با نزدیک شدن بهار و ایام عید نوروز؛ انواع شیرینی ها چه تر و چه خشک، خواهان زیادی دارند. ما ایرانی ها برای شروع سال نو شیرینی های مختلفی تدارک می‌بینیم تا سال جدید را با شیرین کامی آغاز کنیم. هر شهری از ایران شیرینی های مخصوص خودش را دارد. شیرینی پیچ انگشتی هم یکی از همین شیرینی های دوست داشتنی و مناسب عید نوروز است که زادگاه و اصالت آن متعلق به شهر زیبای تبریز است. شیرینی پیچ انگشتی یا پفک گردویی با گردو تهیه می‌شود اما با شیرینی گردویی و همین طور شیرینی پفکی تفاوت هایی دارد. در این مطلب، فوت و فن شیرینی پیچ انگشتی را توضیح می‌دهیم تا پخت این شیرینی جذاب، برایتان آسان‌تر شود. ویژگی خوب شیرینی پیچ انگشتی تبریزی در این است که مواد اولیه با تنوع بالا و مراحل طولانی ندارد و با کمی تجربه، به سادگی تهیه می‌شود.

طرز تهیه پیچ انگشتی تبریز

 

مرحله اول:

فر را با دمای 160 درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود. زرده های تخم مرغ را داخل کاسه ای بریزید و بزنید تا یک دست شود سپس نصف پودر قند را اضافه و مخلوط کنید.

شیرینی گردویی پفکی  

مرحله دوم:

پس از اینکه مخلوط شد باقی مانده پودر قند را اضافه کنید و حدود 5 دقیقه با همزن بزنید تا کرم رنگ و کش‌دار شود. سپس اسانس وانیل و گردوهای خرد شده را اضافه کنید.

شیرینی گردویی پفکی

مرحله سوم:

ته سینی کاغذ روغنی بیندازید. با قاشق از مواد بردارید و ته سینی بریزید. این کار را با فاصله انجام دهید تا در صورت پهن شدن شیرینی ها به هم نچسبند. روی شیرینی را با مغز گردو تزیین کنید.

شیرینی گردویی پفکی

مرحله چهارم:

سینی را درون فری که از قبل روشن کرده اید به مدت 15 دقیقه قرار دهید تا شیرینی ها آماده شوند. شیرینی آماده را از فر خارج کنید و پس اینکه خنک شد با پودر قند تزئین و سرو کنید ( این شیرینی در ظرف دربسته تا چند روز قابل نگهداری است ).

شیرینی پفک گردویی  

نکات کلیدی تهیه شیرینی پیچ انگشتی یا پفکی گردویی:

- اگر تخم مرغ ها بزرگ هستند به جای 6 عدد از 4 عدد زرده استفاده کنید.

- اگر ابتدای کار وسط شیرینی مرطوب بود نگران نباشید. بعد از خنک شدن شیرینی خشک میشود.

-در تهیه شیرینی پیچ انگشتی تبریز به خاطر داشته باشید حین آماده شدن شیرینی به هیچ عنوان نباید در فر را باز کنید زیرا پف شیرینی از بین می‌رود. -در صورت تمایل می‌توانید به این شیرینی زعفران اضافه کنید تا شیرینی زیباتر و خوش طعم‌تری داشته باشید. -برای تزیین این شیرینی از پودر پسته هم استفاده می شود. اگر به گردو دسترس ندارید، می توانید شیرینی پیچ انگشتی بدون گردو و با پسته تهیه کنید. -نکته مهم و اثرگذار برای تهیه شيريني پيچ انگشتي دمای فر است. چون دمای فر های مختلف با هم تفاوت دارد، توصیه می کنیم یک بار این شیرینی را تهیه کنید تا دمای فر خودتان دستتان بیاید و بعد برای مهمانی و یا عید نوروز این شیرینی را تهیه کنید. اگر هم از قبل می دانید که دمای فر شما خیلی بالاست، شیرینی را در طبقه وسط فر قرار دهید. -اگر برای شکل دادن به شیرینی ها قاشق مناسبی ندارید میتوانید با کمک اسکوپ ساز به شیرینی ها شکل و اندازه یکسان بدهید.