فرنی مانند حلوا و شله زرد نوعی دسر سنتی ایرانی خوشمزه است که ماده اصلی آن شیر و آرد برنج است. این دسر بافتی بسیار نرم دارد و به خاطر مقدار شیر زیادی که در آن به کار میرود خیلی هم مقوی است. فرنی آرد برنج را به شکل های مختلف میتوان تهیه کرد. در اینجا دستور تهیه فرنی اصفهان یا همان فرنی با نشاسته برای شما عزیزان آماده شده است که در آن از مقداری نشاسته گل در کنار آرد برنج استفاده میشود. نشاسته بافت آن را لطیف تر میکند. در ضمن از شکر استفاده نمیشود یا به مقدار خیلی کمی استفاده میشود و به جای آن فرنی با شیره انگور یا شیره خرما سرو میشود که سالم تر و لذیذ تر است. گرچه فرنی ماه رمضان شهرت زیادی دارد و بیشتر در این ماه تهیه و سرو میشود اما در بقیه زمانهای سال هم میتواند تنوع خوبی به برنامه غذایی شما بدهد. میتوانید آن را به عنوان عصرانه یا حتی صبحانه ای مقوی درست کنید که به ویژه برای بچه ها توصیه میشود. پس آرد برنج، شیر، نشاسته و شیره انگور را آماده کنید و با طرز تهیه فرنی با نشاسته همراه ما باشید.

فرنی آرد برنج ساده

طرز تهیه فرنی آرد برنج با نشاسته

مرحله اول:

شیر را در کاسه بزرگی بریزید. آرد برنج را روی آن بریزید و با همزن دستی هم بزنید تا تقریبا حل شود.

مرحله اول فرنی

مرحله دوم:

نشاسته را نیز اضافه کنید و هم بزنید تا در حد امکان یکدست شود. مخلوط را از یک صافی رد کنید و داخل قابلمه بریزید.

مرحله سوم:

قابلمه را روی شعله متوسط قرار دهید و مدام هم بزنید تا غلیظ شود. این کار حدود ۱۵-۲۰ دقیقه طول میکشد.

مرحله آخر تهیه فرنی

فرنی نشاسته را داخل ظرف مورد نظر بریزید و با خلال پسته تزئین کنید. موقع میل کردن به مقدار دلخواه شیره بریزید تا فرنی شیرین شود.

فرنی با شیره انگور   فرنی ماه رمضان را میتوانید به شکل های مختلف تزئین کنید و در سفره افطار از این دسر ایرانی خوشمزه استفاده کنید.  

نکات کلیدی تهیه فرنی با نشاسته:

- میتوانید به جای نشاسته گل از نشاسته ذرت هم استفاده کنید. نشاسته ذرت را میتوانید از فروشگاه لوازم قنادی تهیه کنید.

- در صورتی که نشاسته ندارید میتوانید به جای آن یک قاشق آرد برنج اضافه کنید البته طعم و بافت این دسر با نشاسته بهتر است.

-  به جای شیره انگور از شیره خرما هم میتوان استفاده کرد.

- روش تهیه جدید دیگری هم برای این دسر هست: طرز تهیه فرنی با شیره به این صورت است که شیره را در موقع طبخ به آن اضافه میکنند. به این ترتیب رنگ آن قهوه ای میشود.

- میتوانید بخشی از دسر را با زعفران و کاکائو رنگی کنید و به صورت لایه ای بریزید تا فرنی زعفرانی و کاکائویی چند لایه داشته باشید.

- تهیه فرنی برای نوزاد شش ماهه به این صورت است که 1 قاشق مرباخوری آرد برنج را با نصف قاشق مرباخوری شکر و کمی آب حرارت میدهید تا آرد پخته و مخلوط غلیظ شود. سپس بگذارید سرد شود. قبل از دادن به نوزاد روی این مخلوط 5 قاشق مرباخوری شیر مادر یا شیر خشک بچه حل شده بریزید و مخلوط کنید. حالا باید کمی غلیظ تر از شیر مادر شده باشد. این غذا برای تقویت و رشد نوزاد بسیار مفید است. البته توجه کنید که بهتر است قبل از دادن غذا به نوزاد 6 ماهه به پایین با پزشک مشورت کنید.