پرتقال، یکی از میوه‌های خوشمزه و محبوب فصول سرد سال است که ویتامین‌ها و مواد معدنی فراوانی دارد. جالب است بدانید پوست پرتقال که اغلب افراد آن را دور می‌ریزند، بیشتر از گوشت این میوه مواد مغذی دارد. البته اگر دوست دارید از مواد مغذی پوست پرتقال بهره‌مند شوید، می‌توانید دمنوش پوست پرتقال را درست کنید و نوش جان کنید. نوشیدن دمنوش‌های گیاهی مانند دمنوش پوست پرتقال در روزهای سرد حسابی می‌چسبد و بدن‌تان را در برابر بسیاری از بیماری‌ها واکسینه می‌کند.

 

خواص دمنوش پوست پرتقال

قبل از این‌که به سراغ طرز تهیه دمنوش پوست پرتقال برویم، بیایید کمی با خواص و فوائد پوست پرتقال آشنا شویم که در دمنوش آن نیز وجود دارد. پوست پرتقال دارای انواع آنتی‌‎اکسیدان‌هاست که از ابتلا به سرطان‌ها و تومورها پیشگیری می‌کنند. همچنین در پوست پرتقال ماده‌ای به نام فیتونوترین فلاونوئید وجود دارد و این ماده منجر به کاهش کلسترول بد خون و تری گلیسرید می‌شود. پایین آمدن کلسترول بد خون و تری گلیسرید نیز به نوبه خود باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شوند.

بهبود عملکرد دستگاه گوارش، یکی دیگر از مزایای خوردن پوست پرتقال است؛ پلی ساکارید غیر محلول موجود در پوست پرتقال منجر به درمان مشکلات گوارشی مانند یبوست، سوزش معده و حالت تهوع می‌شود. از طرف دیگر ترکیبات موجود در پوست پرتقال به درمان بسیاری از بیماری‌های تنفسی مانند آسم منجر می‌شود و ریه‌ها را پاک‌سازی می‌کند. یکی دیگر از مزایای مهم خوردن پوست پرتقال و دمنوش آن، کاهش اشتها و کمک به کاهش وزن است که این روزها برای همه خیلی مهم است.

طرز تهیه دمنوش پوست پرتقال

مرحله اول

قبل از هر کاری برای تهیه دمنوش پوست پرتقال باید پرتقال‌ها را پوست بکنید. البته باید طوری پوست پرتقال را جدا کنید که قسمت سفیدی داخلی از پوست نارنجی جدا شود، زیرا قسمت سفیدرنگ موجب تلخی دمنوش می‌شود. سپس، پوست پرتقال را بشویید و در آب سرد بگذارید تا تلخی‌ش گرفته شود.

مرحله دوم

مقداری آب جوش بیاورید. 1 قاشق غذاخوری پوست پرتقال را با یک چوب دارچین در قوری بریزید و آب جوش را به آن‌ها اضافه کنید. قوری را نیم ساعت روی کتری بگذارید تا دمنوش دم بکشد.

بعد از نیم ساعت دمنوش پوست پرتقال را با مقداری عسل شیرین کنید و سرو نمایید.

طرز تهیه دمنوش پوست پرتقال

 

نکات طلایی در تهیه دمنوش پوست پرتقال

-در اینجا برای تهیه دمنوش از پوست پرتقال تازه استفاده شده است، اما در صورت تمایل می‌توانید پوست پرتقال را در هوای آزاد یا با استفاده از فر خشک کنید و از پوست پرتقال خشک‌شده برای درست کردن دمنوش در مواقع دلخواه استفاده کنید.

-برای درست کردن این دمنوش، از پرتقال‌هایی استفاده کنید که پوست نازک و فاقد واکس دارند.

-می‌توانید برای تهیه دمنوش پوست پرتقال به جای دارچین از ادویه‌های مورد علاقه خودتان استفاده کنید.

سخن آخر

پرتقال، یکی از میوه‌های خوشمزه و محبوب فصول سرد سال است که ویتامین‌ها و مواد مغذی فراوانی دارد. اما پوست پرتقال بیشتر از گوشت این میوه، مواد مغذی دارد و می‌توانید با درست کردن دمنوش پوست پرتقال، از خواص فوق‌العاده آن بهره‌مند شوید. نوشیدن دمنوش پوست پرتقال در روزهای سرد سال حسابی می‌چسبد و بدن‌تان را در برابر بسیاری از بیماری‌ها واکسینه می‌کند.

برای درست کردن دمنوش پرتقال ابتدا باید پرتقال‌ها را پوست بکنید. پوست پرتقال‌ها را بشویید و در آب سرد بگذارید تا تلخی‌شان گرفته شود. سپس، آب را جوش بیاورید و مقداری پوست پرتقال با یک چوب دارچین در قوری بریزید. آب جوش را به مواد داخل قوری اضافه کنید و قوری را به مدت نیم ساعت روی کتری بگذارید تا دمنوش دم بکشد. بعد از نیم ساعت دمنوش پوست پرتقال را با عسل شیرین کنید و سرو نمایید.