انواع نان محلی در شهرهای مختلف ایران وجود داره که هر کدوم عطر و طعم خاص خودشون رو دارن. از نان های متداول مثل نان سنگک و بربری گرفته تا نان کشتای گیلان یا نان فطیر اراک که همه طرفدارهای خیلی زیادی دارن. یا اینکه اغلب این نون های سنتی در شهر خودشون به روش سنتی و در تنورهای مخصوص درست میشن، ولی با یاد گرفتن دستور پخت اون ها میشه این نون های خوشمزه رو تو خونه هم درست کرد. امروز قصد داریم یکی دیگه از نان های خوشمزه ی سنتی رو بهتون معرفی کنیم. نان اردک، اگرده یا بورساق یکی از انواع نون های محلیه که در شهرهای مختلف ایران به روش های مختلف درست میشه. نان اردک که از نان های شیرینی محسوب میشه، در استان مرکزی بیشتر قبل از عید نوروز درست میشه. مردم شهر همدان هم نان اردک رو در ماه مبارک رمضان می پزند. در نجف آباد اصفهان هم این نان در مراسم و اعیاد مختلف پخته و سرو میشه. در گیلان به مواد اولیه نان ادرک، کره و آرد برنج مرغوب شمالی هم اضافه میشه. علاوه بر این در بعضی از دستورها از زردچوبه در طرز تهیه نان اردک استفاده نمی کنن ولی اضافه کردن اون طعم نان رو بهتر می کنه. با ما همراه بشید تا در ادامه طرز تهیه نان اردک رو بهتون یاد بدیم.

  نان اردک خانگی  

طرز تهیه نان اردک

 

۱- شیر را داخل شیر جوش یا قابلمه بریزید تا کمی گرم شود. سپس آن را به همراه تخم مرغ، شکر، خمیر مایه و روغن داخل ظرفی بریزید و با استفاده از همزن یا با مخلوط کن خوب با هم مخلوط کنید.

۲- زردچوبه و زعفران را به مواد اضافه کنید و هم بزنید تا خوب با هم ترکیب شوند.

۳- آرد و نمک و بیکینگ پودر را الک کنید و بعد به مواد اضافه کنید. تا جایی که خمیر به دست آمده به دست نچسبد.  مقدار آرد را زیاد نکنید. اگر خمیر به دستتان نچسبد مقدار آرد کافی است.

۴- وقتی مواد را ترکیب کردید و خمیر به دست آمد، ظرفی را چرب کنید و روی خمیر کمی آرد بپاشید و آن را داخل ظرف قرار دهید. روی خمیر را با نایلون بپوشانید و یک دستمال تمیز نیز روی ظرف بکشید. خمیر را به مدت ۱ ساعت استراحت دهید تا پف کند.

۵- بعد از استراحت کردن خمیر، آن را از ظرف بیرون بیاورید، آن را کمی ورز دهید و چونه بگیرید؛ مجددا ۵ تا ۱۰ دقیقه به خمیر استراحت دهید. خمیر را به صورت گلوله گلوله درآوردید. هر کدام از گلوله های خمیر را با وردنه باز کنید و داخل روغن داغ درون تابه سرخ کنید. بعد از آن که یک طرف نان سرخ شد، طرف دیگر آن را نیز سرخ کنید.

  طرز تهیه نان اردک  

نان اردک آماده است.

 

 نکات کلیدی طرز تهیه نان اردک

- بهترین آرد برای آرد نان اردک، آرد مخصوص بربری است. البته می توانید از آرد نان فانتزی هم برای تهیه این نان استفاده کتید.

- خمیر نان اردک باید نه شل و نه سفت باشد.

- می توانید در روغن تابه هم کمی زردچوبه اضافه کنید.

- مقدار شیرینی نان اردک به ذائقه ی شما بستگی دارد. می توانید میزان شکر نان را به دلخواه کم یا زیاد کنید.

- می توانید نان اردک را به مدت طولانی داخل کیسه در فریزر نگهداری کنید.

- برای گرم کردن نان می توانید از ماکروفر یا تابه بدون روغن استفاده کنید.

- این نان به همراه وعده های غذایی و یا مستقلا به عنوان میان وعده، عصرانه و صبحانه ای سالم قابل استفاده است.

- برای بهتر شدن مزه ی نان می توانید آن را به همراه عسل، شیره و ارده سرو کنید.

- میزان روغنی که برای سرخ کردن خمیر نان در تابه می ریزید باید خیلی کم باشد. در غیر این صورت نان بیش از حد چرب می شود.

- برای عمل آمدن خمیر مایه (اگر از نوع خمیر مایه فوری نیست) می توانید به صورت جداگانه داخل کاسه ای آب ولرم، شکر، آرد و خمیر مایه را با هم مخلوط کنید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا پف کند و عمل بیاید. بعد شیر و سایر مواد را به آن اضافه کنید.

- برای آن که نان های اردک با هم هم اندازه شوند می توانید بعد از پهن کردن خمیر با وردنه، آن را قالب بزنید و بعد سرخ کنید. برای این کار می توانید از قالب برش در شکل های مختلف از جمله قالب برش گرد که برای نان مناسب است، استفاده کنید.

- این میزان مواد اولیه برای حدود ۱۴ تا ۱۶ عدد نان کافی است.

- به جای روغن مایع می توانید از کره و یا روغن حیوانی نیز استفاده کنید.

- تصاویر از : monfared_ghaza ، @soghatshop1@