شله زرد یکی از محبوب ترین دسرهای ایرانی است که مواد اصلی آن برنج، شکر و زعفران هستند. در تهیه شله زرد بهتر است از برنج نیم دانه یا همان برنج خرد شده استفاده کرد. اما در صورتی که برنج نیم دانه در دسترس تان نیست میتوانید برنج ایرانی معمولی را از شب قبل خیس کنید تا موقع طبخ کمی نرم شده باشد. در تهیه شله زرد معمولاً مقدار شکر بیشتر از برنج انتخاب میشود اما این بستگی به ذائقه شما دارد. در اینجا به ازای 2 پیمانه برنج از 3 پیمانه شکر استفاده شده که شیرینی متوسطی به شله زرد شما میدهد. میتوانید برای کم شیرین شدن از 2 پیمانه و برای شیرینی بیشتر از 4 پیمانه شکر استفاده کنید.

مانند حلوا و فرنی به ویژه در ایامی مثل محرم و رمضان شله زرد نذری در نقاط مختلف پخته میشود. برای تزئین آن از دارچین، خلال بادام، خلال یا پودر پسته و حتی غنچه های گل محمدی میتوان استفاده کرد. در ادامه طرز تهیه و فوت و فن شله زرد نذری خوشمزه و خوش رنگ را خواهید دید. پیشنهاد میکنم برای آشنایی با روش های تزیین این دسر سنتی ایرانی خوشمزه، مطلب تزیین شله زرد را مطالعه کنید.

طرز تهیه شله زرد

مرحله اول:

برنج را از شب قبل چند بار بشوييد بگذارید با 3 پیمانه آب و نصف پیمانه گلاب تا صبح خیس بخورد.

مرحله دوم:

در ابتدای کار، 8 ليوان آب را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بيايد. سپس برنج مخلوط با گلاب را اضافه كرده و هم بزنيد تا بجوشد. كف روی آن را با كفگير برداريد و مرتب برنج را به هم بزنيد تا ته نگيرد. شعله را ملايم كنيد تا برنج بپزد. بسته به نوع برنج ممکن است این مرحله نیم ساعت تا 1 ساعت طول بکشد.

پخت برنج شله زرد

مرحله سوم:

شكر را پس از اینکه برنج پخته و به اصطلاح شکفته شد اضافه كنيد. پس از اضافه كردن شكر بايد مرتب هم بزنيد چون شله زرد معمولاً زود ته ميگيرد، اگر آب آن کشیده شده و سفت شده است ميتوانيد كمی آب جوش اضافه كنيد.

شکر شله زرد

مرحله پنجم:

زعفران سائیده را با دو سه قاشق آب جوش دم کنید و آن را به بقیه مواد اضافه کنید.

زعفران شله زرد

مرحله چهارم:

پس از اینکه شکر حل شد خلال بادام را به شله زرد اضافه نمایید. خوب هم بزنید تا غلیظ شود.

خلال بادام  

مرحله پنجم:

در پایان کره را اضافه کنید و هم بزنید تا ذوب شود. شعله را کاملاً کم کنید و 20 دقیقه درب قابلمه را بگذارید. برای رفع شلی شله زرد میتوانید این زمان را کمی بیشتر کنید.

کره شله زرد

شله زرد آماده شده را در کاسه بریزید. پس از 10 دقيقه سطح آن را به دلخواه تزیین کنید و بگذاريد سرد شود.

تزئین شله زرد

نکات کلیدی تهیه شله زرد:

- براي اين كه شله زرد آب نياندازد بهتر است روی حرارت ملايم اجاق یا شعله پخش كن قرار دهيد و بگذاريد يک ساعت ديگر بعد از جا افتادن روی حرارت باقی بماند تا آب اضافه آن تبخير شود.

- میتوانید خلال بادام را از یک ساعت قبل در گلاب خیس کنید تا خوش عطر شود.

- فراموش نکنید بعد از اضافه کردن شکر مرتب شله را هم بزنید تا ته نگیرد.

- علاوه بر گلاب میتوانید از هل هم برای عطر بیشتر استفاده کنید. میتوانید دانه های هل را بکوبید. پودر هل را در دستمالی بپیچید و یک ساعت در استکان حاوی آب جوش در بسته قرار دهید. سپس پارچه را فشار دهید. بگذارید اگر چیزی از هل وارد مایع شده ته نشین شود. سپس مایع خوش عطر را همراه گلاب اضافه کنید.

- برای رفع سفت شدن شله زرد میتوانید کمی آب جوش اضافه کنید و بگذارید چند قل دیگر بخورد.

- رفع شیرینی زیاد شله زرد کار ساده ای نیست. میتوانید با اضافه کردن آب جوش کمی از شیرینی آن کم کنید. اما بهتر است از ابتدا با دقت شکر بریزید تا دچار این مشکل نشوید.