اکثر افراد برای باز کردن روزه خود از خرما و چایی استفاده می کنند، زیرا خرما دارای پتاسیم بوده و خیلی مقویه. خرما برای تقویت و سلامتی بدن هم مفیده، همچنین در درمان بسیاری از بیماری ها نیز کاربرد داره. بعضی افراد میل به خوردن خرما ندارند، اما اگر تنوعی در سرو آن باشد شاید تمایل به خوردن آن پیدا کنند.

به شکل های مختلفی می توان از خرما استفاده کرد که باعث تشویق افراد به خوردن آن شود. کلوچه خرمایی یکی از شکل های استفاده از خرما می باشد، که طرفداران بسیاری دارد.

اگر با ایران کوک همراه شوید طرز تهیه این کلوچه جنوبی را به راحتی یاد می گیرید. روشی که در اینجا ذکر میکنیم روش سنتی تهیه کلوچه خرما است. برای تهیه کلوچه خرمایی بدون خمیرمایه میتوانید به دستور جدیدی که برای شما تهیه کرده ایم مراجعه کنید.

   

طرز تهیه کلوچه خرمایی

 

مرحله اول : آماده کردن خمیر مایه

ابتدا یک قاشق غذاخوری شکر، خمیر مایه و آب ولرم ( به حدی که گرم باشد اما انگشت را نسوزاند) را مخلوط می کنیم و روی آن را می پوشانیم. 10 دقیقه زمان می دهیم تا عمل بیاید.

 

مرحله دوم: آماده کردن خمیر کلوچه خرمایی

در فاصله عمل آمدن خمیر مایه شیر ولرم، کره ذوب شده سرد، روغن مایع، تخم مرغ و شکر را داخل یک ظرف مناسب ریخته و با چنگال مخلوط کنید. آرد، نمک و هل را سه بار الک می کنید و کنار بگذارید. وقتی خمیر مایه عمل آمد و حجمش دو برابر شد، آن را به مواد مایع اضافه کنید.

در ادامه 3/4 آرد را به مواد اضافه کرده و هم بزنید تا کاملا مخلوط شده و به خمیر تبدیل شود. مابقی آرد را تا جایی اضافه کنید که خمیر به دست نچسبد. خمیر را روی یک سطح آرد پاشی شده بگذارید و حدود 10 دقیقه ورز دهید و به یک کاسه چرب شده منتقل کنید و روی آن را بپوشانید و 1 ساعت و نیم در جای گرمی قرار دهید تا خمیر کلوچه خرمایی ور بیاید و حجم آن دو برابر شود.

 

مرحله سوم: آماده کردن مواد میانی

در فاصله ور آمدن خمیر می توانید مواد میانی را آماده کنید. اگر خرماهای شما پوست دارد آن ها را داخل آب گرم بگذارید و پس از 10 دقیقه پوست آن ها را بگیرید. سپس نصف لیوان آب جوش را روی خرماهای پوست گرفته بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا خرماها نرم شوند.

وقتی آب آن کاملا تبخیر شد از روی حرارت برداشته و ادویه ها و گردو را به آن اضافه کنید و کاملا مخلوط کنید. این مواد را کنار بگذارید تا خنک شود.

 

مرحله چهارم: درست کردن کلوچه ها

بعد از ور آمدن خمیر کلوچه خرمایی، کمی آن را ورز دهید تا پف آن بخوابد. سپس آن را به شانزده قسمت تقسیم کنید، یک بخش از خمیر را بردارید و داخل کف دست خود باز کنید. وسط خمیر مقداری از مواد میانی قرار داده و آن را جمع کنید.

مجدد خمیر را کف دست پهن کنید و با قیچی، برش هایی را از محیط به سمت مرکز کلوچه ایجاد کنید. البته یک سانت مانده به مرکز کلوچه برش دادن را قطع کنید.

 

 سینی کلوچه

 

مرحله پنجم: قرار دادن کلوچه ها داخل فر

سینی فر را چرب کرده و کلوچه خرمایی ها را داخل آن بچینید. روی آن ها را پوشانده و 20 دقیقه دیگر به آن ها استراحت دهید. مواد رومال را با هم مخلوط کرده و با برس روی کلوچه ها بمالید.

روی آن ها کنجد بپاشید و داخل فری که از قبل با دمای 180 درجه سانتی گراد گرم کرده اید، قرار دهید. 20 تا 25 دقیقه زمان برای پخت کلوچه ها کافی است. پس از پخت کامل کلوچه های خرمایی گریل را 4 دقیقه روشن کنید تا روی آن ها طلایی شود.

  کلوچه خرمایی  

نکات کلیدی برای پخت کلوچه خرمایی

- هنگامی که کلوچه خرمایی درست می کنید، علامت ور آمدن خمیر این است که داخل خمیر به شکل لانه زنبور شده و همچنین جای انگشت روی آن باقی می ماند.

- خمیر مایه شما باید تازه باشد در غیر این صورت خمیر شما پف نمی کند.

- کلوچه خرمایی را می توان به شکل های مختلف قالب بزنید.

- این کلوچه را می توان در میان وعده ها و یا به عنوان دسر استفاده کرد.