شیرینی های سنتی از جمله شیرینی های پر طرفدارند و در هر منطقه از ایران تقریبا نوعی از شیرینی های سنتی را می بینیم. شیرینی هایی مثل شیرینی نخودچی، شیرینی پا درازی، شیرینی بهشتی، باقلوا، شیرینی برنجی، کاک، قطاب و ... از معروف ترین شیرینی های سنتی هستند. در این بین شیرینی سنتی قطاب بسیار پر طرفدار است که در مناسبت ها و جشن های متعدد سنتی و مذهبی مانند عید نوروز، عید قربان و عید فطر در بسیاری از خانه ها پخته می شود.

قطاب در واقع شیرینی سنتی یزد است و از دو بخش بیرونی(خمیر یا نان قطاب) و بخش میانی(پودر بادام، شکر، هل و...) تشکیل می شود و در انتهای کار آن را در پودر قند می غلطانند. نوعی از قطاب نیز وجود دارد که به قطاب کرمان معروف است و تنها فرق آن با قطاب یزدی در مواد میانی آن است که به جای بادام از گردو یا پسته استفاده می شود.

در این دستور پخت با فوت و فن  قطاب خانگی، آشنا می شویم.

شیرینی قطاب سنتی

طرز تهیه شیرینی قطاب خانگی

مرحله اول:

بیکینگ پودر را با ماست مخلوط کنید تا حجم آن دو برابر شود(در خمیر هایی که ماست جزو مواد اولیه است بهتر است بیکینگ پودر با ماست مخلوط شود نه با آرد)

کره نرم شده و نصف لیوان شکر را با هم خوب مخلوط کنید . ماست حجم گرفته وتخم مرغ را اضافه کنید و با همزن بزنید تا صاف و يکدست شود.

 مرحله دوم:

آرد الک شده را کم کم به مخلوط اضافه نمائید ( تا اندازه ای آرد نیاز است که خمیر به دست نچسبد، میدانید که چسبندگی آرد ها با توجه به گلوتنی که دارد کتفاوت است پس هیچ وقت برای تهیه خمیر آرد را یکدفعه اضافه نکنید. ) ، سپس خمیر را درون کاسه ای که چرب کرده اید قرار داده و روی کاسه را بپوشانید و حدود یک ساعت در جای گرمی استراحت دهید.(اگر خمیر کمی چسبندگی هم داشته باشد پس از استراحت و جا افتادن از بین می رود پس رای داشتن خمیر لطیف مقداری از آرد را نگه دارید و اگر نیاز شد پس از استراحت و در صورتی که چسبندگی از بین نرفت اضافه کنید.)

شیرینی قطاب

مرحله سوم:

تمام مواد خشک مواد میانی قطاب ( نصف لیوان شکر ، بادام،، پودر دارچين ، پودر هل ) را با هم مخلوط کنید.

شیرینی قطاب

 مرحله چهارم:

پس از مدت زمان لازم برای استراحت خمیر را خوب پهن کنید و به شکل گرد قالب بزنید ، داخل هر تکه خمیر حدود یک قاشق از مواد میانی بریزید ، لبه های خمیر را روی هم بگذارید و با فشار انگشتان لبه های خمیر را به هم بچسبانید سپس از یک سمت به سمت دیگر لبه های خمیر را پیچ دهید.(حتی می توانید پس از پیچیدن خمیر با مهر یا وسیله های مختلف روی خمیر طرح بیاندازید.)

شیرینی قطاب

مرحله پنجم:

تمام خمیر را به همین روش آماده کنید ( میتوانید به جای پیچاندن لبه های خمیر را با فشار چنگال به هم بچسبانید ) ، درون قابلمه روغن فراوان بریزید سپس تک تک قطابها را درون روغن داغ سرخ کنید.

 مرحله ششم:

قطاب را در طول سرخ شدن خوب حرکت دهید تا تمام سطح قطاب برشته و طلایی شود ، پس از سرخ شدن قطاب ها را درون صافی بریزید تا روغن اضافی اش گرفته شود سپس داخل پودر قند بزنید و با پودر پسته تزیین کنید.

نکات کلیدی تهیه شیرینی قطاب یزدی:

-در تهیه خمیر این  شیرینی سنتی خوشمزه به جای ماست می توانید به همان میزان از شیر استفاده کنید.

-اگر به جای شکر از عسل به عنوان شیرین کننده استفاده کنید قطاب عسلی خواهید داشت.

-برای خوشرنگ تر و طلایی شدن قطاب بهتر است زمانی که آن ها را در روغن می ریزید با قاشقی چوبی به طور پیوسته در روغن بگردانید.

-در تمام کیک و شیرینی هایی که ماست در مواد اولیه داریم باید بیکینگ پودر را با ماست مخلوط کنیم و به مواد بیافزاییم نه اینکه با آرد مخلوط کنیم.

-اگر مایل هستید قطاب در فر پخته شود، کف سینی را چرب کنید، شیرینی های پیچیده شده را در سینی بچینید و مقداری رومال شیر و روغن مایع روی آن بزنید و به مدت بیست دقیقه در فر گرم شده با دمای 180درجه سانتی گراد قرار دهید.

-خمیر این شیرینی سنتی نباید زیاد در مجاورت هوا قرار بگیرد چون باعث کم شدن پف شیرینی می شود.

-برای تهیه مواد میانی شیرینی، از ترکیب مغزهای خوراکی هم می توانید استفاده کنید.

 همراهان عزیز خوشحال می شویم شیرینی قطاب را با دستور ایران کوک تهیه کنید و عکس آن را در صفحه اجتماعی اینستاگرام با هشتگ آشپزی_ایران_کوکبه اشتراک بگذارید.