فالوده شیرازی که معرف حضورتان هست. مطمئنا همه بارها آن را امتحان کرده و طعم عالی اش را چشیده اید، حال چه با بستنی سنتی زعفرانی، چه با آبلیمو یا شربت آلبالو. اما این دسر خنک و خوشمزه را میتوانید در خانه هم به راحتی تهیه کنید. البته برای تهیه فالوده در منزل باید از قبل برنامه ریزی کنید چون شیره آن باید 4-5 ساعت در فریزر بماند. در ضمن رشته فالوده را باید از قبل آماده داشته باشید. این رشته ها را میتوانید به راحتی از فروشگاه لوازم قنادی خریداری کنید. در ادامه طرز تهیه فالوده شیرازی خوش عطر و خوشمزه را برای شما توضیح میدهیم.

 

طرز تهیه فالوده شیرازی 

مرحله اول:

در ابتدا، شکر و آب و گلاب را درون قابلمه بریزید و روی حرارت مخلوط کنید تا شکر حل شود. نیازی نیست شربت به جوش بیاید ولی شکر باید کاملاً در آب حل شود. سپس بگذارید شربت به طور کامل خنک شود. آن را درون کاسه ای فلزی بریزید و به مدت 4 - 6 ساعت درون فریزر قرار دهید تا بسته و یخی شود.

فالوده شیرازی

مرحله دوم:

رشته فالوده را از بسته بندی خارج کنید و داخل آب در حال جوشیدن بریزید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه با حرارت ملایم رشته ها بپزند و نرم شوند. پس از نرم شدن رشته ها را داخل آبکش بریزید و با آب سرد آبکشی کنید و بگذارید آب اضافی اش خارج شود.

فالوده شیرازی

مرحله سوم:

شیره (مخلوط اب و شکر و گلاب) را پس از مدت زمانی که گفته شد از فریزر خارج کنید و با قاشق بتراشید و هم بزنید (اگر یخ زده و خیلی سفت بود با وسیله ای بکوبید تا کمی نرم شود). سپس رشته فالوده های آبکش شده را به آن اضافه کنید و آرام مواد را مخلوط کنید تا کم کم نودل ها سرد و سفت شوند. برای این کار بهتر است شربت پوره شده و رشته فالوده شیرازی را لایه لایه روی هم بریزید.

در این مرحله میتوانید فالوده را درون ظرفی بریزید و به همراه آبلیمو، بستنی، شربت آلبالو و ... سرو کنید. اما اگر مایل هستید خنک تر باشد آن را نیم ساعت دیگر قبل از سرو در فریزر قرار دهید.

فالوده شیرازی

نکات کلیدی تهیه فالوده شیرازی:

- رشته مخصوص به صورت بسته های آماده در فروشگاه ها به فروش میرسد.

خرید رشته فالوده

- شیره حتما باید سرد و برفی باشد تا در زمان مخلوط کردن رشته ها سفت و سرد شوند.

- برای داشتن رشته هایی خوب و ترد حتما باید 15 دقیقه آنها بجوشند تا پخته و نرم شوند.

- بهتر است هر بار به اندازه مصرف فالوده شیرازی تهیه کنید. اما اگر بیشتر از میزان نیاز شد میتوانید آن را در فریزر نگه داشته و نیم ساعت قبل از سرو در دمای محیط بگذارید. - شکر شربت را کم نکنید. چون در این صورت شربت به کلی یخ میزند و دیگر نمیتوانید آن را بتراشید. در حقیقت شربت یخ زده باید حالتی مانند یخ در بهشت پیدا کند.

- در روش سنتی تهیه فالوده از نشاسته به جای رشته استفاده میشود اما به دلیل اینکه این روش نیازمند ابزار خاصی میباشد رشته آماده جایگزین نشاسته شده است.