پیراشکی سیب زمینی هم مثل پیتزا پیراشکی با خمیری شبیه به خمیر پیتزا تهیه میشود. در اینجا دستور تهیه خمیر پیراشکی به طور مختصر گفته شده. اگر تا به حال در منزل خمیر تهیه نکرده اید، پیشنهاد میکنم طرز تهیه خمیر پیتزای خانگی را بخوانید. تهیه خمیر نکاتی دارد که باید حتماً رعایت شود. به این ترتیب میتوانید اطمینان داشته باشید که پیراشکی خوش خوراکی خواهید داشت.پیراشکی سیب زمینی در اصل نوعی غذای روسی است. در روسیه این غذا بسیار معروف است و آن را به شکل های مختلفی درست میکنند. اما تفاوت این روش ها با هم زیاد نیست. گاهی علاوه بر سیب زمینی و پیاز داغ به مواد داخل پیراشکی سبزیجاتی مثل شوید یا پنیر رنده شده هم اضافه کنند. بیشتر اوقات پیراشکی در روغن سرخ میشود. ولی آن را در فر هم میتوان تهیه کرد. ما در اینجا هر دو روش را برای شما خواهیم گفت. پیراشکی سیب زمینی سرخ شده ترد تر است. اما تهیه آن در فر روغن کمتری مصرف میکند و میشود گفت سالم تر است. با رنده کردن کمی پنیر موزارلای تازه در پوره سیب زمینی پیراشکی شما خیلی خوشمزه تر میشود. مطمئنم که از امتحان کردنش پشیمان نخواهید شد.

 

طرز تهیه پیراشکی سیب زمینی

1- تهیه پوره سیب زمینی

سیب زمینی ها را پوست بکنید و خرد کنید و داخل قابلمه ای بریزید. آب اضافه کنید تا روی سیب زمینی ها پوشانده شود. قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید تا سیب زمینی ها بپزند. سپس سیب زمینی ها را بکوبید تا نرم شوند.

  پوره سیب زمینی

2- اضافه کردن پیاز داغ و کره

کره و روغن زیتون را داخل ماهیتابه بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. پیاز خرد شده را اضافه کنید و تفت دهید تا پیاز نرم و طلایی شود. سپس مخلوط پیاز داغ و کره را با سیب زمینی مخلوط کنید. کمی شوید خرد شده اضافه کنید. مخلوط نمایید و کنار بگذارید.

سیب زمینی و شوید

3- تهیه خمیر پیراشکی سیب زمینی

برای تهیه خمیر مخمر خشک را داخل کاسه ای بریزید و آب گرم را اضافه کنید. مخلوط کنید و 5 دقیقه کناری قرار دهید. سپس روغن و مخلوط آرد، نمک و شکر را اضافه کنید و با دست مخلوط نمایید تا خمیر نرمی بدست بیاید. خمیر را داخل کاسه ای که چرب کرده اید بگذارید. روی ظرف را با نایلون بپوشانید و 30 دقیقه در جای گرمی استراحت دهید. سپس خمیر را کمی ورز دهید و 1 ساعت دیگر بگذارید استراحت کنید.

خمیر پیراشکی

4- پیچیدن پیراشکی

روی سطح کار آرد بپاشید و خمیر را روی سطح کار قرار دهید و به تکه های یکسان تقسیم کنید. خمیرها را به نوبت کف دست تان گرد پهن کنید و مقداری از مایه سیب زمینی داخل خمیر بگذارید و خمیر را از وسط تا کنید. لبه های خمیر را با فشار دست به هم بچسبانید.

پیچیدن پیراشکی سیب زمینی  

5- سرخ کردن پیراشکی سیب زمینی

داخل قابلمه روغن بریزید. پس از اینکه داغ شد خمیرهای سیب زمینی را اضافه کنید و با حرارت متوسط سرخ کنید. پس از اینکه یک طرف طلایی شد برگردانید تا طرف دیگر آن نیز طلایی شود. سرخ شدن پیراشکی در مجموع حدود 8 دقیقه طول میکشد. پیراشکی ها را روی دستمال کاغذی قرار دهید تا روغن اضافی شان برود سپس همراه با سس دلخواه سرو کنید.

  پیراشکی سرخ شده   به جای سرخ کردن میتوانید پیراشکی ها را روی سینی فر چرب شده با کمی فاصله بچینید. سپس آن را به مدت 20 دقیقه در فر گرم شده 180 درجه قرار دهید.   پیراشکی سیب زمینی در فر

نکته ها :

- میتوانید داخل این پیراشکی از تکه های کالباس و پنیر پیتزا هم استفاده کنید.

- دقت کنید که خمیر را با اضافه کردن آرد بیش از حد سنگین نکنید.