پخت انواع نان در خانه، بخشی از زندگی روزمره مادربزرگ‌های ما بود. کسانی که تجربه پخت نان خانگی را دارند، می‌دانند پخت نان و پیچیدن بوی نان تازه در خانه چه لذتی دارد. شما نیز هرازگاهی برای لذت بردن از طعم و عطر نان خانگی می‌توانید انواع نان‌ها را در خانه درست کنید و حتی با نان خانگی تازه از مهمانان خود پذیرایی کنید. ما قبلا در ایران کوک طرز تهیه نان‌های خوشمزه‌ای مانند نان سنگک، نان لواش، نان چرب، نان هندی، نان شیری و نان بالن بازلاما را آموزش داده‌ایم که برای سرو در کنار غذاهای مختلف، مناسب هستند. این‌جا قصد داریم طرز تهیه نان فانتزی مدل مار را آموزش بدهیم که طرز تهیه بسیار ساده‌ای دارد.

نان فانتزی مدل ماری، نان فانتزی جذابی است که به شکل مار درست می‌شود و برای سرو در کنار انواع غذاهای نانی مناسب است. این نان ماری برای کودکان جذابیت زیادی دارد و می‌توانید آن را در جشن تولدها و مهمانی‌های کودکان سرو کنید. ما از سیاه‌دانه برای چشم‌ها و از فلفل قرمز به عنوان زبان مار استفاده کرده‌ایم، البته شما می‌توانید از مواد دیگری استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم نان فانتزی مدل مار را در کنار کودکان‌تان بپزید تا آن‌ها نیز در لذت درست کردن این نان‌ها شریک شوند.

 

طرز تهیه نان فانتزی مدل مار

مرحله اول

خمیر مایه را با 2 قاشق غذاخوری آب ولرم مخلوط کنید. آرد، نمک و یک لیوان آب ولرم را اضافه کنید و مواد را ورز دهید تا به صورت خمیر درآید.

مرحله دوم

کاسه‌ای را چرب کنید و خمیر آماده را درون کاسه قرار دهید. سپس، روی کاسه را با پارچه‌ای تمیز بپوشانید و آن را 1-2 ساعت در مکان گرمی قرار دهید تا حجمش دو برابر شود.

 مرحله سوم

پس از این‌‌که حجم خمیر دو برابر شد، آن را به قطعات دلخواه تقسیم کنید و هر قطعه را به صورت گلوله‌ای فرم دهید.

کف سینی فر کاغذ روغنی بگذارید، گلوله‌های خمیری را به شکل یک مار درآورید و به مدت 30 دقیقه داخل فر از قبل گرم‌شده با حرارت 200 درجه سانتی‌گراد قرار دهید.

طرز تهیه نان فانتزی مدل مار

 

 نکات طلایی در تهیه نان فانتزی مدل مار

- پس از این‌که نان را از فر خارج‌کردید، روی آن را با فویل بپوشانید. سپس، روی فویل نیز دستمال آشپزخانه بیندازید و نان‌ها را حدود 10-15 دقیقه کناری بگذارید. با استفاده از این روش دیگر نان‌های شما خشک نخواهند شد.

- همزمان با روشن کردن فر، کاسه‌ای آب داخل فر قرار دهید تا رطوبت مناسب در فضای فر ایجاد شود و نان‌ها هنگام پخت، خشک نشوند.

- می‌توانید با خمیر نان فانتزی، طرح‌های دیگری غیر از مار نیز ایجاد کنید. برای آشنایی با نحوه تزیین نان فانتزی مدل مار این‌جا کلیک کنید.

 سخن آخر

نان فانتزی مدل مار، نان فانتزی جذابی است که به شکل مار درست می‌شود و برای سرو در کنار انواع غذاهای نانی مناسب است. این نان فانتزی، طرز تهیه بسیار آسانی دارد و می‌توانید آن را در کنار کودکان‌تان درست کنید.

در اولین مرحله برای درست کردن این نان، خمیر مایه را با 2 قاشق غذاخوری آب ولرم مخلوط کنید. آرد، نمک و یک لیوان آب ولرم را اضافه کنید و ورز دهید تا به صورت خمیر درآید. سپس، خمیر آماده را در کاسه چرب‌شده قرار دهید، روی کاسه را با پارچه‌ای تمیز بپوشانید و آن را 1 تا 2 ساعت در مکان گرمی قرار دهید تا حجمش دو برابر شود. سپس، خمیر را به قطعات دلخواه تقسیم کنید و به صورت گلوله‌ای فرم دهید. گلوله‌های خمیر را در کف سینی فر روی کاغذ روغنی به شکل مار بچینید و آن را به مدت 30 دقیقه داخل فر از قبل گرم‌شده با حرارت 200 درجه سانتی‌گراد قرار دهید.