درست است که این روزها بستنی مدل های مختلفی دارد. بستنی چوبی، اسکوپی و کاسه ای در طعم های مختلف همه جا پیدا میشوند و حتی خوراکی های ترکیبی خوشمزه مثل کیک بستنی، معجون و شیک های متنوع هم هستند.

اما بستنی سنتی هنوز هم طرفداران خودش را دارد. هیچ چیزی مثل یک بستنی سنتی با عطر و طعم زعفران و گلاب نیست.

بستنی سنتی ایرانی را میتوانید در همه فصل های سال در خانه درست کنید و از آن لذت ببرید. بستنی سنتی با ثعلب تهیه میشود. پس قبل از شروع به تهیه بستنی زعفرانی با ثعلب این پودر را از لوازم قنادی یا عطاری تهیه کنید.

 

طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی

 

مرحله اول:

ابتدا خامه را داخل کیسه نایلونی بریزید و بسیار نازک پهن کنید سپس داخل فریزر قرار دهید تا خامه یخ بزند.

 

بستنی زعفرانی

مرحله دوم:

شیر را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید سپس حرارت را ملایم کنید و مقداری زعفران دم کرده و گلاب را اضافه کنید (رنگ بستنی پس از بسته شدن روشن تر میشود پس زعفران بیشتری اضافه کنید).

ثعلب و شکر را با هم خوب مخلوط کنید سپس قاشق قاشق به شیر اضافه کنید و هم بزنید تا شکر و ثعلب حل شوند و مایه بستنی غلیظ شود (شکر و ثعلب را باید کم کم اضافه کنید تا مایه بستنی یکدست شود).

 

بستنی زعفرانی

مرحله سوم:

مایه بستنی سنتی را از روی حرارت بردارید و داخل کاسه ای بریزید سپس کاسه را روی یخ قرار دهید ، بستنی را با همزن بزنید تا خودش را بگیرد و کمی کشدار شود سپس روی ظرف بستنی را بپوشانید و آن را داخل فریزر قرار دهید.

پس از 30 دقیقه بستنی را از فریزر خارج کنید و با همزن بزنید تا کشدار شود و مجدد داخل فریزر قرار دهید ، این عمل را 5 بار انجام دهید.

 

بستنی زعفرانی

مرحله چهارم:

پس از اینکه 5 بار بستنی را داخل فریزر گذاشتید و آماده شد باید خامه های یخ زده را تکه تکه کنید و بهمراه خلال پسته به بستنی اضافه نمایید.

بستنی را به مدت حداقل 5 ساعت داخل فریزر قرار دهید تا آماده شود. در صورت تمایل میتوانید روی بستنی سنتی شیره آلبالو یا آبلیمو بریزید و سرو کنید.