درست کردن خمیر یکی از سخت ترین و البته جذابترین بخش های آشپزی است. شاید فکر کنید تهیه غذاهای خمیری مثل پیتزا و پیراشکی و همین طور انواع نان در خانه کار هر کسی نیست. اما با خمیر جادویی هر کسی میتواند این غذاها را در خانه درست کند. کافی است یک بار این خمیر همه کاره را درست کنید تا به آن ایمان بیاورید! لازم نیست هر بار که هوس پیراشکی کردید خمیر درست کنید. یک بار خمیر را درست کنید و آن را در سایزهای مناسب فریز کنید. به این ترتیب هر وقت اراده کنید خمیر جادویی پیتزا و پیراشکی آماده است تا کار شما را در آشپزخانه راه بیاندازد.

طرز تهیه خمیر نان جادویی

مرحله اول:

اولین مرحله از تهیه خمیر جادویی عمل آوردن خمیر مایه است. خمیر مایه، شیر ولرم (شیر گرمی که دست را نسوزاند) و 1 قاشق چایخوری شکر را داخل کاسه ای بریزید و مخلوط کنید. سپس 5 - 10 دقیقه کناری قرار دهید تا خمیر مایه عمل کند (کف کند).

مرحله دوم:

تخم مرغ، باقی مانده شکر، روغن و نمک را داخل کاسه دیگری بریزید و مخلوط کنید تا یکدست شوند. خمیر مایه را با چند قاشق آرد را مخلوط کنید و به مواد تخم مرغی اضافه کنید. کمی هم بزنید تا مواد ترکیب شوند سپس باقی مانده آرد را اضافه کنید.

مرحله سوم:

پس از مخلوط کردن مواد را با دست ترکیب کنید تا خمیر جمع شود. روی سطح کار آرد بپاشید و خمیر را روی سطح کار قرار دهید. خمیر را 10 دقیقه ورز دهید (مکرر روی سطح کار بکوبید و باز کنید). آنقدر ورز دهید تا خمیر نرم و لطیفی بدست بیاید.

  خمیر کلوچه

مرحله چهارم:

داخل کاسه ای را چرب کنید و خمیر را داخل کاسه قرار دهید. روی خمیر را بپوشانید و در جای گرمی 1 ساعت استراحت دهید تا حجم خمیر 2 برابر شود. پس از آماده شدن پف خمیر را با فشار دست بگیرید.

 

خمیر کلوچه

نگهداری خمیر جادویی

این خمیر بسیار خوش دست بوده و کار با آن بسیار راحت است.  بافت و ماندگاری خوبی دارد و میتوانید تا چند روز در یخچال و داخل کیسه فریزر بسته بندی و نگهداری اش کنید.

 

خمیر کلوچه

نکات کلیدی تهیه خمیر جادویی

- خمیر جادویی بسیار ترد و سبک است و مناسب برای انواع غذاها، پیراشکی گوشت، کلوچه، نان صبحانه، نان شکم پر، پیتزا و ... است.

- حتی میتوانید این خمیر را در روغن سرخ کنید.

در واقع این خمیر جادویی خمیری همه کاره است.

  خمیر کلوچه