خواص درمانی گلاب

گلاب از تقطیر گل محمدی به دست می آید و از نظر عطر در میان گل ها ممتاز است و خواص درمانی فراوانی دارد ؛ در طب سنتی گلاب به عنوان گرمی شناخته می شود که خون را قلیایی می کند.

در گذشته گلاب در طب سنتی مصارف درمانی بسیاری داشته است ، بعنوان مثال درد دندان را با چکاندن چند قطره گلاب روی دندان تسکین می بخشیدند.

- گلاب برای انواع پوست ها به خصوص پوست های خشک و حساس مناسب است ، یکی از موارد استفاده گلاب جهت پاک کردن پوست میباشد و میتوان به جای محصولات شیمیایی پاک کننده از آن استفاده کرد.

- استفاده دیگر گلاب جهت طراوت و تازگی پوست میباشد ، پس از هر بار استحمام که منافذ پوست باز هستند گلاب را به پوست صورت بمالید چون گلاب به سرعت جذب پوست میشود و بدلیل افزایش جریان خون باعث شادابی آن میگردد.

- گلاب دارای خاصیت ضد عفونی کننده است و برای طراوت و شادابی پوست سر و موها مفید میباشد ، همچنین سر درد را میتوان با ریختن چند قطره گلاب در کف سر و ماساژ ان برطرف کرد.

- گلاب برای رفع جوش های بدن بسیار موثر است ، مقداری گلاب را با جوش شیرین مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست آید سپس این خمیر را 1 ساعت یا تمام طول شب روی جوش های خود قرار دهید.

- مصرف گلاب برای زنانی که دچار کاهش میل جنسی هستند مناسب است.

گلاب بدلیل خاصیت ضد عفونی کننده و ضد میکروبی اش برای شست وشوی چشم ها مناسب است ؛ برای رفع خستگی و درد چشم میتوانید مقداری گلاب به پشت پلک ها بمالید.

- گلاب برای رفع مشکلات گوارشی مانند نفخ ، دل پیچه ، تهوع و اسهال مفید میباشد و بهمین دلیل اغلب برای رفع این مشکلات نبات و گلاب حل شده در آب داغ را پیشنهاد میدهند.

- گلاب در رفع دردهای روماتیسمی موثر است.

- از بخور گلاب میتوان برای درمان گلو درد و بیماری های تنفسی استفاده نمود.

- گلاب موجب تقویت و شادابی قلب و معده میشود و اضطراب و نگرانی را از دل رفع میکند.

- براى معالجه گرمازدگی بهترین راه خوردن گلاب همراه با مقداری یخ است ، در گرمازدگی شدید این روش تولید تهوع نموده و صفرا را خارج میکند و شخص بهبود میابد.

-گلاب بهترین نوشیدنی برای کسانی است که دچار خونریزی و مشکلات سینه و گلو هستند ؛ گلاب ناراحتی سینه را از بین میبرد و از بیهوشی جلوگیری میکند.

- نوشیدن گلاب سرد ، گرمی درون را از بین مى برد و بدن را تقویت میكند.

- بوییدن گلاب براى تقویت قلب و جلوگیری از بیهوشى و تقویت حواس مفید است.

- نوشیدن و بوییدن گلاب سردرد را برطرف میکند ، بخصوص سردردى كه در اثر هواى آلوده یا آلودگی صوتی باشد.