به ایران کوک خوش آمدید! در این مطلب قصد داریم طرز تهیه خمیر تارت را به صورت مرحله به مرحله و با جزئیات کامل به شما آموزش دهیم. شاید برای برخی از شما این سوال پیش بیاید که خمیر تارت چیست؟ تارت نوعی شیرینی قدیمی و البته متنوع است که بخاطر زیبایی منحصر به فردش در مهمانی ها و مجالس همیشه از آن استقبال گرمی می شود. نان تارت بر خلاف کیک ها بدون پف عمل می آید و روی آن از مواد پر کننده مختلفی استفاده میشود. در تهیه خمیر پایه تارت میتوان نمک یا شکر را به کار برد که خمیر تارت شیرینی اصولا با کرمفیل، پنیر خامه ای یا خامه و میوه و... پر میشود و مخصوص انواع دسرهاست اما از نان تارت نمکی در تهیه میان وعده ها و غذاها استفاده میشود. تهیه نان تارت کمی حوصله میخواهد اما در این دستور تهیه سعی کرده ایم کمی آن را برای شما ساده تر کنیم. در آخر هم راه میان بری برایتان قرار دادیم که با تهیه خمیر تارت از دنیای دسر و غذاهایی که با این خمیر تهیه میشوند، نهایت لذت را ببرید.

طرز تهیه خمیر تارت

 

مرحله اول:

در ظرف کوچکی نمک را در آب بریزید و بهم بزنید تا نمک در آب حل شود. تخم مرغ زده  شده را اضافه کنید و در میکسر بریزید. بعد از این که مخلوط شدند اجازه دهید خنک شود. آرد را الک کنید و کره را در جای خنک نگه دارید تا ذوب نشود.

 مرحله اول تهیه تارت

مرحله دوم:

کره را به صورت مکعب های یک سانتی متری برش بزنید. سپس آرد و کره را در غذا ساز بریزید.

 ترکیب آرد و کره برای تارت

مرحله سوم:

به مدت 15 الی 20 ثانیه مواد را به وسیله غذاساز ترکیب کنید تا جایی که کره به اندازه نصف یک دانه برنج شود.

 ترکیب مواد تارت

مرحله چهارم:

مخلوط تخم مرغ را به غذا ساز اضافه کنید و به مدت 15 الی 20 ثانیه مجددا میکس کنید تا حدی که مخلوط زرد رنگ شود. حال غذا ساز را متوقف کنید.

 زرد شدن مواد تارت

مرحله پنجم:

روی یک سطح صاف یک ورقه پلاستیکی قرار دهید. مخلوط را روی ورقه پلاستیکی بگذارید و لبه های ورقه را جمع کنید. مخلوط را فشار دهید تا به شکل دایره درآید.

 ورز دادن

مرحله ششم:

آرد سبوس دار ( یا سنگک ) را روی خمیر بپاشید و آن را به چهار تکه تقسیم کنید. تکه های خمیر را روی هم بچینید. روی آن ها دوباره آرد بپاشید سپس با کمک دست خمیر را صاف کنید.

 تکه کردن خمیر

مرحله هفتم:

لبه های خمیر را گرد کنید و آن را به شکل یک دیسک درآورید. خمیر را با ورقه پلاستیکی که در زیرش قرار داده بودید، بسته بندی کنید و به مدت یک الی دو ساعت یا تمام شب در یخچال بگذارید تا استراحت کند.

 استراحت کردن خمیر

مرحله هشتم:

روی یک سطح تمیز کمی آرد سنگک بپاشید و خمیر را روی آن قرار دهید. وردنه را در میانه خمیر کمی فشار دهید. این کار را در تمام جهات تکرار کنید.

 وردنه زدن

مرحله نهم:

وردنه را از میانه به سمت خودتان حرکت دهید. زاویه خمیر را نود درجه تغییر دهید و وردنه را دوباره از وسط خمیر به سمت خودتان حرکت دهید. این کار را به قدری تکرار کنید تا قطر دایره خمیر 27 سانتی متر و ضخامت آن 3 میلی متر شود. برای راحت تر شدن این کار میتوانید مقداری آرد به خمیر بپاشید.

 نازک کردن خمیر تارت

مرحله دهم:

وقتی خمیر به اندازه مورد نظر رسید دوباره روی آن را آرد بپاشید. با کمک یک چنگال در سطح خمیر، سوراخ های متعددی ایجاد کنید.

 چنگال زدن

مرحله یازدهم:

قالب تارت 21 سانتی متری را که از قبل در فریزر گذاشته بودید، خارج کنید. به آرامی خمیر را دور وردنه رول کنید. سپس رول آن را روی قالب تارت که هنوز سرد است، باز کنید. بهتر است کف قالب تارت شما متحرک باشد.

 قرار دادن در قالب

مرحله دوازدهم:

انگشتان خود را به آرد آغشته کنید. خمیر را به اطراف قالب فشار دهید تا حدی که هیچ فاصله ای باقی نماند و گوشه ها به طور کامل با خمیر پوشانده شوند.

 محکم کردن خمیر در قالب

مرحله سیزدهم:

لبه های قالب تارت را با خمیر بپوشانید. سپس وردنه را بالای قالب حرکت دهید. لبه های خمیر را تمیز کنید تا خمیر در قالب تارت متناسب شود. فشار مختصری به گوشه ها و اطراف خمیر وارد کنید تا در قالب محکم شود.

 برداشتن لبه های خمیر تارت

مرحله چهاردهم:

با کمک چنگال دوباره سوراخ هایی در سطح خمیر ایجاد کنید. این کار به جریان هوا کمک میکند. اجازه دهید قالب تارت به مدت 30 دقیقه در یخچال یا 3 دقیقه در فریزر استراحت کند.

 سوراخ ایجاد کردن در خمیر

مرحله پانزدهم:

فر را از قبل روشن کنید و روی دمای 190 درجه سانتی گراد یا 374 فارنهایت تنظیم کنید. قالب تارت را در فر قرار دهید و به مدت 20 دقیقه اجازه دهید بپزد. برای اینکه به طور یکنواخت قهوه ای رنگ شود؛ بعد از 15 دقیقه قالب تارت را به کمک دستکش در فر بچرخانید. سپس برای 4 الی 5 دقیقه دیگر، صبر کنید تا پخته شود.

 پخت خمیر تارت

مرحله شانزدهم:

وقتی که کل سطح تارت کمی قهوه ای رنگ شد، آن را از فر بیرون آورید. اجازه دهید خنک شود و سپس از قالب خارج کنید. خمیر مخصوص تارت شما آماده است.

 آماده شدن خمیر تارت

نکته کلیدی تهیه خمیر تارت:

-در تهیه این خمیر از شکر استفاده نشده است و متوانید از این نان تارت برای تهیه مینی تارت گوجه فرنگی، تارت قارچ و مرغ، تارت فنجانی پای چوپان، مینی تارت آجیلی، تارت ترافل شکلاتی و... استفاده کنید اما در صورت تمایل برای تهیه شیرینی، حلوا و دسر میتوان به آن شکر افزود.

-این دستور تهیه از سایت cookingwithdog.com ترجمه شده است.

اگه وقت نداشتی یا نتونستی خوب درستش کنی می تونی نان تارت آماده رو از فروشگاه اینترنتی ایران کوک با کمترین قیمت و بالاترین کیفیت بخری و در کمترین زمان تحویل بگیری:)

خرید نان تارت آماده