شاید با شنیدن اسم این کباب شما هم بخواین بدونین کباب نگینی چیست یا اصلا به چه جور کبابی گفته میشه. کباب نگینی یه کباب مخلوط از گوشت قرمز و مرغ هست. توی این روش شما همون روش تهیه کباب کوبیده رو اجرا می کنین با این تفاوت که گوشت مرغ مثل نگین های طلایی رنگ روی کوبیده قرار می گیرن. این کباب هم طعمی عالی داره و هم ظاهری خوشگل و مجلسی.

توی این مطلب ما می خوایم طرز تهیه کباب نگینی رستورانی رو توی خونه بهتون آموزش بدیم. البته در کنارش در مورد کباب رول زعفرانی هم صحبت می کنیم که می تونین اون رو هم با ترکیب مرغ زعفرانی و مایه کباب کوبیده تهیه کنین. هر دوی این کباب ها به شدت طرز تهیه آسونی دارن. مطمئنم عاشقشون می شین. راستی اگه به آتش و زغال یا فر دسترسی ندارین، می تونین کباب نگینی ماهیتابه ای هم تهیه کنین. روشش فرق خاصی نداره، فقط باید کباب ها رو در تابه آماده کنین. کباب بلغاری، کباب قفقازی و جوجه حلزونی هم سه نوع کباب دیگه هستن که با همین روش رول کردن گوشت مرغ می تونین تهیه کنین و لذت ببرین. حالا اگه برای تهیه کردن دو نوع کباب فوق العاده خوشمزه از ترکیب گوشت گوسفند و گوساله با مرغ آماده هستین، همراه ایران کوک باشین.

طرز تهیه کباب نگینی و کباب رول زعفرانی

 

مرحله اول: آماده سازی گوشت و پیاز

برای شروع کار باید اول پیاز ها را بشویید و پوست بگیرید. سپس آن ها را رنده کرده و آب پیاز را جدا کنید. حالا گوشت گوساله و قلوه گاه گوسفند را چرخ کنید و داخل کاسه بزرگی بریزید. زعفران را هم دم کرده و آماده کنید. به طوری که دو قاشق غذاخوری زعفران دم کرده داشته باشید.

 

مرحله دوم: مخلوط کردن مواد کباب کوبیده

در کاسه ای که گوشت چرخ کرده را ریخته اید، پیاز رنده شده، یک عدد تخم مرغ، یک قاشق غذاخوری زعفرانی که قبلا دم کرده اید، نمک و فلفل سیاه را اضافه کنید. در این مرحله هر ادویه دلخواه دیگری مانند جوز هندی یا انواع ادویه های مخصوص کباب را هم می توانید در کاسه بریزید.

 

مرحله سوم: ورز دادن و طعم دار شدن گوشت

در این مرحله از تهیه کباب کوبیده باید مخلوط گوشتی را خوب ورز دهید. این کار را تا حدی ادامه دهید که گوشت یک دست شده و حالت چسبنده ای داشته باشد. حالا روی ظرف را بپوشانید و یا مخلوط گوشت را در ظرف دربسته ای بریزید و در یخچال بگذارید. گوشت باید به مدت 2 ساعت در یخچال بماند تا طعم مواد به خورد هم برود و کباب نگینی شما خوش طعم تر شود.

 

مرحله چهارم: آماده کردن مرغ کباب نگینی و رول زعفرانی

در همین مدت که مایه گوشتی در یخچال است، نوبت به آماده سازی رول های مرغ می رسد. سینه های مرغ را خوب تمیز کرده و بشویید. سپس یک سوم آن ها برای کباب رول و مابقی را برای کباب نگینی آماده کنید. یک سوم مرغ ها را به کمک یک چاقوی تیز از پهنا برش بزنید. هر تکه مرغ باید به شما دو الی سه تکه پهن و نازک بدهد. حالا مانند روش تهیه شنیتسل مرغ، تکه های مرغ را خوب بکوبید تا نازک و پهن تر شوند. برای کوبیدن مرغ ها می توانید از گوشت کوب یا استیک کوب کمک بگیرید. برای تهیه کباب به شکل نگینی هم باید مرغ ها را به تکه های کوچک و ریز برش بزنید.

