حلیم(هلیم) از غذاهای سنتی آش مانند منطقه خاور میانه است که ماده اصلی آن گندم، جو یا بلغور است که در آن نوعی گوشت نیز می ریزند. در ایران حلیم سنتی را با گندم درست می کنند و بیشتر در وعده صبحانه سرو می کنند. گوشتی که در این غذای مقوی و خوشمزه به کار می برند، هم می تواند گوشت سفید باشد مانند گوشت مرغ و بوقلمون و هم گوشت قرمز گوسفند یا گوساله. البته حلیم غذای ماه رمضان هم هست و اغلب آن را به عنوان افطار میل میکنند. هر چند تهیه حَلیم آماده بسیار راحت و بی دردسر است اما قطعا طعم حلیمِ خانگی را در هیچ حَلیم فروشی ای نمی توان پیدا کرد.

حلیم صبحانه

پخت حلیم فوت و فن چندانی ندارد ولی برای تهیه حلیم خوشمزه آنچه که بسیار اهمیت دارد داشتن صبر است چرا که گندم باید تا حدی پخته شود و هم بخورد که تقریبا له شود که می دانیم هر چه زمان بیشتری صرف پخت این غذا کنیم بیشتر جا می افتد و لذیذتر می شود.

از آنجا که ماده اصلی حَلیم، گندم سبوسدار است آن را جزو غذاهای مقوی به حساب می آورند. خوب می دانیم و بارها شنیده ایم که خوردن هر نوع سبوس برای بدن به ویژه برای بهبود عملکرد سیسیتم گوارش بسیار مفید است از این رو حلیم با گندم سبوس دار سرشار از آهن، فیبر، منیزیم، نیاسین است همچنین حَلیم گندم سیرکنندگی بالایی دارد و انرژی زا است. به این دلیل خوردن حلیم برای زنان باردار، کودکان و نوجوانان بسیار مفید است.

همچنین در آیین سنتی و مذهبی ما پخت حلیمِ نذری و حَلیم برای افطار در ماه مبارک رمضان بسیارمرسوم است. با توجه به جایگاهی که این غذا در آشپزی ایرانی دارد امروز قصد آموزش حلیم با گوشت گوسفند را داریم و شما می توانید با جایگزین کردن هر نوع گوشت، به عنوان مثال حلیم با مرغ، حلیم با بوقلمون یا...  درست کنید.

طرز تهیه حلیم گندم

 

مرحله اول:

گندم را پس از شستن به مدت 24 ساعت با آب ولرم در قابلمه ای نسبتا بزرگ با توجه به حجم گندم، خیس کنید.

گندم حلیم

مرحله دوم:

آب گندم خیس خورده را عوض کنید و ظرف را روی شعله با حرارت زیاد قرار دهید. پس از جوش آمدن آب حرارت را کم کنید. مقداری روغن مایع داخل آن بریزید و اجازه دهید گندم تا جایی بپزد که له شود. (هر از گاه هم بزنید تا گندم نچسبد) برای جلوگیری از سر رفتن گندم یک قاشق چوبی بلند روی قابلمه قرار دهید. بعد از حدود چهار ساعت که گندم کاملا پخته و له شد آن را از صافی رد کنید تا اگر پوستی دارد جدا شود.

جدا کردن پوست گندم

مرحله سوم:

گوشت را با دو پیمانه آب، یک عدد پیاز چهار قاچ شده و مقداری دارچین بپزید. پس از پخت گوشت را ریش ریش کنید. آب گوشت باقیمانده را در ظرف گندم بریزید.

گوشت برای حلیم

مرحله چهارم:

پس از اینکه گندم به خوبی پخت دو ساعت قبل از کامل شدن زمان پخت حلیم، گوشت را همراه نمک به گندم اضافه کنید و در قابلمه را با پارچه تمیزی بپوشانید و آن را دم بگذارید. در حین دم کشیدن حلیم را هر از گاه هم بزنید چرا که گوشت سریع ته نشین می شود و می سوزد.

حلیم غلیظ

هنگام سرو مقداری کره را ذوب کنید و روی حلیم بریزید و با شکر و دارچین حلیم را طعم دار کنید. البته بعضی ترجیح میدهند آن را با نمک سرو کنند.

حلیم خوشمزه خانگی

پیشنهاد میکنیم از دستور دیگر آش های خوشمزه مثل آش رشته، شله قلمکار و شله مشهدی هم دیدن کنید.

نکات کلیدی تهیه حلیم گندم:

- مقدار گندم هر قدر بیشتر باشد باید زمان پخت بیشتری در نظر بگیریم.

- اگر گندم با پوست استفاده کردید. لازم است بعد از پخت آن را از صافی رد کنید تا پوست گندم جدا شود.

- گوشت مناسب حلیم چه گوشتی است؟ گردن، سرسینه یا دنده گوسفندی مناسب‌ترین گوشت برای طبخ حلیم هستند.

- راز کش دار شدن حلیم چیست؟ مهمترین نکته برای کش دار شدن حلیم نوع گوشتی است که استفاده میکنید. گوشت دنده به ویژه طوری است که بعد از پخت کشدار میشود. نکته دیگر این است که گوشت را قبل از پخت خرد نکنید. بعد از پخت هم آن را تکه تکه کنید ولی چرخ نکنید. از غذاساز نیز استفاده نکنید. به این ترتیب حلیم کش دار و خوشمزه ای خواهید داشت.

- حلیمِ بدون گوشت برای افراد گیاهخوار بسیار مناسب است.

- برای داشتن حَلیم رژیمی باید کره و شکر را حذف کرد و به جای شکر، حَلیم با عسل یا بدون شیرین کننده میل کنید.

- اگر دوست دارید حَلیم مقوی تری تهیه کنید می توانید پس از پخت دو قاشق غذاخوری کنجد خام اضافه کنید تا حلیم با کنجد داشته باشید.

- اگر پس از پخت گندم یعنی قبل از اضافه کردن گوشت اجازه دهید آب گندم تا حدی کشیده شود و به جای آن مقداری شیر اضافه کنید حلیمِ شیر خواهید داشت.

- اگر حَلیم مخصوص کودک درست می کنید می توانید آن را پس از پخت از صافی رد کنید تا کاملا یکدست شود.

- برای اینکه حلیمی شبیه به حلیمِ بازاری داشته باشید باید قبل از اضافه کردن گوشت، گندم پخته را میکس و صاف کنید.

حلیم خونگی خوشمزه

 همراهان عزیز خوشحال می شویم حلیم گندم را با دستور ایران کوک تهیه کنید و عکس آن را در صفحه اجتماعی  اینستاگرام با هشتگ آشپزی_ایران_کوک به اشتراک بگذارید