آماده کردن ژله شب یلدا یکی از هیجان انگیزترین بخش های این شبه که خودم از طرفداراش هستم. چون قراره با چند بسته پودر ژله و یه چند مورد مواد اولیه دیگه، کلی دسرهای خوشگل و خوشمزه تهیه کنی. خیلی کیف می ده. دستت کاملا بازه و یه عالمه کارای جالب و خلاقانه میشه انجام داد. یه وقتایی این قدر تنوع زیاده که آدم گیج میشه. الانم از همون مواقعه. بهتون حق میدم اگه بین این همه مدل دسر و ژله سردرگم شده باشین. برای همین یه مطلب آماده کردم برای تمام کسانی که مثل من عاشق ژله شب یلدا هستن.

در قالب این مطلب می خوام 13 مدل ژله شب یلدایی (که در واقع بیشتر از این هاست) رو بهتون معرفی کنم. شما هم با دیدنشون ایده بگیرین و ژله های قشنگ درست کنین. این مطلب دو بخشه. بخش اول مربوط به ژله شب یلدا به شکل هندوانه هست و در بخش دوم فقط از ژله شب یلدا با انار حرف می زنیم. شما هم اگه ایده جدیدی دارین خوشحال میشم در قسمت دیدگاه ها باهامون به اشتراک بذارین که ازتون یاد بگیریم. پیشاپیش از همراهیتون ممنونم! یلدا مبارک!

 

مدلهای ژله شب یلدا

 

ژله شب یلدایی به شکل هندوانه

برای تهیه ژله شب یلدا هندوانه ای روش های زیادی وجود دارد که در ادامه 7 مورد از آن ها را خواهید دید:

 

1- ژله در پوست هندوانه

اگر دلتان یک ژله شب یلدا ساده و بدون زحمت می خواهد، ژله در پوست هندوانه یک مورد ایده آل است. فقط باید یک هندوانه را برش دهید و مایع ژله را در آن بریزید. اگر دوست دارید طعم ژله ی شما طبیعی تر و خاص باشد، می توانید خودتان در خانه کمی آب هندوانه طبیعی بگیرید. سپس آن را با پودر ژلاتین یا پودر ژله آلوئه ورا ترکیب کنید.

 

ژله در پوست هندوانه

این جا کلیک کنید: طرز تهیه ژله در پوست هندوانه

.

2- طرز تهیه ژله هندوانه لیوانی

یک ایده عالی دیگر برای سرو ژله، ژله شب یلدا لیوانی است. معمولا ژله هندوانه در جام مدل بسیار پرطرفداری است. چون به راحتی می توان سه رنگ ژله هندوانه را در لیوان آماده کرد. فقط باید پودر ژله مورد نظرتان را با یک لیوان آب جوش و یک لیوان بستنی، در حالتی که هر دو هم دما هستند، مخلوط کنید. با این شیوه رنگ ژله و سه لایه بودن آن مشخص تر و زیباتر می شود. یا اگر دوست داشته باشید، مثل روش تهیه ژله میوه ای، می توانید مقداری کیوی پخته در قسمت ژله سبز رنگ بریزید. و روی لیوان ها را با برش های هندوانه تزیین کنید. (کیوی به صورت خام اجازه نمی دهد ژله ببندد.)

 

ژله هندوانه در جام

عکس از ashpazi_ba_del_o_jan@

.

3- ژله شب یلدا هندوانه

اگر قصد داشته باشید که ژله به شکل هندوانه تهیه کنید، می توانید آن را به شیوه های دیگری هم سرو کنید. مثلا سه لایه ژله به رنگ هندوانه را در قالب مخصوص با طرح دلخواه تهیه کنید. در این روش هم مانند روش لیوانی می توانید ژله ها را با بستنی ترکیب کنید تا خوش رنگ تر و خوشمزه تر شوند. برای درآوردن ژله از قالب هم مراقب باشید که تمام نکات لازم را رعایت کنید. وگرنه احتمال دارد تمام زحماتتان به هدر برود.

 

ژله هندوانه

عکس از deserkade_medisa@

.

- یا شاید فکر کنید در مهمانی شما سرو ژله هندوانه ای به این شکل کمی سخت است. پس می توانید ژله شب یلدا تک نفره درست کنید. برای طرح هندوانه ای معمولا از قالب ناودانی استفاده می شود که برش های ژله مثلثی شکل بشوند.

 

ژله شب یلدا هندوانه ای

عکس از deserkade_medisa@

.

- اما اگر به این قالب دسترسی ندارید و حوصله خرید کردن هم ندارید، یک ظرف مستطیلی بردارید. ژله ها را در آن آماده کنید. سپس به شکل برش های مساوی آن ها را برش دهید. و در کپسول کاغذی با ابعاد مناسب سرو کنید. این روش به عنوان ژله شب یلدا برای مدرسه هم مناسب است، چون سرو راحت تری دارد.

 

ژله شب یلدا تک نفره

عکس از ashpazi.melina@

.

