ژله از جمله دسرهایی هست که به دلیل تنوع زیاد در طعم و رنگ طرفدارهای زیادی رو به خودش جذب کرده. ژله فالوده، ژله ماست، ژله آجیلی مجلسی تنها یه نمونه کوچیک از این خوشمزه های دوست داشتنی هستن. در اکثر مهمونیا، ژله یه عضو ثابت سفره است. در این مطلب می خوام طرز تهیه 5 مدل ژله ولنتاین رو بهتون آموزش بدم. درست کردن این مدل ها خیلی آسونه و از اونجایی که کم کم داریم به روز ولنتاین نزدیک میشیم، این مدل ها برای ایده گرفتن خیلی خوبن. خیلی راحت می تونین با چند تا ایده و ابزار ساده یه سورپرایز خاص و هیجان انگیز واسه روز ولنتاین درست کنین و همه رو شگفت زده کنین. خوب با من همراه بشین تا یه سفر مهیج به سرزمین ژله های ولنتاین رو با هم تجربه کنیم.

 

5 مدل  ژله ولنتاین

 

1-ژله ویترینی با قلب های کوچک

مواد لازم:

پودر ژله  آلبالو یا انار  1 بسته

پودر ژله آلوورا  2 بسته

بستنی وانیلی  2 لیوان

آب جوش

طرز تهیه:

مرحله اول: درست کردن قلب های کوچک

ابتدا یک کاسه متوسط بردارید. پودر ژله آلبالو یا انار را به همراه یک لیوان آب جوش داخل کاسه بریزید و به روش بن ماری یا حرارت غیر مستقیم، پودر ژله را در آب جوش خوب حل کنید تا شفاف شود. سپس در یک کاسه دیگر پودر ژله آلوورا را به همراه آب جوش بریزید و آن را نیز به روش بن ماری در آب جوش حل کنید. سپس مدتی صبر کنید تا ژله ها خنک شوند. بعد از خنک شدن ژله ها در هر کدام مقدار یک لیوان بستنی وانیلی به دمای محیط رسیده بریزید و خوب مخلوط کنید تا مایع یک دستی به دست آورید.

حالا دو ظرف مسطح، طوری که وقتی مایع ژله را داخل آن می ریزید ارتقاع ژله بین یک تا یک و نیم سانتی متر باشد، مانند ظرف های پیرکس، بردارید. کف ظرف را با کیسه فریزر بپوشانید و روی کیسه فریزر را نیز چرب کنید. سپس ژله بستنی آلبالو یا انار و ژله بستنی آلوورا را در هر کدام از ظرف ها بریزد و در یخچال بگذارید تا خوب سفت شوند.

پس از سفت شدن ژله ها، آن ها را از یخچال خارج کنید. با استفاده از کاتر برش سه تیکه چهار عددی طرح قلب در سایزهای مختلف، ژله بستنی ها را قالب بزنید. سپس قلب ها را در یخچال بگذارید تا شل نشوند.

 

قلب آبی سفید

 

مرحله دوم: درست کردن ژله آلوورا

یک بسته پودر ژله آلوورا باقی مانده را با یک لیوان آب جوش مخلوط کنید و به روش بن ماری ژله را در آب جوش حل کنید. سپس یک لیوان آب سرد به آن اضافه کنید.

 

مرحله سوم: درست کردن ژله ویترینی با قلب های کوچک

یک قالب کیک قلبی شکل بردارید. مقدار از ژله آلوورا را کف قالب بریزد و قالب را در یخچال بگذارید تا ژله نیم بند شود. سپس قالب را از یخچال خارج کنید و طبق سلیقه خود ژله بستنی های قلبی که قالب زدید را روی دیواره و داخل قالب بچینید. سپس با یک قاشق، به آرامی و طوری که قلب ها جابه جا نشوند از ژله آلوورا روی آن ها بریزد به اندازه ای که مقداری روی قلب ها را بپوشاند. سپس قالب را در یخچال بگذارید تا ژله نیم بند شوند. همین مرحله را چند بار دیگر نیز تکرار کنید تا قالب پر شود. سپس برای چند ساعت آن را در یخچال بگذارید تا خوب سفت شود.

سپس ژله ویترینی را از یخچال خارج کنید و به آرامی ژله را از کناره ها جدا کنید و قالب را برگردانید.

هم چنین اگر دوست داشتید براری درست کردن قلب های کوچک از هر رنگ ژله ای می توانید استفاده کنید. اگر خواستید از چند رنگ ژله برای درست کردن قلب ها استفاده کنید باید یک بسته از کدام را به کار ببرید.

