نان چرب شوشتری یه غذای خیلی با حال و خوشمزس که در گذشته ای نه چندان دور برای ناهار عروسی ها درست میشد. برای گوشت این غذا از ران گوسفند، سردست و یا گردن استفاده میشه. این غذا خیلی چرب و طعم عالی اون با روغن حیوانی دو چندان میشه.

زعفران یکی از مواد اولیه این غذا هست که بهتره توی استفاده ازش ولخرجی کنید. البته دزفولی ها هم این غذا رو با اندکی تفاوت درست می کنند. هردوی این شهرها مدعی هستند نان چربی متعلق به اونهاست! پس قطعا این غذا خیلی خوشمزه است که سرش دعواست!

غذاهای محلی همیشه طعم های ماندگاری دارند. مثل کوفته سبزی شیرازی، کوکوی باقالی یا خورش پسته کوهی. نان چربی شوشتری هم قطعا همینطوره. طرز تهیه نان چرب خیلی راحته و به سادگی می تونین توی خونه درستش کنید. لذت بخش تر از همه چیز این که باید این غذا رو با دست میل کنید. تفاوت نان چرب شوشتری و دزفولی معمولا در کشمش است. شوشتری ها کمتر از کشمش استفاده می کنند. اما به هر حال به نظر می رسه کشمش یکی از مواد اصلی این غذاست. حالا اگه شما هم دوست ندارید می تونید حذفش کنید.

 

طرز تهیه نان چرب

  1- در تهیه این غذا ابتدا باید پوست نخود ها را بگیرید. برای این کار از شب قبل نخود ها را خیس کنید.  سپس با فشار دادن بین دو انگشت پوست آن ها را بگیرید. بعد از پوست گرفتن باید نخودها را دو لپه کنید. ( یعنی از وسط نصف کنید.) در یک روش دیگر، نخود ها را روی یک پارچه تمیز بریزید. سپس با یک وسیله مثل لیوان یا دست مقداری آنها را ماساژ دهید. در نهایت آنها را زیر آب بشویید تا پوستشان کنده شود. وقتی این کار را انجام دادید نخود ها را کنار بگذارید. 2- پیاز را پوست گرفته و خلالی خرد کنید. داخل روغن تفت دهید تا طلایی شوند. سپس گوشت را به پیازها اضافه کرده و کمی تفت دهید. وقتی رنگ گوشت تغییر کرد زردچوبه و نمک رو داخل گوشت بریزید. سپس مقداری آب داخل گوشت ریخته و زمان دهید تا گوشت نیم پز شود. 3- پس از نیم پز شدن گوشت نخودهای پوست گرفته و لپه شده را به همراه زعفران داخل غذا بریزید و صبر کنید تا گوشت و نخود کاملا پخته شده و جا بیافتد. 4- تقریبا 10 دقیقه آخر پخت غذا داخل یک ظرف کوچک روغن حیوانی ریخته و پیاز داغ درست کنید. کشمش و زردچوبه را نیز اضافه کنید. حتی می توانید مقداری زعفران نیز داخل این مواد بریزید. همانطور که گفته شد نان چرب را بدون کشمش نیز می توان تهیه نمود. 5- برای سرو غذا باید داخل سینی یک نان تنوری یا تافتون گذاشته و مقداری از آب گوشت روی آن ریخته و دو طرف نان را به آب گوشت آغشته می کنید. سپس از مواد گوشتی و کشمش و پیازداغ روی نان ریخته و آن را از وسط تا بزنید. البته می توانید تکه های گوشت را از قبل داخل ماهیتابه حاوی کشمش و پیاز داغ بریزید. سپس همه مواد را با هم روی نان خیس شده قرار دهید.   نان چرب با کشمش  

نکات کلیدی برای تهیه نان چرب

- مقدار روغن این غذا به نسبت غذاهای دیگر بیشتر است. - آب این غذا باید کم باشد و تقریبا یک خوراک غلیظ دارید. - هر چقدر گوشت این غذا بیشتر باشد خوشمزه تر می شود. - تکه های گوشت نان چرب از گوشت قیمه ریزتر می باشد. - اگر این غذا را به همراه ترشی میل کنید قطعا لذت بیشتری از خوردن آن می برید. - خوردن این غذا برای افرادی که کلسترول دارند توصیه نمی شود چون بسیار چرب است.   تصاویر از اینستاگرام: hadi_pooladgar@ rashintaheri61@