 

مرحله پنجم: طعم دهی به گوشت مرغ

حالا که گوشت سینه مرغ به اندازه های مورد نظر درآمد، باید آن ها را در کاسه ای بریزید. سپس روغن زیتون یا روغن مایع، یک قاشق غذاخوریِ باقی مانده از زعفران دم کرده، آب لیمو، نمک، فلفل و ادویه های دلخواه دیگر را روی مرغ ها بریزید. اجازه دهید گوشت مرغ به مدت نیم ساعت به همراه این مواد طعم دهنده استراحت کند تا خوشمزه تر شود.

 

مرحله پنجم: تهیه کباب رول زعفرانی

 حالا تکه هایی از مرغ را که برای کباب رول آماده کرده اید، بردارید و تکه های مخصوص کباب نگینی را در کناری قرار دهید. مایه کباب کوبیده ای که آماده و طعم دار کرده اید را هم در دسترستان بگذارید. حالا یک تکه از سینه مرغ را روی سطح کار پهن کنید. کمی گوشت از مایه کباب کوبیده بردارید و در مرکز سینه مرغ بگذارید.

 

کباب رول

 

حالا سینه مرغ را رول کنید تا مایه کباب کوبیده کاملا داخل آن قرار بگیرد. این کار را برای تمام تکه های مرغ رولی تکرار کنید. سپس با احتیاط آن ها را به سیخ بکشید تا کباب رول زعفرانی شما آماده ی پخت شود. اگر احساس می کنید ممکن است در حین پخت، مایه گوشتی از دو سر رول به بیرون بریزد، می توانید دو سر رول را به کمک خلال دندان های کوچک ببندید.

 

رول کردن مرغ

 

مرحله ششم: تهیه کباب نگینی خانگی

حالا با بقیه مایه گوشتی کباب کوبیده و مرغ ها، کباب نگيني را آماده کنید. مایه کباب کوبیده را به روش معمول به سیخ بکشید. سپس در بخش هایی از گوشتی که روی سیخ است، با انگشت فاصله کم عمقی ایجاد کنید. گوشت مرغی که خرد کرده اید را در این فواصل قرار دهید. دو طرف مرغ ها را با مایه کباب کوبیده بپوشانید تا خوب بچسبند. در روش تهیه این کباب فقط باید یک طرف سیخ را با گوشت مرغ نگینی کنید. به هر تعدادی که برایش روی سیخ فضا دارید، گوشت مرغ را مابین مایه کوبیده قرار دهید و مطمئن شوید که کاملا بهم چسبیده اند. این کار را برای بقیه مواد کباب ادامه دهید.

 در صورت تمایل می توانید با توجه به خلاقیت خودتان طرح های متنوعی به وسیله گوشت مرغ روی مایه کوبیده ایجاد کنید تا کباب خاص تری داشته باشید.

 

کباب رول

 

مرحله هفتم: پخت کباب ها

اگر برای پخت کباب از آتش زغال استفاده می کنید دقت داشته باشید که کباب رول زعفرانی به حرارت ملایم و کباب کوبیده نگيني به حرارت زیاد و تند نیاز دارند. البته کباب نگینی در فر هم قابل تهیه کردن است و مشکلی برای آن پیش نمی آید. وقتی کباب ها پخته و آماده شدند، می توانید آن ها را به همراه کره ذوب شده، نان تازه یا پلو، گوجه فرنگی کبابی، سبزی تازه و دوغ نوش جان کنید.

طرز تهیه کباب نگینی و کباب رول

- عکس اصلی از: restaurant.zaferoon@