شیرینی های ترکی امروزه بسیار در کشور ما رایج شده. چون پختشون آسونه و طبع مردمان این کشور به ما خیلی نزدیکه. معروف ترینش باقلواست که خیلی طرفدار دارده. شیرینی گل رز یکی از شیرینی های ترکیه که هم خوشمزه است هم ظاهر قشنگی داره. امروز ایران کوک دستور پخت این شیرینی لذیذ رو براتون نوشته تا بپزید و از خوردنش لذت ببرید.

شکل نهایی شیرینی گل رز

طرز تهیه شیرینی گل رز

 

مرحله اول: تهیه سس شیرینی گل رز:

ابتدا شکر و آب را در قابلمه می جوشانیم و بعد از 5 تا 6 دقیقه آبلیمو را به آن اضافه می کنیم. بعد از غلیظ شدن، اجازه دهید تا کاملا خنک شود.

مرحله دوم:

همه ی مواد به جز آرد (و البته مواد شربت!) را با هم مخلوط می کنیم تا یکدست شود. بعد از یک دست شدن، آرد را کم کم به مخلوط اضافه می کنیم تا زمانی که به دست نچسبد.

مرحله سوم:

وقتی که دیگر خمیر به دست نچسبید، روی آن را با سلفون بپوشانید و خمیر را با وردنه صاف کنید.

مراحل پخت شیرینی گل رز

مرحله چهارم:

سلفون را بردارید و با قالب گرد (کاتر گرد) خمیر را به صورت دایره دایره ببرید. 3 یا 4 عدد از دایره ها را پشت سر هم، به طوری که دایره ی بعدی وسط دایره قبلی قرار گیرد، بچینید. آن ها را رول کنید و با چاقو از وسر نصف کنید و به صورت عمودی داخل سینی که کف آن را از قبل کاغذ روغنی گذاشتید، بچینید. سینی را به مدت 30 تا 35 دقیقه در دمای 180 درجه بگذارید تا شیرینی ها بپزند.

پخت شیرینی گل رز

مرحله پنجم:

بعد از ولرم شدن شیرینی ها، شربت سرد را که از قبل آماده کرده بودید روی آن ها بریزید.

ریختن شربت گل رز

نکات کلیدی پخت شیرینی گل رز:

- می توانید هنگام رول کردن دایره های خمیری، وسط آن پودر بادام، پسته و فندق و حتی کشمش بریزید و شیرینی تان را خوشمزه تر کنید.

مغز بادام در رول شیرینی گل رز

- می توانید دایره هایی که پشت سر هم میچینید را یکی در میان شکلاتی کنید تا گل رزتان زیباتر شود.

- تعداد دایره هایی که پشت سر هم میچینید میتواند بسته به سلیقه تان 3 یا 4 عدد باشد.

- می توانید به جای قالب دایره ای از قالی گل برای برش خمیر استفاده کنید.

برش خمیر شیرینی گل رز