خاگینه دسر خوشمزه ای است، شبیه به پنکیک که به ویژه در بین مردم ترک زبان ایران طرفداران زیادی دارد. خاگینه (به ترکی قیقاناخ) مدل های مختلفی دارد. در اینجا طرز تهیه خاگینه مغزدار رولی را به شما آموزش میدهیم. نوع دیگری از آن خاگینه خرماست که برای سفره شب یلدا  عالی است.

 

طرز تهیه خاگینه مغزدار رولی

 

تخم مرغ ها و اسانس وانیل را داخل کاسه ای بریزید و با چنگال مخلوط کنید . ماست را اضافه کنید و بزنید تا یکدست شود . سپس آرد و بکینگ پودر را اضافه و مخلوط کنید ( غلظت نهایی مواد باید مانند فرنی باشد ).

خاگینه

ماهیتابه را چرب کنید و روی حرارت متوسط قرار دهید و پس از اینکه کمی گرم شد مایه خاگینه را داخل ماهیتابه بریزید و پخش کنید. پس از اینکه یک طرف طلایی شد برگردانید تا طرف دیگر نیز سرخ و طلایی شود.

خاگینه

پس از اینکه رولت آماده شد حرارت را خاموش کنید. در ماهیتابه را بگذارید و 15 دقیقه کناری استراحت دهید ( استراحت برای این است که رولت انعطاف پذیر و نرم شود و وقتی میخواهید رول کنید نشکند ).

مغز گردوی خرد شده ، پودر دارچین و پودر هل را مخلوط کنید ، این مواد را در قسمت میانی رولت بریزید و خوب پخش کنید سپس رول کنید.

خاگینه

شیره سرد را روی رولت گرم بریزید ( میتوانید رولت را مجدد کمی حرارت دهید تا گرم شود ). در تهیه خاگینه باید شیره یا رولت سرد و دیگری گرم باشد. این شوک لازم است چون اگه هر دو گرم باشند خاگینه شل میشود و اگر هر دو سرد باشند شیره جذب خاگینه نمیشود.

پس از اینکه تمام سطح رولت به شیره آغشته شد چند ساعت کناری قرار دهید تا شیره کم کم جذب رولت شود. هر 1 ساعت مقداری از شیره را با قاشق روی سطح خاگینه بریزید.

خاگینه

وقتی نصف شیره جذب شد رولت را برگردانید تا طرف دیگر رولت نیز مستقیم روی شیره قرار گیرد ، پس از اینکه شیره کامل جذب شد خاگینه را در ظرف بگذارید ، روی آن مقداری خلال پسته یا بادام بریزید ، برش بزنید و سرو کنید ( میتوانید این دسر را گرم یا سرد سرو کنید ).

 

طرز تهیه شیره خاگینه:

آب و شکر را داخل قابلمه ای بریزید و روی حرارت قرار دهید و پس از اینکه چند جوش زد از روی حرارت بردارید و زعفران دم کرده و گلاب را اضافه کنید سپس داخل فریزر قرار دهید تا خوب سرد شود.

طرز تهیه خاگینه رولی

طرز تهیه خاگینه فوری:

اگرچه کیفیت روش طولانی تهیه خاگینه بهتر است اما در صورتی که میخواهید خاگینه را سریع آماده کنید میتوانید پس از ریختن شیره روی رولت آن را روی حرارت ملایم قرار دهید ، مدام با قاشق شیره را روی خاگینه بریزید تا زمانی که کامل جذب شود سپس از روی حرارت بردارید ، برش بزنید و سرو کنید.