4- ژله هندوانه کیکی

اما روش جذاب تری که برای سرو ژله به شکل هندوانه وجود دارد؛ مدل کیکی آن است. در این روش شما سه ظرف با ابعاد متفاوت نیاز دارید. در ظرف اول ژله بستنی سبز رنگ را بریزید. سپس یک ظرف دیگر داخل آن قرار دهید تا فضای مورد نظر داخل ژله ایجاد شود. معمولا این ظرف را با قالب یخ پر می کنند. وقتی ژله سبز رنگ بسته شد، این کار را مجددا برای لایه سفید رنگ و لایه قرمز رنگ هندوانه تکرار کنید. فراموش نکنید در لایه قرمز رنگ از شکلات چیپسی برای هسته های هندوانه استفاده کنید. در آخر هم با احتیاط ژله را از قالب خارج کرده و در صورت تمایل با رنگ خوراکی سبز رنگ روی ژله، خطوط پوست هندوانه را رسم کنید.

 

ژله هندوانه کیکی

عکس از banoie_ashpaz@

.

- اگر برنامه تان این است که هم ژله و هم کیک شب یلدا تهیه کنید، می توانید به کمک ژلو کیک هندوانه، با یک تیر دو نشان بزنید. ترکیب خوشمزه ای از پودر ژله و کیک است و طرح هندوانه هم دارد. فقط به 70 دقیقه زمان نیاز است تا آن را در خانه بپزید و از خرید کیک های آماده بی نیاز شوید.

 

ژلو کیک هندوانه

این جا کلیک کنید: طرز تهیه ژلو کیک هندوانه

.

5- طرز تهیه ژله شب یلدا ساده هندوانه ای

این مدل ژله شب یلدایی نیاز به قالب مخصوص دارد. البته از ظرف دیگری که ویژگی مشابهش را داشته باشد هم می توانید کمک بگیرید. قالب شما باید کف برآمده ای داشته باشد. مثل عکس زیر:

 

قالب مخصوص

عکس از sweetbaking.shaqayeq@

.

ژله سبز رنگ را در قالب درست کنید. سپس وقتی ژله بسته شد آن را از ظرف خارج کنید. ژله قرمز رنگ را به همراه شکلات چیپسی در قسمت روی ژله بریزید تا هندوانه شما آماده شود.

 

ژله شب یلدا ساده

عکس از sweetbaking.shaqayeq@

.

6- ژله رولی هندوانه ویژه شب یلدا

حدس می زنم با روش تهیه ژله رولی آشنا باشید. اگر روش آن را نمی دانید، نگران نباشید. قبلا آموزشش داده ایم. حالا قرار است به همان ژله رولی شور و حال یلدایی بدهیم. سه پودر ژله به رنگ های قرمز، سبز و سفید را آماده کنید. برای رنگ سفید معمولا از ترکیب بستنی و ژله آلوئه ورا استفاده می شود. در سینی مستطیلی شکل با عمق مناسب، سه رنگ ژله را کنار هم بریزید. مراقب باشید با هم ترکیب نشوند. درست مثل عکس زیر:

 

ژله رولی هندوانه ای

عکس از prettyy.tastyy@

.

حالا سینی را در یخچال بگذارید. وقتی ژله بسته شد، آن ها را رول کنید تا شکل عکس زیر شوند. اگر دوست داشته باشید می توانید روی آن ها را با ژله آلوئه ورا یا مخلوط پودر ژلاتین و آب بپوشانید تا ژله ویترینی یلدایی داشته باشید.

 

ژله شب یلدا رولی

عکس از prettyy.tastyy@

.

7- ژله سورپرایز هندوانه ای

اما آخرین مدل از ژله شب یلدا هندوانه ای که به نوعی یک ژله شب یلدا جدید و جالب است، ژله سورپرایز است. خاطرتان هست قبلا در مورد ژله سورپرایز قلبی صحبت کردیم؟ حالا به جای قلب قرار است برش های ژله هندوانه ای شکل را داخل آن قرار دهید. خیلی آسان و در عین حال دوست داشتنی است. اول ژله ها را با کمک قالب ناودانی تهیه کنید. آن ها را داخل قالب مورد نظرتان برای ژله سورپرایز بگذارید و دور آن مخلوط ژله آلوئه ورا و بستنی بریزید. فوق العاده می شود!

 

ژله شب یلدا مدل سورپرایز

عکس از mahbobeh_pk@

.

ژله شب یلدا با انار

حالا که در مورد ژله های هندوانه ای شکل صحبت کردیم، نوبت به ژله شب یلدا انار می رسد. در ادامه قرار است از 6 مدل از آن ها صحبت کنیم:

 

1- ژله انار سه رنگ یلدایی

یک نوع آسان ژله شب یلدایی همان تهیه ژله سه رنگ است اما این بار با استفاده از دانه های انار. برای این روش نیازی نیست از بستنی برای ژله قرمز رنگ استفاده کنید. همان طور که می بینید این سبک تزیین ژله محبوب ترین مدل برای ژله شب یلدا است.

