از حلوای هویج گرفته تا حلوا با آرد برنج و یا حتی طرز تهیه و تزئین حلوای خوش عطر مجلسی. عزیزانی هم که به گلوتن حساسیت دارند میتوانند از حلوا بدون آرد استفاده کنند. اما ساده ترین نوع حلوا تیره است

. این حلوای ساده و دم دستی فوق العاده خوشمزه و دلچسب است و عطر گلاب و هل و زعفران در آن غوغا میکند. این حلوا را به عنوان نذری هم میتوانید در مراسم های مذهبی درست کنید.

گرچه شله زرد نذری، کاچی و فرنی هم در چنین مراسم هایی رواج دارد اما حلوا بدون شک گل سر سبد آنهاست.

فرقی نمیکند حلوا تیره را برای خانواده درست کنید یا دورهمی های کوچک؛ شک نکنید که مورد استقبال همه قرار میگیرد و روش تهیه آن هم به همین صورت است مثلا طرز تهیه حلوا برای 10 نفر هم دقیقا به همین صورت است. فقط کافی است مقدار مواد را دو برابر کنید.

 

طرز تهیه حلوا سیاه

مرحله اول:

برای تهیه شیره باید شکر ، آب ، گلاب ، زعفران و هل را مخلوط کنید و درون قابلمه ای روی حرارت ملایم قرار دهید تا 5 دقیقه بجوشد ، روغن را نیز داخل قابلمه ای بریزید تا گرم شود ؛ آرد را 2 بار الک کنید سپس داخل ظرفی بریزید و با حرارت کم شروع به تفت دادن کنید.

حلوای سیاه

مرحله دوم:

آرد را انقدر تفت دهید تا رنگ ارد کرم شود. بسیار مراقب باشید ارد شما ته نگیرد ( با قاشق مرتب ارد را هم بزنید ) ؛ پس از انکه رنگ ارد کرم شد روغن داغ را به ارد اضافه کنید و خوب مخلوط نمائید تا آرد سرخ شود و رنگ آرد طلایی شود.

حلوای شیره

مرحله سوم:

حرارت را کم کنید و شیره داغ ( مخلوط اب و شکر که از قبل اماده کرده اید ) را اضافه کنید ، پس از اضافه کردن همه مواد را خوب مخلوط کنید سپس کره را اضافه کنید و هم بزنید تا حلوای شما خودش را بگیرد و به روغن بیفتد.

حلوا شیره

مرحله چهارم:

حلوای آماده شده را داغ درون ظرف بریزید و سطحش را صاف کنید. حلوای آرد گندم را میتوانید با خلال بادام، پسته ، پودر نارگیل و ... تزئین کنید.

تزیین حلوا تیره رنگ

نکته ها:

- بهترین آرد برای حلوا آرد نان و بخصوص آرد سنگک میباشد ؛ میتوانید این حلوای خوشمزه را با نان شیرینی میکادو ( نان بستنی ) نیز سرو کنید، برای این کار به همان صورت داغ روی یک لایه نان حلوا بریزید و کامل پخش کنید سپس رویش نان دیگری قرار دهید و پس از خنک شدن بصورت شیرینی برش بزنید.

- اگر در زمان درست کردن حلوای تیره درون مخلوط ارد و روغن گلوله های ریزی مشاهده کردید با رد کردن آرد از یک صافی بزرگ این مشکل برطرف خواهد شد ، میتوانید قبل از اضافه کردن آرد به روغن یک بار ارد را الک کنید تا این مشکل بوجود نیاید ؛

- برای دادن رنگ بیشتر به حلوا میتوانید 1 قاشق غذاخوری پودر کاکائو در زمان اضافه کردن آرد به روغن بریزید ، طعم کاکائو درون حلوا مشخص نیست!