 

قلب رنگی

 

 

2- ژله ولنتاین در جام

مواد لازم:

پودر ژله انار یا آلبالو  1 بسته

پودر ژله آلوورا  2 بسته

بستنی وانیلی  2 لیوان

مرحله اول: درست کردن قلب ها

در این مدل جذاب برای ژله ولنتاین، ابتدا در یک کاسه ژله انار یا آلبالو را با یک لیوان آب جوش به روش بن ماری روی حرارت غیر مستقیم حل کنید تا شفاف شود. سپس کف یک ظرف مسطح را با کیسه فریزر بپوشانید و کیسه را چرب کنید و ژله را داخل آن بریزید و در یخچال بگذارید تا خوب سفت شود. سپس از یخچال خارج کنید و با کاتر برش سه تکه چهار عددی طرح قلب قالب بزنید.

حالا قلب ها را به دیواره های جام بچسبانید و بگذارید در یخچال تا خوب محکم شوند. در صورتی که قلب ها از دیواره جدا شدند لازم است جام را به صورت خوابیده در یخچال بگذارید.

 

مرحله دوم: درست کردن ژله آلوورا

در یک کاسه متوسط دو بسته پودر ژله آلوورا را به همراه دو لیوان آب جوش مخلوط کنید و به روش بن ماری حل کنید تا مایع شفافی به دست آورید. سپس مدتی آن را کناری بگذارید تا خنک شود. بعد از خنک شدن، دو لیوان بتنی وانیلی به دمای محیط رسیده به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید تا بستنی حل شود.

 

مرحله سوم: درست کردن ژله ولنتاین در جام

حالا جام ها را از یخچال خارج کنید. سپس به آرامی ژله بستنی آلوورا را داخل جام ها بریزید طوری که قلب های روی دیواره جام ها جا به جا نشوند. مجدداً برای چند ساعت جام ها را در یخچال بگذارید.

برای تزیین می توانید از خام فرم گرفته و ترافل استفاده کنید.

 

ژله ولنتاین در جام

 

3- ژله ولنتاین با قالب لوف

مواد لازم:

پودر ژله آلبالو یا انار  2 بسته

پودر ژله آلوورا  2 بسته

بستنی وانیلی  2 لیوان

آب جوش

طرز تهیه:

مرحله اول: درست کردن قلب ها

ابتدا در یک کاسه متوسط دو بسته پودر ژله آلبالو یا انار را به همراه سه لیوان آب جوش مخلوط کنید. سپس به روش بن ماری آن ها را حل کنید تا مایع شفافی حاصل شود و تمام ذرات ژله به خوبی حل شود. ژله آلبالو یا انار را در یک ظرف مسطح بریزید و ظرف را مدتی در یخچال بگذارید تا سفت شود. سپس از ظرف را از یخچال خارج کنید و با یک کاتر برش سه تکه چهار عددی طرح قلب بزرگ قالب بزنید. قلب ها را در یخچال بگذارید تا شل نشوند.

 

مرحله دوم: درست کردن لایه سفید

دو بسته پودر ژله آلوورا را به همراه دو لیوان آب جوش در یک کاسه بریزید و مخلوط کنید. سپس به روش بن ماری پودر ژله را به خوبی در آب جوش حل کنید. پس از خنک شدن ژله دو لیوان بستنی وانیلی که به دمای محیط رسیده را با آن مخلوط کنید.

 

مرحله سوم: درست کردن ژله ولنتاین با قالب لوف

داخل قالب لوف را کمی چرب کنید و مدتی در فریزر بگذارید. سپس قالب را از فریزر خارج کنید و یک لایه از ژله بستنی آلوورا را داخل ان بریزید و در یخچال بگذارید تا زمانی که ژله نیم بند شود. سپس قالب را از یخچال خارج کنید قلب های قالب زده را نیز بیرون بیاورید. حالا قلب های قالب زده را در قسمت میانی قالب به صورت برعکس یعنی به شکل عدد 5 بچینید. پس از اتمام چیدن قلب ها بقیه ژله بستنی آلوورا را به آرامی روی آن ها بریزید چون از سایز بزرگ کاتر قلب استفاده کردیم در این مرحله قلب ها جا به جا نمی شوند. مجدداً قالب را برای چند ساعت در یخچال بگذارید تا خوب سفت شوند.