 

ژله انار سه رنگ

این جا کلیک کنید: طرز تهیه ژله انار سه رنگ

.

- اما روش دیگر برای تهیه این ژله سه رنگ با انار این است که از رنگ سفید، قرمز و شفاف استفاده کنید. برای این روش اول ژله آلوئه ورا یا ژلاتین را در ظرف بریزید. وقتی نیم بند شد، دانه های انار را با خلال دندان داخل ژله قرار دهید. سپس خلال دندان را کمی بچرخانید تا از انار جدا شود. حالا برای ریختن لایه سفید باید دقت کنید که مایع ژله کاملا خنک باشد، تا لایه زیرین را آب نکند. همین کار را برای ژله قرمز رنگ تکرار کنید و مراقب ترکیب شدن لایه ها باشید. برای تزیین قلبی شکل روی ژله هم می توانید از قالب سیلیکونی قلبی و ژله سفید رنگ استفاده کنید.

 

ژله شب یلدا با انار

عکس از ashpazi.melina@

.

2- پاناکوتا و ژله انار شب یلدا

تهیه پاناکوتا به همراه ژله هم یک کار فوق العاده به نظر می آید. هم خوش طعم و زیباست است و هم آسان. اگر آن را به صورت لیوانی و تک نفره هم سرو کنید، به عنوان ژله شب یلدا برای مدرسه هم گزینه ای عالی به شمار می رود.

 

پاناکوتای انار

این جا کلیک کنید: طرز تهیه پاناکوتا و ژله انار شب یلدا

.

3- ژله شب یلدا به شکل انار

این موردی که می خواهم برایتان معرفی کنم دیگر حرف ندارد. حتی برای تزیین ژله شب یلدا برای عروس هم معرکه است. ظاهر بی نظیری دارد که همه عاشقش می شوند. برای شروع کار باید یک بسته ژله انار و یک بسته ژله آلوئه ورا را به روش بن ماری در آب جوش حل کنید. اجازه دهید خنک شوند. یک خامه صبحانه 200 گرمی را بردارید. یک قاشق غذاخوری از خامه در ژله انار و مابقی را در ژله آلووئه ورا بریزید. درست مثل روش ژله هندوانه کیکی، ژله انار را در ظرف مورد نظرتان بریزید. روی آن کاسه کوچک تری بگذارید. داخل کاسه را با یخ پر کنید. وقتی ژله انار بسته شد، درون آن آب داغ بریزید تا کاسه کوچک از ژله جدا شود. حالا ژله سفید را در آن بریزید و داخل آن را با دانه انار پر کنید. می توانید ژله سفید رنگ را در دو مرحله اضافه کنید تا لایه سفید رنگ بیشتری داشته باشید. وقتی ژله بسته شد، آن را در ظرف برگردانید. می توانید یک تاج انار را به کمک مایه ژله قرمز رنگ، به سر انار ژله ای بچسبانید تا طبیعی تر شود.

 

ژله شب یلدا انار

عکس از _farzaneh.sh@

.

4- دسر سه لایه با انار

اگر از ژله های سه رنگ هندوانه ای خسته شده اید، این باز می توانید سه رنگ جدید را امتحان کنید. دسر انار سه لایه ترکیب زیبایی از رنگ های قرمز، صورتی و سفید است که با دانه انار تزیین شده. حال و هوایی متناسب با شب یلدا دارد و به صورت لیوانی هم سرو می شود. در ضمن طعم و بافت کاملا متفاوتی هم دارد.

 

دسر انار سه لایه یلدا

این جا کلیک کنید: طرز تهیه دسر انار سه لایه شب یلدا

.

5- ژله ویترینی اناری برای یلدا

یک سبک دیگر از تزیین دسر و ژله، ژله های ویترینی هستند که می توانید ایده های زیادی را با آن ها پیاده سازی کنید. ما قبلا طرز تهیه ژله انار ویترینی را آموزش داده ایم. حالا شما می توانید روش تهیه آن را با ژله رولی ترکیب کنید و ژله ویترینی ای تهیه کنید که با دانه انار و ژله رولی تزیین شده. یک دسر خوشمزه و هیجان انگیز!

 

ژله شب یلدا انار ویترینی

عکس از design.atlas@

.

6- ژله شب یلدایی شیک

یک ژله شب یلدا جدید دیگر که ساده و در عین حال بسیار شیک است. برای شروع کار قالبی که در قسمت ژله هندوانه در موردش صحبت کردیم را در نظر بگیرید. حالا ژله انار پر از دانه های انار را با آن قالب درست کنید. روی آن را با ژله سفید رنگ، دانه های انار و خلال پسته تزیین کنید. ژله شب یلدای شما حاضر است. واقعا زیباست!

 

ژله یلدایی ساده با انار

عکس از luxury_deser@

.

خوشحال می شویم ژله یلدایی خود را با دستور ایران کوک تهیه کنید و عکس آن را در شبکه اجتماعی اینستاگرام با هشتگ یلدا_ایران_کوک به اشتراک بگذارید.