ما قبلا انواع پیراشکی را آموزش داده ایم. پیراشکی گوشت و پیراشکی مرغ از پرطرفدارترین انواع آن هستند. اما این بار میخواهیم نوع دیگری را معرفی کنیم که فانتزی تر است. مراحل پیچیدن پیراشکی خوک کمی پیچیده تر است اما در عوض زیبایی بیشتری هم دارد.  پیراشکی کالباس عروسکی به شکل خوک را میتوانید برای عید سال 98 که سال خوک است تهیه کنید و از آن برای تزئین سفره شام استفاده کنید.

طرز تهیه پیراشکی کالباس عروسکی

مرحله اول:

پودر خمیر مایه و آب ولرم را مخلوط کنید و به مدت 10 دقیقه کناری قرار دهید تا استراحت کند. پس از این مدت آرد، نمک و کره نرم شده را اضافه و خوب مخلوط کنید تا خمیر نرمی بدست بیاید.

مرحله دوم:

خمیر را 10 دقیقه ورز دهید سپس داخل کاسه ای که چرب کرده اید قرار دهید و روی کاسه را بپوشانید و به مدت 1 - 2 ساعت کناری قرار دهید تا حجم خمیر دو برابر شود.

پیتزا لقمه ای

مرحله سوم:

خمیر پیراشکی را با وردنه روی سطح کار باز کنید. با لیوان به صورت گرد خمیر را قالب بزنید ( برای هر عروسک 2 عدد خمیر گرد نیاز است ).

پیتزا لقمه ای

مرحله چهارم:

روی خمیر اول مقداری سس گوجه فرنگی بزنید و مقداری کالباس و پنیر پیتزای رنده شده روی آن بریزید. خمیر دوم را روی خمیر اول بگذارید و لبه های خمیرها را با کمک آب مرطوب کنید و به هم بچسبانید ( به همین صورت هر تعداد که میتوانید آماده کنید ).

پیتزا لقمه ای

مرحله پنجم:

گوش ها و بینی عروسک ها را با خمیر ایجاد کنید و روی صورت بچسبانید. برای چشم ها نیز از فلفل سیاه استفاده کنید. داخل سینی فر کاغذ روغنی بیندازید و خمیرها را پس از اینکه آماده شدند داخل سینی فر بچینید.

پیراشکی کالباس عروسکی

تخم مرغ و شیر را مخلوط کنید و با برس روی خمیرها بزنید. سینی را داخل فری که از قبل با دمای 200 درجه سانتیگراد روشن کرده اید و گرم شده است قرار دهید تا پیراشکی کالباس پخته شود. اگر بعد از 15-20 دقیقه شعله روی فر را روشن کنید تا روی نان ها هم طلایی شود.

از پیراشکی عروسکی میتوانید برای تولد های تم دار  یا برای شام شب عید سال خوک استفاده کنید.