برای تهیه این خاگینه شیک و مجلسی نیازی به فر نیست. ما هم روش تابه ای اون رو آموزش دادیم. ولی در قسمت نکات بهتون میگیم که اگه دوست دارین خاگینه مغزدار در فر و قالبی تهیه کنید، باید چه نکاتی رعایت بشه. تمام این نکات و دستورات به شما یه کیک خاگینه خوشمزه میده.

اگه دوست دارین خاگینه مغزدار رولی یا رولت خاگینه داشته باشین باید اون ها رو به روش دیگه ای تهیه کنین که قبلا توضیح دادیم. اگه برای تهیه یه خاگینه مجلسی با طعم عالی آماده هستین، از شما دعوت می کنم تا انتهای این مطلب همراه ما باشین.

خاگینه مغزدار شیک

عکس از _maryam_paz_@

طرز تهیه خاگینه مغزدار

 

مرحله اول: تهیه شربت

1- برای تهیه شربت یا شهد ابتدا یک قابلمه یا شیر جوش را روی حرارت بگذارید. یک پیمانه آب و یک پیمانه شکر را در آن بریزید. خوب با هم مخلوط کنید تا یک دست شود.

2- زعفران دم کرده را اضافه کنید و اجازه دهید شهد شما بجوشد تا نسبتا غلیظ شود. سپس آن را از روی حرارت بردارید و در کناری قرار دهید تا کم کم خنک شود.

 

تهیه شربت

عکس از negarrs_kitchen@

مرحله دوم تهیه خاگینه مغزدار بدون فر

1- یک کاسه متوسط بردارید. تخم مرغ ها را در آن بشکنید. به کمک همزن خوب مخلوط کنید تا مایع کرم رنگی به دست بیاید. حالا ماست را به آن اضافه کنید و خوب بهم بزنید.

 

افزودن ماست

عکس از yas.colorful.foods@

2- آرد و بیکینگ پودر را در ظرف دیگری الک کنید. سپس به مخلوط تخم مرغ و ماست اضافه کنید. خوب بهم بزنید تا گلوله آردی باقی نماند. حالا اسانس وانیل را در کاسه بریزید و بهم بزنید.

 

مخلوط آرد و بیکینگ پودر

عکس از yas.colorful.foods@

3- در این مرحله از تهیه خاگینه مغزدار تبریزی باید یک قابلمه یا تابه نچسب به ابعاد مناسب روی حرارت بگذارید. با روغن مایع آن را چرب کنید. حالا نصف مایه خاگینه را در تابه بریزید تا یک طرف آن بپزد. درب تابه باید بسته باشد تا مواد خودش را بگیرد.

 

پخت نصف خاگینه مغزدار

عکس از cafechokolat1@

4- درب تابه را بردارید و چک کنید که نیم پز شده باشد. حالا مواد میانی که از قبل آماده و مخلوط کرده اید را روی آن بریزید.

 

افزودن مواد میانی

عکس از cafechokolat1@

5- نصف دیگر مایه خاگینه را در تابه بریزید. اجازه دهید تا کمی بپزد. سپس با احتیاط و به کمک یک کفگیر خاگینه را برگردانید تا طرف دیگر آن هم پخته و طلایی رنگ شود.

 

پخت دو طرف خاگینه مغزدار

عکس از cafechokolat1@

6- حالا شعله را خاموش کنید. شربتی که آماده کرده اید را روی خاگینه داغ بریزید تا جذب شود. خاگينه مغزدار تبريزي را در ظرف سرو بکشید و به دلخواه تزیین کنید. نوش جان.

 

سرو خاگینه مجلسی

عکس از cafechokolat1@

نکات کلیدی تهیه خاگینه مغزدار

- در تهیه شربت میتوانید از یک دوم پیمانه گلاب هم استفاده کنید.

- در صورتی که احساس می کنید شیرینی شربت برای ذائقه شما کمی زیاد است می توانید مقدار مواد اولیه شربت را نصف کنید.

- برای خوش رنگ تر شدن خاگینه مجلسی کیکی می توانید در مقداری زعفران دم کرده با تخم مرغ و ماست ترکیب کنید.

- در این دستور از ماست معمولی شیرین استفاده شد. اما می توانید به جای ماست معمولی، چهار قاشق غذاخوری ماست چکیده یا پر چرب جایگزین کنید.

- برای تهیه خاگینه مغزدار قالبی باید روغن مایع را با مواد ترکیب کنید. سپس نصف آن را در قالب چرب شده بریزید. قالب را در فر با دمای 180 درجه سانتی گراد بگذارید تا در عرض چند دقیقه نیم پز شود. بعد مانند دستور، مواد میانی و مابقی مایه را اضافه کنید. حدودا یک ربع برای پخت آن کافی است.

- شربت را حتما به صورت سرد و در چند مرحله اضافه کنید تا خوب جذب خاگینه شود.

- این میزان مواد اولیه گفته شده برای تهیه خاگینه کیکی بدون فر در تابه 25 سانتی متری کافی است. اگر از تابه کوچک تر استفاده می کنید مقدار مواد اولیه را نصف کنید.

- برای تهیه خاگینه مغزدار با شیر باید مقدار ماست را به 2 قاشق غذاخوری کاهش داده و یک دوم پیمانه شیر به آن اضافه کنید.

-عکس اصلی این مطلب از صفحه اینستاگرام _shiva_farshchi@ برداشته شده است.