کلوچه گردک یا شیرینی آگردک، نوعی شیرینی سنتی است که در بخش‌های مختلف کشورمان درست می‌شود. اهالی استان همدان، شیرینی آگردک را به شکل نوعی دونات درست می‌کنند، در حالی که در استان مرکزی آن را به صورت نانی مسطح و نازک می‌پزند. یکی از انواع خاص و متفاوت کلوچه گردک را اهالی ماسوله درست می‌کنند که محبوبیت زیادی دارد. ما امروز قصد داریم طرز تهیه کلوچه یا شیرینی گردک ماسوله را آموزش دهیم که طرز تهیه بسیار آسانی دارد.

شیرینی کردگ با آرد برنج، آرد گندم، خاکه قند، کره، زنجبیل، بکینگ پودر و زعفران دم‌کرده درست می‌شود که در اغلب خانه‌ها پیدا می‌شوند. این شیرینی، بافتی ترد و نرم دارد و زنجبیل، طعمی تند و دلچسب به آن می‌دهد. خوردن یکی از این کلوچه‌های خوشمزه همراه چای در روزهای سرد، حسابی بدن‌تان را گرم می‌کند. همچنین این کلوچه‌ها را می‌توانید برای عیدنوروز و دیگر مناسبت‌ها درست کنید و با آن‌ها از مهمانان‌تان پذیرایی کنید.

 

طرز تهیه کلوچه گردک

مرحله اول

فر را با دمای 180 درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود. کره یا روغن جامد را روی حرارت آب کنید، خاکه قند را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط نمایید تا خاکه قند در روغن حل شود.

 

مرحله دوم

آرد گندم، آرد برنج، بکینگ پودر و زنجبیل را مخلوط کنید، قاشق قاشق مخلوط آرد را به خاکه قند حل‌شده بیفزایید و خوب هم بزنید. پس از این‌که تمام مواد آردی را اضافه کردید، شروع به ورز دادن کنید.

آن‌قدر خمیر را ورز دهید تا به روغن بیفتد. پس از به روغن افتادن خمیر، آن را به مدت 2 ساعت کناری قرار دهید تا استراحت کند.

 

 مرحله سوم

پس از 2 ساعت مجددا خمیر را ورز دهید. بعد از ورز دادن خمیر، تکه‌هایی به اندازه یک پرتقال از آن جدا کنید. سپس روی سطح کار کمی آرد بپاشید و هر تکه خمیر را با وردنه خوب باز کنید تا دایره‌ای به قطر نیم سانتی‌متر شود.

 

مرحله چهارم

تمام دایره‌های خمیری را کف سینی فر را بچینید و روی شیرینی‌ها را با چنگال طرح بزنید. سپس، سینی را به مدت  15 – 20 دقیقه داخل فر از قبل گرم‌شده قرار دهید.

پس از این‌که رنگ شیرینی‌ها پخته شد، آن‌ها را  از فر خارج کنید و با زعفران دم‌کرده روی آن‌ها طرح‌های دلخواه‌تان را بکشید.

شیرینی سنتی اگردک

نکات طلایی در تهیه کلوچه گردک

- خمیر این شیرینی را می‌توانید با قالب، به شکل‌های مورد علاقه‌تان دربیاورید.

- برای تزیین روی این شیرینی‌ها علاوه بر زعفران دم‌کرده می‌توانید از رنگ‌های خوراکی یا شکلات آب‌شده استفاده کنید.

- شیرینی گردک را می‌توانید در جای خشک و خنک به مدت 6 ماه نگهداری کنید.

 

سخن آخر

کلوچه گردک، یکی از شیرینی‌های سنتی ایرانی است و در بخش‌های مختلف کشورمان، آن را با دستورهای متفاوتی درست می‌کنند. یکی از انواع خاص و متفاوت این شیرینی را اهالی ماسوله درست می‌کنند که محبوبیت زیادی دارد. کلوچه گردک ماسوله در واقع نوعی شیرینی زنجبیلی است با طرز تهیه آسان و راحت.

برای درست کردن شیرینی گردک ابتدا کره یا روغن جامد را روی حرارت آب کنید و خاکه قند را در آن حل نمایید. آرد گندم، آرد برنج، بکینگ پودر و زنجبیل را مخلوط کنید و آن‌ها را قاشق قاشق به مواد آردی بیفزایید. سپس، مواد را خوب ورز دهید تا به روغن بیفتد و بعد 2 ساعتی استراحت دهید.  پس از 2 ساعت دوباره خمیر را ورز دهید، تکه‌هایی به اندازه پرتقال از خمیر جدا کنید و به شکل دایره‌هایی به قطر نیم سانتی‌متر درآورید. دایره‌های خمیری را کف سینی فر بچینید، روی آن‌ها را با چنگال طرح بزنید و به مدت 15-20 دقیقه داخل فر گرم‌شده قرار دهید.