یکی از دسر های محبوب همه ی ایرانی ها، چیز کیک انار است. چیز کیک ساده، بسیار خوش طعم و دوست داشتنی است. اما چیز کیک انار طعمی بسیار ویژه و ظاهری جذاب دارد. تهیه کردن چیز کیک انار بسیار مراحل ساده ای دارد. برای همین هم ما آن را برای شب یلدا و مهمانی ها و مجالس خاص شما پیشنهاد میدهیم. در این دستور، ما طریقه تهیه کردن چیز کیک انار یخچالی را آموزش داده ایم. اما اگر دوست داشته باشید آن را در فر تهیه کنید، باید به قسمت نکات این مطلب مراجعه کنید. در این مطلب ما سعی کرده ایم تمام نکاتی را که برای تهیه چیز کیک به آن نیاز دارید، برایتان بازگو کنیم. پس برای تهیه چیز کیک انار شب یلدا مراحل و نکته های این دستور را فراموش نکنید!

طرز تهیه چیز کیک انار

مرحله اول:

بیسکویت ها را خرد کرده و با غذاساز و یا آسیاب آن ها را به صورت یک دست، پودر کنید.

مرحله دوم:

کره ی ذوب شده را داخل غذاساز و یا مخلوط کن بریزید و با بیسکویت ها مخلوط کنید. با قاشق هم میتوانید این کار را انجام دهید فقط مراقب باشید که به طور کامل با هم ترکیب شوند.

مرحله سوم:

کف قالب کاغذ روغنی قرار هید و مخلوط را در قالب کمربندی بریزید. در این مرحله دو راه دارید. اگر دوست دارید کناره های چیز کیکتان هم بیسکوییت داشته باشد، بیسکویت ها را به دیواره ی قالب فشار دهید. اما اگر میخواهید فقط در زیر کیک، پایه ی بیسکوییتی داشته باشید؛ همه ی بیسکوییت ها را در کف قالب جمع کنید و با ته یک لیوان و یا پشت قاشق فشار دهید تا کاملا تخت شوند.

مرحله چهارم:

قالب را میتوانید به مدت 15 الی 30 دقیقه در فریزر قرار دهید تا بیسکویت ها به خوبی حالت قالب را به خودشان بگیرند. اما این مرحله اجباری نیست. از این کراست بیسکویتی میتوانید برای تهیه انواع چیز کیک استفاده کنید.

مرحله پنجم:

برای تهیه مایه پنیری، ابتدا مقداری آب را روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاید. پودر ژلاتین را با نصف پیمانه آب جوش به روش بن ماری مخلوط کنید. (برای روش بن ماری میتوانید از بخار کتری کمک بگیرید.) دقت کنید که پودر ژلاتین کاملا در آب حل شده باشد و به صورت گلوله ای باقی نماند. سپس ژله را کنار بگذارید تا خنک و با محیط هم دما شود.

مرحله ششم:

پنیر و شکر را به خوبی با هم مخلوط کنید. بعد از این که کاملا شکر در پنیر حل شد، خامه و مقداری وانیل را اضافه کنید. به کمک همزن، مواد را کاملا با هم ترکیب کنید.

مرحله هفتم:

مایع ژله را در مخلوط پنیر و خامه بریزید و به خوبی با هم ترکیب کنید. سپس مخلوط را روی پایه بیسکویتی بریزید و در یخچال بگذارید تا به مدت یک الی دو ساعت خودش را بگیرد.

مرحله هشتم:

پودر ژله انار را به روش بن ماری با یک پیمانه آب سرد و یک پیمانه آب جوش مخلوط کنید. دانه های انار را از انار تازه جدا کنید. با قاشق و به آرامی مایع ژله را روی چیز کیک بریزید و سطح کیک و داخل ژله را با دانه های انار پر کنید. به مدت دو الی سه ساعت چیز کیک را در یخچال بگذارید تا ژله روی کیک به خوبی ببندد.

چیز کیک انار بیسکوییتی

نکات کلیدی تهیه چیز کیک انار

-برای تهیه چیز کیک در صورت تمایل میتوانید به جای بیسکویت های شیرین از کراکر استفاده کنید تا چیز کیک شما طعم ترکیبیِ مطلوبی از شوری و شیرینی داشته باشد.

-به جای ژله ی انار روی کیک، میتوانید در خانه آب انار تهیه کنید و با پودر ژلاتین ترکیب کنید. با این روش ژله ی خوش طعم تری خواهید داشت.

-راه دیگر برای تهیه چیز کیک انار این است که به جای پودر ژلاتین، میتوانید ژله ی انار را با مخلوط خامه و پنیر ترکیب کنید و چیز کیک صورتی رنگ و با طعم انار داشته باشید.

چیز کیک ژله انار

-چیز کیک انار با پنیر ماسکارپونه هم تهیه می شود. همچنین به جای خامه صبحانه از خامه قنادی نیز میتوان استفاده کرد.

-این دستور تهیه چیز کیک انار بدون فر بود اما میتوانید برای تهیه چیز کیک انار در فر به دستور چیز کیک ساده مراجعه کنید و مشابه همین دستور روی کیک را با ژله و دانه های انار تزیین کنید.

-همچنین در این دستور چیز کیک انار با پایه بیسکوییت آموزش داده شد، در صورتی که دوست دارید میتوانید چیز کیک انار با پایه کیک نیز تهیه کنید. برای تهیه کردن چیز کیک انار با پایه کیک باید مراحل زیر را انجام دهید:

نصف پیمانه شیر را با نصف پیمانه شکر و دو قاشق غذاخوری روغن مخلوط کنید. سپس دو عدد تخم مرغ و مقداری وانیل را اضافه کرده و خوب بهم بزنید. بعد یک پیمانه آرد و یک قاشق مربا خوری بیکینگ پودر را الک کرده و در مایع کیک بریزید و خوب بزنید. سپس به مدت 35 الی 45 دقیقه در فر با حرارت 175 درجه قرار دهید تا بپزد. وقتی کیک آماده شد از فر خارج کنید و از مرحله پنجم به بعد همین دستور را تکرار کنید. و یا میتوانید از پودر کیک آماده استفاده کنید.

-برای تزیین روی چیز کیک انار ، از راه های مختلفی میتوان استفاده کرد. برای مثال به جای ریختن ژله و انار به صورت یک دست روی کیک، از شکلات یا خامه برای تزیین استفاده کنید. خامه را به کمک ماسوره روی چیز کیک قرار دهید و سپس روی خامه ها را با دانه های انار تزیین کنید. یا میتوانید ژله را به صورت قطره قطره روی کیک بریزید و به کمک یک خلال دندان، قطره های ژله را به شکل قلب درآورید. یا شکلات ذوب شده و یا سس شکلات روی کیک بریزید.

چیز کیک

-به جای پودر ژلاتین متوانید از ژله آلوورا استفاده کنید ولی در این صورت چیز کیک شما عطر آلوورا و طعم شیرین تری خواهد داشت.

-اگر قالب کمربندی ندارید نگران نباشید. یک ظرف مناسب را انتخاب کنید و در ظرف چند لایه سلفون قرار دهید تا وقتی چیز کیک آماده شد بتوانید آن را به کمک سلفون خارج کنید. هنگام خارج کردن چیز کیک با سلفون مراقب باشید پایه بیسکویتی آن خرد و تکه تکه نشود.

حالا اگر چیز کیک انار را تهیه کردید و از آن لذت بردید، تصویر آن را با هشتگ آشپزی_ایران_کوک در اینستاگرام قرار دهید و ما را از آن با خبر کنید. روزگارتان زیبا.