پس از اینکه قالب را از یخچال خارج کردید، ان را در ظرف پذیرایی برگردانید. در اینجا می بینید که قلب هایی که برعکس چیده بودید به شکل درست ظاهر می شوند.

می توانید با استفاده از خامه فرم گرفته و مرواریدهای خوراکی ژله را تزیین کنید.

 

قالب لوف

 

4- ژله ولنتاین با قالب قلب سورپرایز

مواد لازم:

پودر ژله آلبالو یا انار  2 بسته

پودر ژله آلوورا  1 بسته

بستنی وانیلی  1 لیوان

طرز تهیه:

مرحله اول: درست کردن لایه اول قلب سورپرایز

برای درست کردن این مدل فوق العاده شیک به سه قالب ژله پلاستیکی قلب سورپرایز نیاز دارید که باید در سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ باشند. در مرحله اول از قالب بزرگ استفاده کنید.

ایتدا دو بسته پودر ژله آلبالو یا انار را با دو لیوان آب جوش مخلوط کنید، سپس به روش بن ماری پودر ژله ها را در آب جوش حل کنید تا مایع شفافی حاصل شود. حالا به اندازه نصف لیوان از ژله را بردارید و کاری بگذارید تا خنک شود و به باقی مانده ژله نصف لیوان آب سرد اضافه کنید.

حالا کف و دیواره های قالب قلب سایز بزرگ را چرب کنید و کمی از ژله را کف قالب بریزید و در یخچال بگذارید تا ژله نیم بند شود.

 

مرحله دوم: درست کردن لایه دوم قلب سورپرایز

پس از نیم بند شدن ژله، قالب را از یخچال خارج کنید. حالا قسمت بیرونی قالب قلب سایز متوسط را چرب کنید. سپس آن را داخل قالب قلب سایز بزرگ و روی ژله نیم بند بگذارید و یک جسک سنگین هم داخل آن بگذارید تا قالب جا به جا نشود. سپس با یک قاشق فاصله بین کناره های دو قالب را با ژله قرمز رنگ پر کنید و مجدداً قالب را در یخچال بگذارید و این بار زمان بدهید تا ژله خوب سفت شود.

حالا قالب را از یخچال خارج کنید و جسم سنگین را از داخل قالب قلب سایز متوسط بردارید و یک لیوان آب داغ داخل آن بریزید و قالب را به آرامی جدا کنید و ژله را مدتی در یخچال بگذارید تا سفت شود.

 

بر ژله قلب سورپرایز

 

مرحله سوم: درست کردن لایه سوم قلب سورپرایز

یک بسته پودر ژله آلوورا را به همراه یک لیوان آب جوش داخل یک کاسه بریزید و به روش بن ماری خوب آن را حل کنید و زمان بدهید تا خنک شود. سپس نصف لیوان بستنی وانیلی به دمای محیط رسیده را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید.

مقداری از ژله بستنی آلوورا را داخل قلب توخالی بریزید و بگذارید یخچال تا نیم بند شود. سپس از یخچال خارج کنید. حالا قالب قلب سایز کوچک را از قسمت بیرونی چرب کنید و روی ژله بستنی بگذارید و یک جسم سنگین داخل آن بگذارید. فاصله بین دیواره های قالب ها را با ژله بستنی آلوورا پر کنید.

 سپس قالب را در یخچال بگذارید تا به خوبی سفت شود.

پس از اینکه ژله بستنی آلوورا سفت شد، قالب را از یخچال خارج کنید.

جسم سنگین را از داخل قالب بردارید و یک لیوان آب داغ داخل قالب بریزید و به آرامی قالب را از ژله بستنی جدا کنید و مدتی ژله را در یخچال بگذارید تا شل نشود.

مرحله چهارم: لایه آخر ژله ولنتاین با قالب قلب سورپرایز

باقی مانده ژله قرمز مرحله اول را با 5 قاشق غذاخوری بستنی وانیلی مخلوط کنید و داخل حفره قلب آخر بریزید تا کاملاً پر شود.

حداقل به مدت 7 ساعت قالب را در یخچال بگذارید تا کاملاً سفت شود. پس از این مدت، به آرامی و با دقت ژله را از قالب خارج کنید.

