشک نشود ).  

شیرینی رولت

مرحله چهارم

پس از پخت کیک را بهمراه کاغذ روغنی از قالب جدا کنید و به همان صورت داغ و بهمراه کاغذ رول کنید سپس کناری قرار دهید تا رولت خنک شود.

مرحله پنجم

پنیر خامه ای و نصف خامه را داخل کاسه ای بریزید و با همزن بزنید تا یکدست شود ، پس از اینکه رولت خوب سرد شد از کاغذ جدا کنید سپس مخلوط خامه ای را روی تمام سطح رولت بمالید و مجدد رول کنید و به مدت 1 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا سرد شود.

شیرینی رولت

مرحله ششم

 پس از 1 ساعت رولت را از یخچال خارج کنید ، شکلات تخته ای را تکه تکه کنید و داخل کاسه ای بریزید و روی حرارت بخار آب قرار دهید تا شکلات آب شود سپس نصف باقی مانده خامه را اضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود.

 مخلوط خامه و شکلات را سریع روی رولت بریزید و رولت را 2-3 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا خوب سرد و سفت شود ، پس از آماده شدن رولت را برش بزنید و سرو کنید.

شیرینی رولت

روش سوم: طرز تهیه رولت شکلاتی آسان

  این روش را شاید بتوان بعنوان آسانترین روش برای پخت رولت شکلاتی به شمار آورد. در این روش میتوانید کیک شکلاتی آماده تهیه کنید. به این ترتیب رولت شکلاتی بدون فر آماده میشود.   مواد لازم این روش: کیک اسفنجی شکلاتی  1 عدد متوسط (قالب گرد 22 سانتی) شیر  1 پیمانه شکلات آب شده  1/2 پیمانه مواد لازم برای کرم: کره  1 پیمانه پودر قند  2 پیمانه وانیل  2 قاشق چایخوری شیر  2 قاشق چایخوری   شکلات آب شده و پودر قند  اختیاری برای روی رولت    

مرحله اول

از قبل مقداری کیک شکلاتی بپزید. کیک شکلاتی خود را از فر درآورده و اجازه دهید خنک شود. مقداری شکلات تخته ای تلخ را در کاسه ای بریزید و کاسه را روی یک قابلمه حاوی آب جوش قرار دهید تا شکلات تخته ای کاملا آب شود. کاسه را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید شکلات آب شده تان حدود 5 دقیقه خنک شود. سپس کیک را به کاسه ای بزرگتر منتقل کرده و همراه با شکلات تخته ای آب شده خوب له کنید. مقدار شکلات تخته ای آب شده باید به قدری باشد که همه کیک شما به هم بچسبد و چیزی از آن پودر نشود.

کیک شکلاتی له شده

مرحله دوم

سپس کیک شکلاتی له شده را بین دو لایه سلفون بگذارید و با وردنه آن را پهن کنید تا ضخامت آن به چیزی حدود 3 تا 5 سانتی متر برسد.  

رولت شکلاتی

 

مرحله سوم

یک پیمانه کره، دو قاشق چایخوری شیر، دو پیمانه پودر قند، یک دوم قاشق چایخوری پودر وانیل را در ظرفی با همزن هم بزنید تا شکل و بافت خامه ای به خود بگیرد.   خامه رولت شکلاتی  

مرحله چهارم

خامه حاصل شده را روی کیک پهن شده خود بریزید و به کمک کاردک یا پشت قاشق آن را روی همه قسمت های کیک به طور یکنواخت پخش کنید و از گوشه کیک شروع به رول کردن بکنید.   رول کردن رولت خامه ای  

مرحله پنجم

مجددا مقداری شکلات تخته ای آب کنید و اجازه دهید کمی خنک شود و آن را روی رولت خود بریزید و همراه مقداری پودر قند تزیین کنید.   رولت خامه ای شکلاتی   بگذارید شکلات کمی خودش را بگیرد. سپس به ضخامت دلخواه رولت شکلاتی را برش بزنید و نوش جان کنید.   رولت شکلاتی آسان  

نکته:

- در روش سوم، کیک شکلاتی که استفاده میکنید لزومی ندارد خیلی تازه باشد. میتوانید حتی از کیک هایی که بیش از حد پخته شدند یا کیک هایی که پخته اید و در حال بیات شدن است برای تهیه این رولت خوشمزه استفاده کنید. - جدول ارزش غذایی بر اساس روش اول نوشته شده است.