امروز قصد داریم در این دستور آشپزی، طرز تهیه آرد برنج در خانه را به طور کامل آموزش دهیم. اما قبل از آن صفر تا صد این آرد را برای شما عزیزان خواهیم گفت. اصلا آرد برنج چیست؟ آرد برنج به انگلیسی Rice flour گفته می شود و همان طور که از اسمش پیداست نوعی آرد است که از برنج آسیاب شده، تهیه می شود. خواص آرد برنج بی شمار است. برای مثال سرشار از فیبر است، کاهنده قند خون و کلسترول، و برای کسانی که به گلوتن حساسیت دارند میتواند جایگزین فوق العاده ای به جای آرد گندم باشد. آرد برنج برای پوست هم مفید است و میتوان ماسک صورت های عالی ای از آن تهیه کرد. از خواص بی نظیر آرد برنج برای مو هم استفاده می شود و به تقویت مو ها کمک میکند. آرد برنج سه نوع است: آرد برنج قهوه ای، سفید و شیرین که نوع قهوه ای آن، از برنج قهوه ای تهیه میشود و روش تهیه آن مانند برنج سفید است که در ادامه آموزش داده ایم. اما نوع شیرین آن به خاطر نشاسته ی بالایی که دارد خیلی مرسوم نیست.

همه ی عزیزانی که به آشپزی علاقه دارند از کاربرد تهیه آرد برنج برای نوزاد و طرز تهیه فرنی باخبرند اما تنها کاربرد آرد برنج محدود به فرنی نیست و ممکن است برایشان سوال شود که با آرد برنج چی درست کنم؟ برای پاسخ به سوال این عزیزان باید گفت از این آرد میتوانید در تهیه انواع غذا، دسر و شیرینی استفاده کنید مثلاً خوراک جوجه چینی با سیب زمینی، حریره بادام، شیرینی گردویی، دسر فول ریواس و توت فرنگی، حلوا آرد برنج، فیش اند چیپس سوخاری، فرنی، کاچی، پتاژ برنج، کلوچه گردک، شیرینی برنجی و....

جوجه چینی با آرد برنج

شما مخاطبان عزیز ایران کوک میتوانید آرد برنج را در خانه تهیه کرده و با مراجعه به هر یک از این لینک ها، دستور تهیه غذاها و شیرینی های متنوعی که با این آرد تهیه میشوند را ببینید، مهارت آشپزی خود را با تهیه کردن این غذا ها به چالش بکشید و از آن لذت ببرید. در ضمن خوش حال می شویم هر کدام از این شیرینی ها و غذاهای خوشمزه و دل انگیز را که تهیه کردید و آن را دوست داشتید، تصویر آن را با هشتگ آشپزی_ایران_کوک در صفحه اینستاگرام خودتان به اشتراک بگذارید.

شیرینی برنجی

طرز تهیه آرد برنج خانگی

مرحله اول:

برنج ها را با آب به طور کامل بشویید و چند بار آب کشی کنید. برای شستن برنج ها از نمک یا هیچ گونه ماده دیگری استفاده نکنید.

 شستن برنج

مرحله دوم:

برنج های شسته شده را برای چند ساعت و یا تمام شب در آب قرار بدهید تا خیس بخورد.

 برنج در آب

مرحله سوم:

آب ظرف برنج را خالی کنید و برنج ها را روی پارچه ای تمیز و در هوای آزاد و یا مقابل آفتاب قرار دهید تا خشک شوند. اما لازم است کمی رطوبت همراه برنج ها باقی بماند، پس اجازه ندهید که کاملا خشک شوند.

مرحله چهارم:

دانه های برنج را در آسیاب و یا میکسر بریزید. اجازه دهید دانه های برنج کاملا ریز شوند.

مرحله پنجم:

آرد برنجی که به دست آمده را  الک کنید. اگر دانه ی برنج درشتی در الک باقی ماند آن را مجدد روی پارچه قرار دهید تا خشک شود. پس از چند ساعت دوباره باید آن دانه ها آسیاب شوند. پس فعلا آن ها را کنار بگذارید و همه ی دانه های برنج را آسیاب و سپس الک کنید. چند ساعت بعد دوباره به سراغ برنج هایی که باقی مانده بود، بروید.

آرد برنج

نکات کلیدی تهیه آرد برنج خانگی

-برای تهیه این آرد بهتر است از برنج نیم دانه یا شکسته استفاده شود. اگر به برنج نیم دانه دسترسی ندارید، برنج هایی که دانه کامل دارند تهیه کنید اما لازم است پس از این که خیس خوردند آن ها را بکوبید و سپس آسیاب کنید.

-آرد برنج خانگی با برنج ایرانی با کیفیت تر و خوشمزه تر است. سعی کنید از برنج ایرانی مرغوب در تهیه آن استفاده کنید.

-بهتر است از الک ریز و یا پارچه حریر برای الک کردن آرد برنج استفاده کنید تا آرد ریزتر و یک دست تری داشته باشید.

-اگر حوصله و یا فرصت کافی برای تهیه این آرد مقوی و پرکاربرد ندارید میتوانید به راحتی و با قیمتی مناسب آن را از  فروشگاه ایران کوک تهیه کنید. برای مشاهده قیمت و خرید آرد برنج از صفحه این محصول دیدن کنید.