 

قالب قلب سورپرایز

 

 

5-  قالب LOVE

مواد لازم:

پودر ژله آلبالو یا انار  1 بسته

پودر ژله آلوورا  4 بسته

بستنی وانیلی  2 لیوان

رنگ خوراکی قرمز و صورتی

طرز تهیه:

مرحله اول: درست کردن قلب ها

ابتدا لازم است قلب های کوچک کناره های قالب را درست کنید. پس یک بسته پودر آلبالو یا انار را به همراه یک لیوان آب جوش در یک کاسه بریزید و به روش بن ماری یا حرارت غیر مستقیم ملاً روی بخار آب در حال جوش، ذرات ژله را به خوبی در آب حل کنید تا مایع کاملاً شفافی به دست آورید.

سپس کمی رنگ خوراکی ژله ای قرمز هم به آن اضافه کنید تا خوش رنگ شود.

ژله را کناری بگذارید تا خنک شود. حال چون می خواهیم رنگ ژله مات باشد مقدار نصف لیوان بستنی وانیلی به دمای محیط رسیده را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید تا یک دست شوند. سپس ژله بستنی قرمز را داخل یک ظرف مسطح بریزید و در یخچال بگذارید تا خوب سفت شود.

بعد از سفت شدن ژله، آن را از یخچال خارج کنید و با کاتر برش سه تکه چهار عددی طرح قلب قالب بزنید. قلب های قالب زده را در یخچال بگذارید تا شل نشوند.

برای درست کردن قلب های صورتی رنگ، یک بسته پودر ژله آلوورا را با آب جوش به روش بن ماری حل کنید و پس از خنک شدن نصف لیوان بستنی وانیلی و رنگ خوراکی ژله ای صورتی به آن اضافه کنید. سپس آن را در طرف مسطح ریخته و در یخچال بگذارید و پس از سفت شدن با کاتر  قالب بزنید.

 

مرحله دوم: درست کردن لایه اول ژله ولنتاین با قالب LOVE

ابتدا قالب ژله پلاستیکی طرح LOVE را کمی چرب کنید و در فریزر بگذارید.

دو بسته پودر ژله آلوورا در سه لیوان آب جوش به روش بن ماری حل کنید و کناری بگذارید تا خنک شود. این ژله آلوورا بی رنگ را در مرحله سوم نیاز دارید.

سپس یک بسته پودر ژله آلوورا را نیز در آب جوش حل کنید و پس از خنک شدن نصف لیوان بستنی وانیلی به آن اضافه کنید. این ژله بستنی آلوورا را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید و در سه کاسه جداگانه بریزید. در یکی از کاسه ها مقداری رنک خوراکی قرمز اضافه کنید و هم بزنید و در کاسه دوم چند قطره رنگ خوراکی صورتی بریزید و مخلوط کنید و کاسه سوم را هم به همان رنگ سفید باقی بگذارید.

حالا قالب را از فریزر خارج کنید. ژله قرمز و صورتی را کف قالب در حروف بریزید و در یخچال بگذارید تا نیم بند شوند. سپس قالب را از یخچال خارج کنید و ژله بستنی آلوورا سفید را روی آن بریزد و مجدداً داخل یخچال بگذارید تا نیم بند شود.

 

مرحله سوم: لایه آخر ژله ولنتاین با قالب LOVE

پس از نیم بند شدن ژله بستنی آلوورا، قالب LOVE و قلب های قرمز و صورتی که قالب زدید را از یخچال خارج کنید. حالا قلب های قرمز را به دیواره های قالب و روی لایه قبلی بچسبانید و به آرامی ژله آلوورا بی رنگی که در مرحله دوم درست کردید را در قالب بریزید. مراقب باشید که قلب ها جا به جا نشوند. قالب را در یخچال بگذارید تا ژله آلوورا نیم بند شود.

حالا نوبت قلب های صورتی رنگ است. پس از نیم بند شدن ژله آلوورا، قالب را از یخچال بیرون بیاورید و قلب های صورتی را با دقت در دیواره های قالب بگذارید و بقیه ژله آلوورا بی رنگ را روی آن بریزید . سپس حداقل برای 6 ساعت قالب را در یخچال بگذارید تا کاملاً سفت شوند.

قالب را از یخچال خارج کنید و ژله را از کناره های آزاد کنید، سپس قالب را در ظرف مناسب سرو برگردانید.

 

قالب طرح لاو

 

 

نوش جان

 

در صورت تمایل می توانید ژله ولنتاین را در قالب های تک نفره نیز درست کنید.

عکس از اینستاگرام

@ghaleb_jelle

@ashpazi.shayli

@zohre_drs2

@ashpazi.termeh

@zhelehaye_rangarang