بستنی وانیلی یکی از پر طرفدارترین طعم های بستنیه و پایه ی بسیاری از نوشیدنی ها و دسرها رو تشکیل میده. در نتیجه با درست کردن بستنی وانیلی علاوه بر انواع دسر مانند کیک بستنی، میتونید نوشیدنی های خنک مثل هویج بستنی با میلک شیک وانیلی رو هم به سادگی درست کنید. در این مطلب روش های مختلف طرز تهیه بستنی وانیلی خونگی رو بهتون آموزش میدیم تا بسته به ذائقه تون یکی از اون ها رو انتخاب کرده و از طعم بی نظیرش لذت ببرید.

طرز تهیه بستنی وانیلی خانگی

 

روش اول: بستنی وانیلی با شیر عسلی

۱- خامه را داخل ظرف فلزی یا استیل خنک بریزید و با همزن برقی آن قدر بزنید تا کاملا فرم بگیرد و سفت شود. به حدی که در صورت برگرداندن ظرف خامه نریزد.

۲- بعد از آن که خامه کاملا فرم گرفت، شیر عسلی را به آن اضافه کنید. سپس پودر وانیل و عصاره ی آن را نیز داخل ظرف ریخته و همه ی مواد را مجددا با همزن برقی بزنید تا کاملا یکدست شوند.

۳- مخلوط را داخل ظرف مستطیلی بریزید و روی آن را با لیسک صاف کنید. سپس روی ظرف را با سلفون بپوشانید، درب ظرف را بگذارید و  آن را داخل فریزر قرار دهید تا کاملا یخ بزند و سفت شود.

  بستنی وانیلی

روش دوم: بستنی وانیلی با ثعلب و لیمو ترش

شیر پر چرب ۲ لیتر شکر ۱  پیمانه

وانیل ۱ قاشق چایخوری ثعلب ۱ قاشق مرباخوری رنده پوست لیمو ترش ۲ عدد آب لیمو ترش ۲ عدد

 

۱- ابتدا ۱ قاشق از شکر را به همراه ثعلب و وانیل به ۲ قاشق غذاخوری از شیر اضافه کنید. آن ها را با هم مخلوط کرده و کنار بگذارید. ۲- باقی مانده ی شیر را داخل قابلمه بریزید و آن را روی حرارت بگذارید. وقتی مواد شروع به گرم شدن کرد، باقی مانده ی شکر را اضافه کنید و با سایر مواد مخلوط کنید. ۳- بعد از اینکه مواد شروع به جوشیدن کرد مخلوط ثعلب را داخل شیر بریزید و دوباره هم بزنید. مخلوط را تقریبا حدود یک ساعت بپزید تا شیر کمی غلیظ شود و رنگش به زردی بزند. ۴- مواد را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید تا ولرم شود. سپس بستنی را داخل ظرف ریخته و به مدت یک ساعت داخل فریزر قرار دهید. سپس آن را از فریزر خارج کرده و آب لیمو و رنده پوست لیمو را به آن اضافه کنیدو همه ی مواد را با همزن برقی مخلوط کنید و دوباره داخل فریزیر بگذارید. یک ساعت بعد، مجددا مواد را خارج کرده و دوباره آن را ‌با همزن برقی ۳-۴ دقیقه هم بزنید. این کار را در پنج مرحله با یکی دو ساعت فاصله انجام دهید.

۵- بستنی وانیلی با طعم لیمو آماده است. نوش جان.

  بستنی با ثعلب

روش سوم: بستنی وانیلی با زرده ی تخم مرغ

 

شیر 1 پیمانه (250 میلی لیتر) زرده تخم مرغ 5 عدد شکر ۳/۴ پیمانه (150 گرم) نمک ۱/۴ قاشق چایخوری خامه 400 میلی لیتر وانیل مایع 1 قاشق چایخوری

 

۱- شیر، شکر و نمک را داخل قابله ریخته و روی حرارت قرار دهید. آن را مدام هم بزنید تا شکر کاملا حل شود. بعد از به جوش آمدن مخلوط، آن را  از روی حرارت بردارید تا خنک شود. سپس وانیل را به آن ها اضافه کنید.

