آش شله قلمکار مشهد یا شله مشهدی آشی فوق العاده خوشمزه و البته وقت گیر می باشد که اغلب در نذری ها و مراسم های خاص محرم و صفر پخته میشود. این آش بر خلاف آش شله قلمکار مرسوم در شهرهای دیگر، بدون سبزی بوده و هرچه گوشت بیشتری داشته باشد خوشمزه تر است. از ویژگی های جالب شله مشهدی این است که روی آن خورشت قیمه ریخته میشود.

شله مشهدی نذری

 طرز تهیه شله مشهدی

مرحله اول:

تمام حبوبات را از شب قبل خیس دهید.

مرحله دوم:

گوشت را داخل قابلمه بریزید ، چند لیوان آب اضافه کنید و بگذارید به جوش بیاید سپس کف روی اب را بگیرید و پیازهای پوست کنده را به گوشت اضافه کنید ، در قابلمه را بگذارید و حرارت را کم کنید و 3-4 ساعت اجازه دهید گوشت بپزد و آب گوشت تمام شود سپس پیازها و گوشت پخته را بکوبید تا یکدست شوند.

مرحله سوم:

حبوبات را داخل قابلمه ای بریزید و چند لیوان آب اضافه کنید و بگذارید حبوبات بپزند و نرم شوند سپس گوشت کوبیده ، برنج و بلغور گندم را به حبوبات پخته اضافه کنید ، دارچین ، روغن ، نمک و فلفل بزنید و با حرارت کم بگذارید چند ساعت تمام مواد باهم بپزند.

مرحله چهارم:

در این مدت باید آش را مانند حلیم مدام هم بزنید تا کشدار و غلیظ شود ؛ پس از اینکه آش آماده شد در ظرف بریزید و با قیمه تزیین و سرو کنید. ( در قابلمه باید باز باشد ، در این مدت اگر آب آش کم شد اب جوش اضافه کنید ).

تزیین شله مشهدی با قیمه

ادویه شله مشهدی چیست؟

در این دستور تنها از نمک، فلفل و دارچین استفاده شده تا مورد پسند همه ذائقه ها باشد. اما گاهی از مقدار کمی جوز هندی و زنجبیل هم به عنوان ادویه شله مشهدی استفاده میشود.  

نکات کلیدی تهیه شله مشهدی:

- برای تهیه شله مشهدی از قابلمه بزرگ و جادار استفاده کنید.

- لازم است این آش را مدام در مقاطع مختلف هم بزنید تا ته نگیرد.

- در هر مرحله اگر نیاز به اضافه کردن آب بیشتر بود، تنها از آب جوش استفاده کنید.

- برای تزیین این آش مشهدی خوشمزه میتوانید از دارچین و کنجد هم استفاده کنید.

- در مشهد به این آش، شُله گفته میشود و معمولا آن را در مراسم های عاشورا و تاسوعای حسینی نذری میدهند.

- تهیه این آش زمان زیادی میبرد و به همین علت معمولا آن را از بیرون تهیه میکنند.