پوره معمولا مخلوطی از سبزیجات، حبوبات و غلات است که مواد اولیه آن بعد از پخته شدن، با استفاده از گوشت‌کوب یا مخلوط‌ کن میکس می‌شوند. انواع پوره بسیار مغذی هستند و به دلیل هضم راحت برای کودکان و سالمندان مناسب هستند. شما در خانه با مواد اولیه در دسترس می‌توانید انواع پوره‌های خوشمزه و مقوی مانند پوره کدوسبز، پوره کدوحلوایی، پوره ماهی و پوره برنج و سبزیجات را برای خردسالان و سالمندان درست کنید و خودتان نیز از خوردنش لذت ببرید.

پوره برنج و سبزیجات، یک غذای کامل و مغذی است که ما قصد داریم این‌جا طرز تهیه آن را آموزش دهیم. استفاده از گوشت چرخ‌کرده در این پوره، آن را به غذایی سرشار از پروتئین تبدیل می‌کند. از طرف دیگر سبزیجات متنوع در پخت این پوره به کار می‌رود که دارای فیبر، انواع ویتامین و مواد معدنی هستند. پوره برنج و سبزیجات را می‌توانید به مدت 1 ماه نیز در فریزر نگهداری کنید تا در روزهایی که وقتی برای آشپزی ندارید از آن‌ها استفاده کنید. برای یاد گرفتن طرز تهیه پوره برنج و سبزیجات با ایران کوک همراه باشید.

 

طرز تهیه پوره برنج و سبزیجات

مرحله اول

برنج را چند ساعت قبل از پخت پوره در آب خیس کنید. سیب‌زمینی‌ها را پوست بکنید و با مقداری آب و نمک بپزید. بعد از این‌که آب سیب‌زمینی کشیده شد، سیب‌زمینی‌های پخته را به اندازه دلخواه برش بزنید.

 

مرحله دوم

هویج‌ها را خرد کنید و بپزید. پیاز را نیز خرد کنید و داخل ماهی‌تابه با کمی روغن تفت دهید. سپس، گوشت چرخ‌کرده را به پیاز اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند.

پس از تغییر رنگ گوشت نیز گوجه‌های خردشده، نمک و فلفل را به آن اضافه کنید و اجازه دهید آب اضافی مواد با حرارت ملایم کشیده شود.

 

مرحله سوم

برنج را درون قابلمه بریزید و روی آن 1 لیتر آب با مقداری نمک بریزید. قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا برنج بجوشد و آبش تمام شود. سپس، برنج پخته را داخل ماهی‌تابه‌ای که مواد اصلی برنج را آماده کرده‌اید، بریزید و با مواد خوب مخلوط کنید.

 

مرحله چهارم

هویج و سیب‌زمینی را نیز داخل ماهی‌تابه بریزید، حرارت را کم کنید و 15 تا 30 دقیقه صبر کنید تا برنج مزه‌دار شود. در صورت تمایل بعد از پخت پوره، آن را در مخلوط کن بریزید تا مواد کاملا له شوند.

طرز تهیه پوره برنج و سبزیجات

نکات طلایی در تهیه پوره برنج و سبزیجات

-اگر دوست دارید پوره مقوی‌تری داشته باشید، از برنج قهوه‌ای استفاده کنید. البته در صورت استفاده از برج قهوه‌ای حتما پوره را در آخر در مخلوط کن بریزید.

- سبزیجات این پوره را می‌توانید به سلیقه خودتان با انواع دیگر سبزیجات جایگزین کنید.

- گوجه‌فرنگی در این پوره را می‌توانید با 2 قاشق رب گوجه‌فرنگی جایگزین کنید. همچنین به جای گوشت چرخ‌کرده می‌شود از سینه مرغ استفاده کرد.

 

سخن آخر

پوره برنج و سبزیجات، یک غذای کامل و مقوی است که طرز تهیه نسبتا آسان و راحتی دارد. برای درست کردن این پوره از برنج، گوشت چرخ‌کرده، پیاز، سیب‌زمینی، هویج و گوجه استفاده می‌شود که دارای مقدار زیادی پروتئین، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. همچنین این پوره را می‌توانید به مدت 1 ماه در فریزر نگهداری کنید.

در اولین مرحله درست کردن این پوره باید سیب‌زمینی‌ها را پوست بگیرید، آب‌پز کنید و خردشان کنید. هویج‎‌ها را نیز خرد کنید و جداگانه بپزید. در ادامه پیاز خردشده را در روغن تفت دهید و گوشت چرخ‌کرده را اضافه کنید. بعد از تغییر رنگ گوشت نیز گوجه‌های خردشده، نمک و فلفل را داخل ماهی‌تابه بریزید و اجازه دهید دهید آب مواد با حرارت ملایم کشیده شود. برنج را با 1 لیتر آب و کمی نمک بپزید و با هویج و سیب‌زمینی به مواد داخل ماهی‌تابه اضافه کنید. 15 تا 30 دقیقه بعد پوره برنج و سبزیجات آماده است.