۲- مواد را داخل ظرف فریزری بریزید، درب ظرف را ببندید و اجازه دهید تا به مدت یک ساعت استراحت کند و عطر وانیل به کل مواد منتقل شود.

۳- شیر را دوباره روی حرارت قرار دهید تا گرم شود.

۴- داخل کاسه ای بزرگ یخ بریزید. یک کاسه ی کوچک تر روی آن قرار دهید. خامه را داخل آن ریخته و  با همزن خوب بزنید تا سفت و یکنواخت شود.

۵- زرده های تخم مرغ را داخل کاسه ریخته و با همزن دستی کمی بزنید. کمی از شیر داغ به آن ها  اضافه کرده و مجددا با همزن بزنید. به این ترتیب به زرده ها شک وارد کرده اید. حالا همه ی زرده ها را داخل ظرف شیر بریزید و با حرارت ملایم مدام هم بزنید.

۶- کاسترد آماده شده را از صافی ای رد کرده و داخل ظرف خامه ی زده شده بریزید. مخلوط را کم کم اضافه کنید  و همزمان آن را مدام هم بزنید تا به طور یکنواخت ترکیب شود. ۷- مخلوط را داخل ظرف درب دار بریزید و آن را چند ساعت داخل فریزر قرار دهید.

روش چهارم: بستنی وانیلی مخصوص وگان‌ ها

شیر سویا یا شیر نارگیل 3 پیمانه شکر ۱/۲ پیمانه عصاره ی وانیل  2 قاشق غذا خوری پودر آگار یا پودر ثعلب 1 قاشق مرباخوری نمک ۱/۴ قاشق مرباخوری روغن نارگیل 2 قاشق مرباخوری

۱- شیر سویا (یا هر شیر گیاهی دیگر)، روغن نارگیل، شکر، نمک، ثعلب و عصاره ی وانیل را با هم ترکیب کرده و همه ی مواد را در قابلمه ای بریزید. زیر قابلمه را روشن کنید و روی حرارت ملایم چند بار مواد را با همزن دستی به هم بزنید. بعد از اینکه مخلوط شروع به جوشیدن کرد، آن را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا کاملا خنک شود. ۲- وقتی مواد خنک شدند، آن ها را در یک ظرف مستطیلی بریزید و 1 تا 2 ساعت داخل فریزر قرار دهید تا سفت شوند، سپس آن ها را از فریزر خارج کنید و مجددا با همزن مخلوط کنید و برای 30 تا 40 دقیقه در ماشین بستنی سازی بریزید تا یخ بزند و آماده شود. (اگر دستگاه بستنی ساز ندارید می‌ توانید مایه ی بستنی را در فریزر قرار دهید و هر ۳۰ دقیقه یک بار آن را از فریزر خارج کنید و با همزن بزنید، این کار باید حداقل 5 بار تکرار شود.) ۳- بستنی وانیلی شما آماده است، آن را در ظرفی بریزید و میل کنید.

  بستنی وگان  

نکات کلیدی طرز تهیه بستنی وانیلی

- در هر روش مهمترین نکته در طرز تهیه بستنی وانیلی، هم زدن به موقع آن است. بهتر است هر ۱ ساعت آن را از فریزر خارج کنید. این کار را پنج مرتبه انجام دهید و هر دفعه ۳-۴ دقیقه با همزن برقی مواد را مخلوط کنید تا بستنی کشسانی بیشتر و قوام بهتری داشته باشد.

- در همه ی روش ها بعد از ریختن مواد بستنی داخل ظرف، ظرف را چند بار روی سطح محکم بکوبید و بعد داخل فریزر قرار دهید.