انواع پیراشکی یک میان وعده، صبحانه، شام یا فینگرفودی عالی برای همه موقعیت ها هستند. پیراشکی مرغ هم یکی از آن هاست که هم میتواند برای زنگ تفریح بچه ها در مدرسه یک میان وعده عالی باشد. و هم میتواند در مهمانی ها به عنوان یک فینگرفود خوش طعم و شیک برای پذیرایی حاضر شود. اما از انواع دیگر پیراشکی میتوان به پیراشکی گوشت، پیراشکی سیب زمینی، پیراشکی کلم و قارچ و ... اشاره کرد که همه خوشمزه و پرطرفدار هستند.

این نوع پیراشکی مرغ که در ادامه قصد داریم آن را آموزش دهیم به خاطر داشتن گشنیز در واقع پیراشکی مرغ و سبزیجات محسوب می شود. با این حال، اگر طعم گشنیز را نمی پسندید، میتوانید به جای گشنیز، پیراشکی مرغ و جعفری تهیه کنید. این پیراشکی در فر تهیه می شود که رژیمی و سالم تر است. اما اگر دوست دارید پیراشکی مرغ بدون فر تهیه کنید میتوانید پیراشکی ها را به روش گفته شده آماده کرده و در آخر کار، آن ها را در روغن سرخ کنید. با دستور پخت پیراشکی مرغ به صورت مرحله به مرحله، از آماده سازی مواد پیراشکی تا تهیه خمیر آن، در خدمت شما هستیم.

طرز تهیه پیراشکی مرغ

مرحله اول:

کره را در ماهیتابه روی حرارت بریزید تا ذوب شود. سپس پیاز را سرخ کنید تا شفاف و نرم شود. آرد را در ماهیتابه الک کنید. نمک و فلفل را اضافه کنید و خوب بهم بزنید تا گلوله نشوند.

سرخ کردن پیاز

مرحله دوم:

مواد را به مدت یک دقیقه با هم تفت دهید. شیر را اضافه کنید و روی حرارت ملایم به قدری بهم بزنید تا شیر غلیظ شود.

افزودن شیر

مرحله سوم:

مرغ، فلفل چیلی خرد شده و گشنیز را اضافه کنید. کمی تفت دهید و از روی حرارت بردارید تا کاملا خنک شود. برای طعم دهی بیشتر میتوانید به این مواد، کنسرو ذرت نیز اضافه کنید.

تفت دادن مواد

طرز تهیه خمیر پیراشکی مرغ

مرحله اول:

تمام مواد خشک را با هم ترکیب کنید. روغن را اضافه کرده و خوب خمیر را ورز دهید تا خمیر نرم شده و پف کند. شیر را اضافه کرده و خمیر را برای 5 الی 7 دقیقه ورز دهید. پس از ورز دادن خمیر باید نرم و یک دست شود.

آماده سازی خمیر

مرحله دوم:

خمیر را به شکل یک توپ حالت دهید و روی آن را با روغن زیتون بپوشانید. روی کاسه را با یک حوله ی گرم بپوشانید و اجازه دهید خمیر پیراشکی مرغ یک ساعت استراحت کرده و پف کند.

خمیر پیراشکی

مرحله سوم:

فر را روی درجه حرارت 380 فارنهایت یا 193 سانتی گراد روشن کنید تا گرم شود. خمیر را به کمک وردنه صاف کرده و مطابق عکس شکل دهید.

شکل دادن خمیر پیراشکی

مرحله چهارم:

خمیر را به چهار تکه تقسیم کنید. سطح کار را آرد بپاشید و به کمک وردنه خمیر را صاف کرده و به شکل مستطیل درآورید. میتوانید خمیر را نصف کرده و پیراشکی های کوچک درست کنید. مواد پیراشکی مرغ را در میان مستطیل ها قرار دهید. حدود یک و نیم سانتی متر بالا و پایین خمیر را خالی بگذارید.

آماده سازی پیراشکی

مرحله پنجم:

به وسیله ی یک چاقوی تیز یا کاتر پیتزا، روی خمیر برش های هم اندازه ایجاد کنید. مطابق عکس هر دو طرف خمیر باید برش های یکسان داشته باشند. هر قسمت خمیر را به آرامی روی هم بیاورید.

برش دادن خمیر پیراشکی

بافت خمیر

مرحله ششم:

برای پیراشکی های هلالی شکل باید خمیر را به کمک وردنه به شکل دایره دربیاورید. سپس آن را چهار یا شش قسمت کنید.

شکل دادن به خمیر

مرحله هفتم:

در گوشه بالایی مثلث ها سه برش بزنید. دقت کنید که برش ها ریز باشند.

برش زدن به خمیر

مرحله هشتم:

مواد میانی پیراشکی مرغ را در قسمت پایینی خمیر قرار دهید و با احتیاط به سمت گوشه ای که برش زده اید رول کنید. مطمئن شوید در خمیر هیچ سوراخی ایجاد نشود. دو انتهای خمیر را به آرامی فشار دهید تا بهم بچسبد. مقدار کمی آب یا تخم مرغ را به آرامی روی پیراشکی بزنید تا خمیر باز نشود.

پیراشکی مرغ هلالی

مرحله نهم:

به وسیله ی یک فرچه یا قلم مو روی پیراشکی ها را کاملا به یک عدد تخم مرغ هم زده آغشته کنید. کنجد را روی پیراشکی ها بپاشید. پیراشکی مرغ را به مدت 13 تا 17 دقیقه در فر بپزید و سپس نوش جان کنید.

پیراشکی مرغ با سبزیجات

نکات کلیدی تهیه پیراشکی مرغ

- این مطلب از سایت bestofwardah.blogspot ترجمه شده است.

- در صورت تمایل میتوانید در این پیراشکی مقداری پنیر هم اضافه کنید. برای تهیه پیراشکی مرغ و پنیر می بایست در پیراشکی ها به میزان دلخواه پنیر پیتزا یا پارمزان بریزید.

طرز تهیه پیراشکی مرغ با خمیر جادویی اصلا دشوار نیست. فقط کافیست به جای طرز تهیه خمیر در این دستور؛ از دستور تهیه خمیر نان جادویی استفاده کنید.

پیراشکی مرغ و سیب زمینی و پیراشکی مرغ و قارچ دو نوع محبوب دیگر از این پیراشکی هستند. دستور پخت پیراشکی مرغ و قارچ و یا سیب زمینی، تفاوت زیادی با دستور گفته شده ندارد. میتوانید به میزان دلخواه سیب زمینی یا قارچ را با مواد میانی پیراشکی تفت دهید و به آن اضافه کنید.

- اگر تهیه خمیر پیراشکی برایتان سخت است؛ میتوانید پیراشکی مرغ با خمیر یوفکا تهیه کنید.