برنجک از تنقلاتی است که اغلب به صورت شور تهیه شده و به عنوان میان وعده ای سالم استفاده میشود. اما با برنجک نوعی شیرینی هم میتوان درست کرد. شیرینی برنجک از شیرینی های سنتی شمالی ( مازندران ) است که بافتی ترد و عسلی دارد. مردم دوست داشتنی شمال به ویژه آنهایی که سنتی تر هستند اغلب شیرینی برنجک را برای عید و مراسم های مختلف مثل هفت شب بچه یا پاتختی درست میکنند.  بعضی به سلیقه خود با اضافه کردن رنگ های خوراکی مصنوعی یا طبیعی (مثل زعفران، لبو یا کرفس و...) برنجک را به رنگ های زیبایی در می آورند و سپس با آن شیرینی درست میکنند. تهیه شیرینی برنجک نکات و جزئیاتی دارد که حتما باید به آنها توجه کنید تا شیرینی شما ترد و عالی شود.

در ادامه علاوه بر طرز تهیه برنجک که خیلی ساده است با طرز تهیه شیرینی برنجک شمال نیز آشنا میشوید.

طرز تهیه شیرینی برنجک

مرحله اول:

برنج را 1 ساعت در آب خیس دهید سپس به همراه چند لیوان آب داخل قابلمه ای بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید تا بجوشد و نرم شود سپس با آب سرد آبکشی کنید ( برنج را مانند برنج های دیگر آبکش کنید اما مقداری نرم تر از حد معمول برنج را بردارید).

برنجک

مرحله دوم:

پس از آبکشی کردن حداقل به مدت چند ساعت در آبکش بگذارید بماند تا کاملا آب برنج برود. در این مرحله میتوانید زعفران یا رنگ خوراکی اضافه کنید. برنج را داخل سینی بریزید و پخش کنید سپس روی شوفاژ یا در آفتاب قرار دهید تا خشک شود.

برنجک

مرحله سوم:

پس از اینکه برنج خشک شد داخل قابلمه گودی به اندازه لازم روغن بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید تا داغ شود، کمی برنج خشک داخل صافی فلزی بریزید و صافی را در روغن داغ قرار دهید تا برنج ها سرخ شوند و پف کنند و به همین صورت تمام برنج ها را سرخ کنید سپس روی دستمال کاغذی قرار دهید تا روغن اضافی اش گرفته شود. (در این مرحله برنجک آماده است و میتوانید آن را به عنوان تنقلات با کمی نمک میل کنید)

مرحله چهارم:

برای تهیه شربت این شیرینی ابتدا شکر و آب را داخل قابلمه ای بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید سپس با قاشق مخلوط کنید تا شکر حل شود. 15 دقیقه با حرارت ملایم بگذارید شربت بجوشد تا قوام بیاید سپس آبلیمو را اضافه کنید و از روی حرارت بردارید.

مرحله پنجم:

برنج را به سرعت با استفاده از دو قاشق با شیره خوب مخلوط کنید و بعد داخل ظرفی که چرب کرده اید بریزید و پخش کنید. پس از 5 دقیقه با چاقو به شکل لوزی یا مربع برش بزنید و مصرف نمایید (برای ماندگاری روی شیرینی را میتوانید با سلفون بپوشانید اما در یخچال قرار ندهید).

نکته ها:

- حتما بگذارید برنج های پخته قبل از سرخ کردن کاملا خشک شوند ممکن است این کار 24 ساعت طول بکشد.

- بهتر است برنج در هوای آزاد خشک شود.

- میتوانید مقدار کمی از برنجک ها را رنگی کنید و در آخر برنجک رنگی را با بقیه مخلوط کنید تا طرح زیبایی روی شیرینی ایجاد شود.

- مقدار سرخ کردن برنج ها را کم کم و مرحله به مرحله داخل روغن بریزید تا جای پف کردن داشته باشند. به هیچ عنوان مقدار زیادی از برنج ها را همزمان نریزید.

- شیرینی برنجک را نمیتوان مدت زیادی نگه داشت پس بهتر است هر بار مقدار کمتری درست کنید.