یه نوع از غذاهای سوپی و آشی که میتونه سرو کردنش توی مهمونی ها، صبحونه های روز های سرد سال یا افطاری های ماه رمضان لذت بخش باشه حلیم هست. حلیم گندم یا با گوشت گوسفندی درست میشه یا با گوشت مرغ و بوقلمون. حلیم گوشت گوسفندی رو قبلا براتون آموزش دادیم و امروز نوبت حلیم مرغ شده.

حلیم مرغ با گندم پرک هم تهیه میشه اما ما حلیم مرغ با بلغور گندم رو آموزش میدیم که خواص بی نظیری داره. از خواص حلیم مرغ میشه به تامین ویتامین ب و مواد معدنی ضروری، بهبود گوارش و جلوگیری از کمبود آهن اشاره کرد. البته حلیم مرغ برای کودک و کسانی که ارتباط خوبی با گوشت قرمز ندارن هم خیلی مفید و مقویه. در ضمن میتونه همه اعضای خانواده رو از خوردن غذاهای تکراری در افطاری های ماه رمضان نجات بده.

پختن حلیم فقط یه قانون نانوشته داره، اونم اینه که باید صبور باشین. چون حلیم مرغ و گندم از این غذاهایی نیست که سریع درست بشه. این غذای سنتی ایرانی، نیازمند دقت، عشق و حوصله ست. هر چه قدر که حلیم با حوصله تر و با آرامش بیشتری تهیه بشه خوشمزه تر میشه. اصلا راز کشدار شدن حلیم هم در همینه. ما توی این مطلب طرز تهیه حلیم شیر رو آموزش دادیم و توی بخش نکات، گفتیم که چطوری میتونین این غذا رو بدون شیر هم تهیه کنین. باز هم اگه سوالی داشتین توی بخش دیدگاه ها پاسخگو هستیم. با یه حلیم مرغ خوشمزه همراه ما باشین!

طرز تهیه حلیم مرغ

مرحله اول:

اولین کاری که برای تهیه حلیم مرغ لازم است انجام دهید، این است که بلغور گندم را به مدت حداقل چهار ساعت در ظرف آب قرار دهید تا کاملا خیس بخورد.

خیساندن گندم

مرحله دوم:

پس از گذشت این مدت، بلغور گندم را به همراه فیله مرغ، پیاز، آب، روغن، دارچین، نمک و فلفل در یک قابلمه با اندازه ی متوسط روی حرارت قرار دهید. وقتی به جوش آمد، به قدری زمان دهید که کاملا آب درون قابلمه بخار شود. در این مدت نباید محتویات قابلمه را بهم بزنید. هم زدن باعث می شود حلیم شما ته بگیرد.

پخت مواد اولیه

مرحله سوم:

هنگامی که آب قابلمه تا حد بسیار زیادی کشیده شد (حدودا دو ساعت بعد)، میتوانید قابلمه را از روی حرارت بردارید. پیاز را از قابلمه خارج کنید. به کمک یک گوشتکوب برقی تمام مواد را با هم بکوبید تا کاملا له شوند اما هنوز کمی زبری گندم باقی بماند. میتوانید در این مرحله گوشت مرغ را با دست ریش ریش کنید و فقط گندم ها را با گوشتکوب بکوبید.

مرحله چهارم:

در این مرحله از تهیه حلیم مرغ باید شیر را اضافه کنید. سپس قابلمه را مجددا روی حرارت بگذارید تا حلیم پخته شده و به اصطلاح جا بیفتد. هر چند دقیقه یک بار حلیم را بهم بزنید تا زمانی که به غلظت مطلوب و مورد نظرتان برسد.

افزودن شیر

مرحله آخر:

وقتی حلیم مرغ به غلظت مناسب رسید (حدود نیم ساعت بعد)، آن را از روی حرارت بردارید. میتوانید آن را با کنجد، کره ی آب شده، دارچین و شکر تزیین کرده و میل کنید. نوش جان.

سرو حلیم مرغ

نکات کلیدی تهیه حلیم مرغ

- روش دیگری برای پخت حلیم مرغ این است که مرغ و بلغور گندم را به طور مجزا آماده کنید. در این روش باید مرغ را به مدت یک ساعت با پیاز، نمک و دارچین پخته و گندم را به همراه آب و به مدت 4 ساعت بپزید. در دو ساعت آخر پخت بلغور گندم باید آب مرغ (از صافی رد شده) را به آن اضافه کرده و به طور مداوم بهم بزنید. در یک ساعت آخر پخت حلیم، گوشت مرغ را به همراه کمی نمک اضافه کنید و همین طور به هم زدن ادامه دهید تا ته نگیرد. در این روش شیر حذف شده است. اگر دوست دارید گوشت مرغ را زیر دندان احساس کنید، میتوانید در آخرین لحظات پخت حلیم و یا فقط روی حلیم آن را بریزید.

- در روش قدیمی پخت حلیم، بلغور گندم مدت زمان بیشتری می پخت. اما امروزه برای سرعت دادن به پخت حلیم مرغ از گوشتکوب برقی استفاده می شود. اگر شما فرصت و حوصله ی آشپزی طولانی را دارید پیشنهاد می کنیم زمان بیشتری را به پخت بلغور گندم اختصاص دهید.