پتاژها در آشپزی بین‌المللی شامل انواعی مختلفی از سوپ‌های غلیظ هستند و در تهیه آن‌ها از مواد اولیه‌ای مانند آرد، سبوس، خامه، زرده تخم‌مرغ و پوره حبوبات استفاده می‌شود. امروز در ایران کوک طرز تهیه پتاژ برنج را آموزش می دهیم که آرد برنج، شیر و خامه از جمله مواد مواد اولیه آن هستند.

از آن جایی که در پخت پتاژ برنج از انواع لبنیات استفاده می‌شود، این پیش‌‍‌غذا سرشار از کلسیم است. مصرف لبنیات نیز به دلیل داشتن کلسیم و انواع ویتامین‌ها موجب سلامت استخوان‌ها، جلوگیری از پوکی استخوان، سلامت دندان‌ها و مقاومت بدن در برابر  آسیب‌ها می‌شود. این پیش غذای خوشمزه و مغذی را می توانید در وعده ناهار یا شام سرو کنید و همچنین از آن به عنوان غذای کمکی خردسالان استفاده کنید.

طرز تهیه پتاژ برنج

مرحله اول

قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید و کره را داخل قابلمه بریزید. بعد از این‌که کره آب شد، آرد برنج را به آن اضافه کنید و تفت دهید.

پس از تفت دادن آرد برنج و کره، آب را کم‌کم اضافه کنید و هم بزنید تا مواد یکدست شود. بهتر است حواس‌تان باشد که آرد گلوله‌گلوله نشود.

 

مرحله دوم

در این مرحله شیر، نمک و فلفل را اضافه کنید و دوباره همه مواد را هم بزنید. حالا قابلمه را از روی حرارت بردارید.

 

مرحله سوم

زرده های تخم مرغ را درون کاسه ای بزنید و بعد آن را به مواد داخل قابلمه بیفزایید و هم بزنید. سپس، خامه و آبلیمو را به مواد اضافه کنید. پتاژ برنج را در ظرف بکشید و با نان تست سرو کنید.

پتاژ برنج

نکات طلایی در پخت پتاژ برنج

در صورت استفاده از آب گوشت یا آب مرغ به جای آب در این دستور، پتاژ برنج‌تان خوشمزه‌تر خواهد شد.

استفاده از فلفل سیاه به جای فلفل قرمز در پتاژ برنج موجب بهتر شدن طعم آن می‌شود.

 

سخن آخر

پتاژها در دنیای آشپزی شامل طیف متنوعی از سوپ‌های غلیظ هستند که در تهیه آن‌ها از سبوس، زرده تخم‌مرغ، خامه، آرد و پوره حبوبات استفاده می شود. پتاژ برنج نیز یکی از انواع پتاژ است که با آرد برنج، خامه، شیر و زرده تخم‌مرغ درست می‌شود.

برای درست کردن پتاز برنج ابتدا، کره را روی حرارت آب کنید و به آن، آرد برنج را اضافه کنید. بعد از تفت دادن آرد نیز آب را بیفزایید و مواد را هم بزنید. در ادامه نوبت اضافه کردن شیر، نمک و فلفل است. بعد از برداشتن پتاژ برنج از روی حرارت نیز زرده‌های تخم‌مرغ، خامه و آبلیمو را به آن اضافه کنید.